Nedaleko českých hranic leží polský zábavní park Energylandia. A ten je otevřen i v zimě, až velmi omezeně. Momentálně má otevřeny brány až do 21.ledna a to vždy každý týden v pátek, sobotu a neděli. od 11 do 19 hodin. Pochopitelně není otevřen celý, zavřená je vodní část a některé další části parku. Kompenzuje to ale citelně nižší vstupné a pár netradičních atrakcí, ostatně viz tato mapka:

Kolik to stojí?
Běžně stojí celodenní vstupenka 99 zlotých. Ale v lednu zlevňuje o dalších 20 zlotých, celodenní vstupenka tak přijde místo 99 zlotých na 79 zlotých, zlevněná pro děti přijde na 69 zlotých. Akce platí pro vstupenky zakoupené online do 4.ledna 2024 a použít je lze do 21.ledna. V nabídce je i odpolední vstupenka od 15 hodin, která stojí 59 zlotých, resp. 49 zlotých pro děti. Park je otevřen od 11 do 19 hodin, v případě odpolední vstupenky tedy máte celé čtyři hodiny na vychutnání všech atrakcí.
Parkování stojí dalších 20 zlotých, pokud nechcete zůstat přes noc. Počítejte s tím, že vás obsluha parkoviště pošle v obytném voze na samotný konec parkoviště a k bráně parku se tak trošku projdete. Ale ani tak to není daleko. Lístek pro výjezd z parkoviště si lze za zmíněných 20 zlotých koupit na pokladně a nebo v automatu. Pokud ale chcete zůstat přes noc na místním stání pro karavany, je nutné si připravit 99 zlotých. Více na https://energylandia.pl/cs/hotel/pole-namiotowe-i-camping-energylandia-2/


Naše zkušenost
My využili odpolední vstupné za 59 zlotých, platné od 15 hodin do zavření parku v 19 hodin. V pohodě to stačí na sjetí všech otevřených horských drah, čekací doby totiž byly nulové. Respektive nějakou tu minutky jsme si počkali v případě, že jsme chtěli jet v první řadě. Otevřen tak byl i kolosální Hyperion, závěsný Mayan, dřevěnka Zadra i vystřelovací Formule. Bylo možné se svézt i na menších drahách jako Frida, RMF Dragon, Boomerang, Draken a na řadě dalších.




Mimo horské dráhy ale nabízel park ve svém Zimním království mnohem více, například světelnou zahradu. Po celém parku byly instalovány svítící sochy a ozdoby, setkat se šlo s několika draky, kočáry, houbami a mnoha dalšími tvary.






Nabízel se zde i malý vánoční trh, zadarmo si šlo ozdobit i svůj vlastní perník – tedy perníček i barvy dodal park. Přístupná byla i ledová plocha s bruslemi k zapůjčení.



Mimochodem, odhadem se počet návštěvníku odpoledne zvýšil zhruba o třetinu. Pokud si tedy chcete park skutečně vychutnat, přijeďte na celý den, za 79 zlotých se to určitě vyplatí. Navíc park můžete během dne opustit, odpočinout si či se najíst ve svém obytném voze a opět se vrátit. Zejména světelnou zahradu si vychutnáte především za tmy, tedy po cca páté hodině. Nicméně není důvod park opouštět, nabízí se zde několik možnosti stravování – nejsou sice úplně levné, ale ani úplně drahé.
Po setmění si navíc lze park vychutnat i jinak, ozářené horské dráhy i další atrakce vytváří pěknou podívanou, hra světel, stínů, mraků i kouře zkrátka děla svoje:








A pokud vydržíte až do konce, shlédnete závěrečný slavností průvod, kde kolem vás projede řada alegorických vozů. Po opuštění parku můžete obdivovat majestátní kovovou dráhu Hyperionu, kde měsíční svit zápasí s mlhou a kouřem z okolní zástavby a při patě dráhy odpočívají alegorické vozy….







A malý tip na závěr: neberte si na atrakce mobily, doklady nebo batůžek. Obsluha vás bude nutit koupit si za 14 zlotých pásek pro přístup do boxů, které jsou u každé větší dráhy a kam se musí mobily, batohy a podobné věci umístit. Dobré tedy je být ve skupině a v případě, že někdo nechce nějakou atrakci využít, pohlídá zavazadlo.
Závěr
Návštěva parku během zimy určitě stojí za to. Vstupné je více než přijatelné a zimní atmosféra po setmění kouzelná. Pokud tedy máte cestu do této části Polska, zkuste park nevynechat.
Energylandia
Energylandia je největší zábavní park v Polsku s rozlohou 70 hektarů. Nachází se v Zátoru v Malopolském vojvodství. Poprvé otevřel své brány 14. července 2014 a od té chvíle neustále roste a patří tak alespoň nabídkou horských drah k tomu nejlepšímu, co lze v Evropě najít. Přitom na začátku byly pouhé tři horské dráhy……a aktuálně nabízí více jak 120 atrakcí, mimo jiné i mega horskou dráhu Hyperion.
Stránky parku: https://energylandia.pl/cs/


