Blogy o cestování s obytkou

(aktualizace 21.8.2021 – přidány stránky Sobě pánem s minivanem, It’s my life )

Můj seznam zajímavých blogů tak či onak spojený s cestováním obytkou. mnoho míst není blogem v pravém slova smyslu a některé stránky nejsou již nějakou dobu aktivní. Nakonec jsem si tedy seznam rozdělil na tři části:

  • Blogy a osobní stránky, kde jsou stránky, kam za poslední tři měsíce přibyl alespoň jeden příspěvek
  • Magazíny, tj. místa s tématem kempování a karavaningu, které ale nejsou blogy
  • Neaktivní, kde jsou všechny další místa, řazena podle data posledního příspěvku k tématu

Jednotlivé položky v každé části nejsou řazeny podle nějakého klíče a jdou za sebou náhodně. Těžko se mi i hodnotí, který je lepší a který horší – na každé z níže uvedených adres jde něco zajímavého najít. I tak jsem připojil nějaký stručný obsah té které stránky – ale není nad to si udělat vlastní názor sám. Určitě stojí za pozornost i stránky vedené v části Neaktivní, některé z nich asi přerušili publikování nových příspěvků přes zimu.

Ale i tak je u nás rušno – 18 aktivních blogů, 13 magazínů, 14 stránek aktivních alespoň jednou v uplynulém roce a 3 stránky neaktivní delší dobu.

Blogy a osobní stránky

V téhle části jsou popsány především aktivní osobní blogy a webové stránky. Aktivní znamená, že za minulé tři měsíce byl přidán alespoň jeden příspěvek, příspěvky jsou osobní, tj. popisující vlastní osobní zkušenost autora. Zkrátka blog.


Náš parťák obytňák

(2.6.2020) Blog majitele obytného polointegrálu Pilote P746C. Mimo tipů na cestování nabízí například i detailní popis čeho si všímat při výběru obytného vozu (to by si měl přečíst snad každý zájemce o koupi obytky) a přehled provozních nákladů – tedy kolik takový obytný vůz vlastně stojí. Podrobně jsou popsány i některé úprav vozu, jako úložný systém v garáži, booster, vzduchové odpružení, SOG odvětrání WC, trezor, televize a mnoho dalších. Stránky psané srdcem, zkušenostmi a upřímně – třeba popis nákupu chemie do WC vás pobaví.


Bydlíkem Evropou

Manželský pár si v roce 2014 koupil bydlíka (DETHLEFFS 7150-2), pojmenoval jej Flíček a od té doby cestuje Evropou a píše si deník. Jejich stránky nabízí přehled nákladů na život, parkovací místa v mnoha evropských zemích, které vyzkoušeli a mnoho dalších praktických informací. Pokud má někdo podobný sen, tady si jej může téměř online konfrontovat s realitou lidí, co si ho plní.


Výlety obytňákem

Blog, magazín či seznam výletů? Těžko říci, ale každopádně mapka s výběrem míst vedoucí přímo na článek je skvělá. Popisy jednotlivých míst doprovází pěkné fotografie a tipy na místa na parkování. Kombinace textu i obrázků vás má sílu navnadit k návštěvě míst, o kterých jste doposud nevěděli. Zkrátka skvěle zpracované cestopisy pro karavanisty ve skvělé a přehledné grafice – za mě stojí určitě za návštěvu.


Pohled za hranice – rodina na cestách dodávkou

Mladý pár s dítětem cestuje dodávkou (Fiat Ducato, vestavba KRS) a nabízí postřehy třeba z Rakouska, Řecka i naší Šumavy. A také jak si organizovat práci – vše doplněné zajímavými fotkami. Zajímavý je i příspěvek o bezpečnosti se stručným soupisem základních pravidel ( a pozor, nejedná se o poměrně známých deset pravidel divokého kempování, ale spíše o jejich reálnější podobu zaměřenou na vlastní bezpečnost). Popis rozdílu reality a virtuálního světa Instagramu a super fotek pak připomene mnohdy všední realitu cestování s dodávkou – kterou ale i tak stojí za to žít.


Naďa Tumpachová – Caravan Girl

(17.6.2020) Slečna již pár let cestuje, většinou v obytné dodávce, vestavbě. K tomu si přivydělává jako spisovatelka a přes její web si tedy můžete zakoupit jeji eBooky. Ale mimo to zde najdete fotky z cest, filozofické články s tématem cestovaní a karavaningu. A další informace pak na jejím facebooku https://www.facebook.com/caravangirlnada/.


Obytňákem křížem krážem

(16.7.2020) Stránky k facebookové skupině https://www.facebook.com/groups/obytnakem.net/ – mimo odkazů na další stránky s výběry lyžařských středisek, kempů, trajektů jsou zde k nalezení i osobní zážitky z cestování po českých i evropských zemích se spoustou fotografií a videí.


VIM TEAM – rodinné cestování nejen bydlíkem

(25.7.2020) Blog starších rodičů cestujících s dětmi obytným autem (plnointegrál Laika) po Evropě. Většina příspěvků je tak zaměřena především na lecjaké možné aktivity s dětmi v různých koutech Evropy – Rakousko, Itálie, Švýcarsko . Vše doplněné o pěkné fotografie. Já jsem si z jejich stránek vzal třeba tip na pobyt v Campo Imperatore a až na místě mi došlo, jak historicky významné to místo je. A jejich fotografie zdaleka nevystihli jak je okolní pohoří kolem krásné.


Camper dodávkou po světe (SK)

(28.7.2020) Blog ve slovenštině – zajímavý tím, že se jedzdí v Mercedesu Viano se střešním vestavěným stanem. A protože jsou ze sousedního Slovenska, je hodně zde popsaných výletů právě z této země. Ale lze zde nalézt i zápisky z Rakouska, Polska a naší země.


Rodina na cestách

(10.7.2020) Další rodina cestující po světě (Fialovi) a píšící blog, v poslední době přibyli i příspěvky o cestách obytným autem. Najdete zde podrobné itineráře jejich cest, a míst, která navštívili. Jsou i na facebooku.


I cesta je cíl

(1.7.2020)  Rodina s vášní pro cestování a touhou po poznání. N a jejich webu je zatím popsána cesta po Francii, toulky po Pobaltí a po zemích českých


S rodinou na cestách

(3.8.2020) Stránky o cestovaní s dětmi jako rodina – a přívěsem.


Caddy On Tour

Slovensky psaný blog o cestování s VW Caddy upravenou pro spaní.


Cestujeme spolu

Slovensky psany blog – dvaja bežne zamestnaní ľudia, ktorí sa radi túlajú po svete a dokazujú, že nemusíte byť full-time travel blogerom, aby ste si mohli svet užiť naplno.


Karavan Amy

Blog pracující ženy středního věku s dvěma dětmi 8 a 10 let a jedním manželem:-), velkým domem se zahradou, dvěma psy a dalšími zvířátky. S karavanem má zkušenost druhou sezónu (píše se rok 2020), ale teprve první s vlastním.


Evropský deník

aneb jako autor uvádí, univerzální průvodce Evropou do každé zvídavé rodiny. Cestopisy doprovázené trochu netradičně černobílými fotografiemi


Tec4camper

Blog nejen o obytných autech, autora motivovaly výzvy, se kterými se sám při cestách obytným vozem setkal, a nejen při cestách, ale i při pořizování a jeho údržbě. Nabyté zkušenosti chce sdílet s ostatními, abyste neopakovali jeho chyby. Autor je majitelem obytného auta Adria Coral XL SL (alkovna)


Golf4Camper

Trochu netradiční blog a stránky o cestování obytným autem na golf. Asi se jedná o český unikát, co se týče tématu.


Cesta je cíl aneb obytkou po Evropě

S vestavoub Turčan na základě Mercedes Sprinter D 314 CDI střední délky (5,93m) a střední výšky (2,63m).


Dokud nás STK nerozdělí

Blog o spaní autě – i téměř běžné auto lze předělat na dostačující obytný vůz či ložnici na kolech


Sobě pánem s minivanem

Rodina s třemi dětmi na cestě minivame, pod stanem i pevnou střechou, naplánováno delší toulání.


It’s my life

Slovensky psaný blog, fotky, zpravy z cest. Autorka se popisuje takto: človek závislý na pohybe, fotení a rastlinkách. Nemám rada mliečnu čokoládu, tofife,počítačové hry, alkohol, ruch veľkomesta a komunikáciu po telefóne. Neznášam fajčenie, ale mám rada šišu – vodnú fajku. Nebaví ma sedieť pred telkou, považujem to za zabíjanie času.

Mix

Už tam budem?

Blog o cestování s malými dětmi a tipy na výlet – seznamy výletů i popis kempů v ČR. Zdařilé fotky

Magazíny

Níže jsou k nalezení weby, které jsou spíše magazíny než blogy. Přispívá do nich více lidí, mají širší záběr a po pravdě, až na výjimky, jsou více či méně komerční. Což nemusí být na škodu, ale odpovídá tomu občas i charakter a podání příspěvků – zkrátka, osobní zkušenost je zde sice také k nalezení, ale není ji tolik jako v blogu. Ale jak je napsáno, i zde jsou vyjímky


Caravan24

Jedno z nejstarších míst věnovaných cestování obytnými vozidly na českém internetu. Přehled akcí, mapky parkovacích míst, cestopisy a hlavně diskuzní fórum. Zkrátka jedno z hlavních míst pro karavanisty, kteří zde mohou sdílet své zkušenosti, nalézt radu či naopak druhým poradit, sdílet zážitky a fotky či videa z cest. Zkrátka děláno karavanisty pro karavanisty.


All4camper – kempujeme s Klárou

Magazín pro kempaře – nejedná se ani tak o osobní blog, i když i zde jsou k nalezení osobní zkušenosti a cestopisy, zkrátka všehochuť psaná více lidmi. Převažují tipy na cesty a třeba i pokyny, jak se chovat v té které zemi – například v případě Rakouska i s odkazy na příslušné zákony, které jsou jiné pro každou spolkovou zemi. Z technických věcí si zde lze například najít rady pro výběr auta k tažení obytného přívěsu. Pokud budete na českém webu hledat něco souvisejícího s karavaningem, asi na tyhle stránky beztak narazíte.


Vanisti

Stránky věnované speciálně vestavbám, jejich vybavení a cestování v nich, podrobné zhodnocení řešení spaní, rozměrů, půdorysů.


CamperLife

dle svých slov „nezávislý moderní internetový magazín o karavaningu, kempování a individuálním cestování. Přináší důležité informace a zajímavosti ze světa karavaningu, testy obytných vozidel, cestovatelské rady, tipy na příslušenství pro karavaning, cestopisy, tipy na kempy a STPL, rozhovory se zajímavými osobnostmi, reportáže z veletrhů a cestovatelských srazů a řadu dalších témat.


VANLIFE – spaní v autě a život na cestách

Opět, podobně jako all4camper, spíše magazín než blog, zaměřující se ale spíše na vestavby a obytné dodávky. Osobní blog zakladatelů je pak k nalezení na http://dr-travelblog.com/. Volně dostupné jsou zde rady a tipy, jak začít vydělávat na fotkách z cest, odkazy na videa věnovaná přestavbám dodávek na youtube a další praktické informace.


Nomádem.cz

Taková všehochuť z nomádského života – v sekci Vaše bejváky lze nalézt popisy všech možných i nemožných příbytků na kolech a byl jsem překvapen, z čeho všeho lidé v naši zemi udělali obytku. Mimo to jsou zde i technické rad, odkazy na videa a trochu netradičně mezi českými weby i postřehy z cestování po USA.


Nomádi – Lidovky

Rubrika Lidových novin přinášející články, rozhovory a aktuality ze světa nomádů. Nejčastěji zde cestovatelé zachycují důvody, co je k cestování autem přivedlo, popřípadě se dělí o své zkušenosti z cest po světě. Takže jestliže jste právě dojeli po naší D1 domů, lze si tady ověřit, že jinde jsou cesty i daleko horší.


Kempy-Chaty.CZ

Primárně vyhledávač ubytování, ale má i svoji blog stránku – takový agregátor části českého webu. Je tam informační všehochuť, ať už testy vybavení, tak místa na navštívení.


AkroMobil

Další magazín – víceméně komerčně laděné články, doplněné o tipy na výlet a neúplnou mapu stellplatzů v ČR


Karavany Česko

Blog půjčovny obytných vozů, mimo provoz půjčovny, provozování Praguecamp kempu v Praze, mají i blog.


Adventure Guy

Tipy na cesty od půjčovny obytných aut, hlavně dobré pro inspiraci


Daily Adventures

Blog organizace outdoorových aktivit, která pořádá nejrůznější kurzy, zážitkové a firemní akce, zajišťuje poradenství v oblasti outdoorových sportů a aktivit v přírodě. Mimo to provozuje i blog s několika příspěvky věnovanými životě v dodávkách


Stránky kemping klubů

Přehled všech stránek kempingových klubů plus odkazu na mapy, katalogy kempů a stellplatzy, obchodu a asociace je k nalezení zde.

Neaktivní místa

V téhle části jsou blogy, které v třech předchozích měsících nebyly aktualizovány – naposledy tedy v únoru 2020. Řazeny jsou podle data posledního příspěvku na téma karavaningu či kempování.

Náš bydlík Herbi

Webové stránky majitele obytného vozu Benimar na podvozku Ford. K nalezení jsou zde testy praček, navigací, popis způsobů nabíjení elektrokola na cestách a pár zmínek o cestách.


Offroad mámy

Dvě  Offroad mámy na cestách, jak se nazývají, se rozhodli koupit si karavan typu tear-drop a sepisovat své zážitky. Zkrátka s dvěmi dětmi na cestách i necestách po Evropě. Bohužel tento blog se zcela odmlčel.


Světem s úsměvem – cestujeme, poznáváme, sníme

(8.6.2020) Bílá dodávka Iveco a pár, který naposledy projel Řecko. Pár projel Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a nyní se sžívá s karenténou v řeckém kempu.


MiKaMaHo – rodina na cestách

(5.8.2020) Další rodina na cestách v obytce – tentokrát alkovna Laika – s motorem, který se už (bohužel) nedělá (3.0l). Opět přehršel tipů na výlety jak po ČR, tak i EU a to ve všech ročních obdobích. Takže se zde dají najít i tipy na stání u sjezdovek. Mimo popisů cest líčí i svoji cestu k obytce – a z fotek a celého blogu je vidět, že alkovna je pro rodinu dobrá volba


VeVanu

Dle svých slov, založili toto místo dva magoři na cestách v dodávce-vestavbě. Stránky mají být místo, které by tento krásný životní styl zastřešovalo a vytvořilo útulné místo v internetové džungli, kde mohou nomádi mezi s sebou vzájemně sdílet a pomáhat si. 


OS Oscar

Stránky OSCAR – Sdružení dovozců obytných vozidel. V technické části lze nalézt rady pro provoz obytného vozidla po celý rok – od tipů týkajících se řízení až po zazimování karavanu


ECaravan

Další magazín, s články na téma vyšetřování havárii, kde si půjčit karavan, příprava na STK apod. Většina článků je krátkých a snad bych i napsal povrchních. Informačně nic moc.


Život naplno

(19.7.2020) Stránky páru, který žije a pracuje v netradičně vyzdobeném obytném voze. Respektive byl to obyčejný celointegrál Hymer než jej tento pár polepil krapet netradičními malůvkami a vyrazil na cesty. Své zážitky nejen sepisují, ale občas natočí i video na svůj youtube kanál. Na blogu jsou tak k nalezení spíše cestopisy, technické tipy tady nehledejte.


Travel Monday – o životě v dodávce se psem

(6.4.2020) Cestovatelský blog o životě v dodávce se psem, mimo cestopisů s dodávkou jsou zde vylíčeny i cesty autem po Evropě. Dodávka tovární značky Renault je pokřtěna Emil. Z technických tipů zaujme článek o vybavení vozu, cestopisy jsou pak z Tater i Jižní Moravy.


Cestujeme rádi

(10.3.2020) Blog o netradičním cestování obytným vozem po různých kontinentech. K nalezení jsou zde zápisky po cestě o USA včetně přepravy obytného vozu z Evropy, půjčení obytky v Austrálii a v roce 2020 se chystá cesta do Mongolska obytnou Liazkou.


Já a Koloděj

(7.2.2020) Sny se dají plnit i v pozdějším věku – třeba zrovna takové o lezení na skály a cestování. Jako dopravní prostředek slouží modrý Ford a jako jeviště Sardinie a Řecko. Šestiměsíční sen minulý rok skončil, zápisky zůstali.

Víťa Válka – Happiness Designer

(29.12.2019) Blog páru s dětmi, co cestují a neustále se vyvíjej- začínali tuším s obytným přívěsem, aby nakrátko vyzkoušeli střešní stan a nakonec skončili u vestavby. Navíc o tom umí poutavě psát, i když poslední články se objevují již jen v angličtině. Mimo cestopisů píší i o vzdělávání dětí na cestách či financích a co vím, vystoupil autor blogu i v několika televizních pořadech zaměřených právě na skloubení rodiny, práce a cestování.


Eagles na cestách

(3.11.2019) Blog páru, který si zakoupil starší dodávku Mercedes, udělal z ní obytný domov na kolečkách jménem Vítek a vyrazil na cesty. Bohužel Vítek minulý rok v záři dojezdil, popsané zážitky z cest Evropou a z vanlife zůstaly. Osobně se mi líbí, že byli ochotni uklidit i po druhých a nebo otestovat přírodní kosmetiku.


Ivo Jelínek – Vilikův svět

(17.10.2019) Cestující fotograf používající jasně červenou VW T5. Takže popisy míst a cestovatelských zkušeností jsou doprovázeny okouzlujícími fotografiemi. Jasně, T5 není velké cestovatelské auto, ale pro některé je to zkrátka jasná volba a nic většího nechtějí a nepotřebují. A mají pro to své důvody – jak se lze přesvědčit v jednom z článků.


KempingMania

(7.10.2019) Mix blogu a magazínu, s příspěvky v letech 2016 až 2019, nyní již více jak rok neaktivní. Mimo cestovatelských zážitků lze najít i recenze vybavení pro kemping – přenosný trezor, solární gril, baterie – kdo by se však těšil na poctivou recenzi, bude zklamán. Většinou se jedná o tiskové zprávy. Totéž platí i pro rubriku Rady, což jsou z valné části opět převzaté komerční blafy bez osobních zkušeností.


Krokodýlí banda na cestách

(12.9.2019) Tenhle web mi obsahově trochu připomíná web Víti Válka – rodina na cestách, finanční plánování, cesta do Španělska. Aktuální příspěvky je ale třeba hledat na facebooku: https://www.facebook.com/pg/KrokodyliBanda – a jak je vidět, naší zimu-nezimu lze vyměnit za teplý jih Španělska. A jejich příspěvky jsou důkazem, že cestovat lze i 30 let starým vozem – Fiaty zkrátka asi něco vydrží.


Naruby.Life

(24.8.2019) Udržitelný životní styl, ekologie, domácí vzdělávání na cestách, podpora lokálních ekonomik, život bez zdraví škodlivé chemie – o tom všem se píše v tomto blogu. Rodina, která prodala dům, koupila 25 let starý obytný vůz a vyrazila na cestu do Španělska. Poslední příspěvek před více jak rokem, ale podle informací si nyní předělávají minibus Mercedes a chystají za v září 2020 na další cestu – takže možná blog bude pokračovat.


Benešovi na cestách

(13.8.2019) Blog cestovatelů od roku 2000 – a s různým vybavením, od přívěsů až po celointegrovaný Hymer. Popisy výletů, vybavení, rady na cesty.


Svobodné cesty

(25.7.2019) Blog páru s netradičním bydlíkem – autem Subaru se střešním stanem. Lze zde tedy nalézt důvody pro koupi, zkušenosti z cest, jak řešit hygienu a další praktické tipy, pokud stanujete na střeše svého vozu. Místo textu vás pak v cestopisech čekají jen galerie fotek. Stránky nevypadají aktivně, poslední příspěvky končí v roce 2019, ale i tak jsou skvělým dokladem toho, že není nutné cestovat jen obytným vozem a střešní stan je možnou a smysluplnou alternativou.


We Live 1 Life

Dodávka Ducato 4×4, cesty p Francie, Řeck, Rakousko Sardinie, Korsika, doplněné o nebydlíkové výlety-


.Life Of Travel Sun – cestování a život ve Španělsku

(8.4.2019) Život na čtyřech kolech podaný téměř jako reality show. Hlavním jevištěm je Španělsko a vůbec Pyrenejský poloostrov, tmu sekunduje alkovna Dethleffs překřtěná na Knedlík. Cestovatelské postřehy z jižních zemích jsou doplněný o vtipné postřehy z partnerského života a odlišného chápaní priorit muži a ženami. Stránky pak doplňuje facebook na stránce https://www.facebook.com/lifeoftravelsun/.


Obytným vozem

(21.3.2019) Magazín, který vznikl kolem půjčovny. Tipy na cesty, něco málo praktických rad – v mnoha cestopisech dost podrobný popis cesty a hlavně parkovacích míst – např. cesta na Sardinii, Vhodné i pro rychlé plánování cest, vyjmenovány jsou i turistické atrakce. Aktivní cca 6 let


Rodinka na tripu – aneb cestujeme rádi

(2.10.2018) Opět rodinný blog s pár články z cestování po Bavorsku, Slovinsku, Itálii ,Řecku i domácích destinací. Podrobně popsán první výjezd s obytným autem a následně i úskalí jízdy po úzkých cestách s obytným vozem. Články doplněné o souřadnice míst na parkování včetně útrat za poplatky.


Expedice Apalucha

(25.8.2016) Asi každý, kdo shlédnul film S tebou mě baví svět ví, co je expedice Apalucha. Někteří lidé to pak realizovali v praxi a s dětmi cestovali a psali blog. Ten sice v roce 2016 skončil, informace ale zůstali – a zpravodajství dále pokračuje na facebooku (https://www.facebook.com/expediceapaluchazs/) – i když děti už asi odpadli a jako dopravní prostředek používají motorku. Ale historie stará deset let zůstala.


Hrscata

(2016) hodně starý blog cestovatelů, hodně zápisků z roku 2011 – od alkovny k polointegrálu až do vestavby.


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s