IKEA: tipy na vybavení vestavby

Pokud si zařizujeme či dovybavujeme byt, tak bezpochyb mnoho z nás navštíví jednu z prodejen švédského řetězce IKEA.  Ceny jsou většinou mírné, kvalita různorodá, výběr dostatečný. Jenže IKEA je zároveň i maskovaný obchodní dům s doplňky pro kempování a karavany.

Za přijatelné ceny si tam lze pořídit plnohodnotné vybavení našeho mobilního přístřešku. Pro inspiraci popisuji níže to, co jsme si tam pořídili my (a to jsem asi na pár drobností zapoměl), pro lepší přehled jsem jednotlivé položky roztřídil podle částí, kde je používáme.

Pokud máte nějaké tipy na další výbavu, nezdráhejte se prosím popsat ji v komentáři.

Vstup

Hned do prostoru vstupních dveří je vhodné umístnit rohož OPLEV. Po zastřihnutí, které je nutné – každá vestavba ma trochu jiné rozměry vstupu – vytvoří skvělou vstupní čistící zónu do vestavby. Na ní pak už může navazovat koberec. Výhoda – tuto rohož lze samostatně vyjmout z vozu a venku vyprášit. Díky neutrální šedé barvě skvěle ladí do interiéru většiny přestaveb.

Kuchyně

V obchodním domě Ikea lze nalézt skutečně plno vhodných věcí pro vestavbovou kuchyň. Nabízí jednak levné nádobí, které je lepší, i když krapet težší, než sady z melaninu, tak i hrnce na vaření, drobný textil a další skvělé vychytávky.

Pro mytí, odkládání a sušení nádobí po vaření je vhodná podložka NYSKÖLJD – přijde na zaklopenou varnou desku, chrání její povrch, vstřebá vodu z nádobí a po použití lze složit a uklidit, takže nepřekáží. Za 49 Kč je to výhodná koupě, levněji něco podobného nelze najít. Nabízí se se ve dvou barvách, pro vestavby je vhodnější tmavší šedá, ale pokud barevné ladění vnitřku dovolí, lze mít i modrou barvu.

Mimochodem, podobné podložky lze koupit i ve specializovaných obchodech, ale za podstatně vyšší cenu. Mírně větší (40*45cm), včetně plastového držáku talůřů, se nabízí i v obchodech pro kutily Bauhaus.

Stabilnější stojan pro sušení/odložení talířů ale nabízí i Ikea, pod označením RINNING, za 79 Kč. Je z kovu a je fakt, že je méně skladný než různé plastové obdoby. 

K dřezu pak může přijít vhod dávkovač na mýdlo či saponát taktéž ze série RINNING, dostupný ve dvou barvách, tmavě šedé a zelené, kus za 49 Kč. Tenhle dávkovač lze tak použít jak v kuchyni, tak i v koupelně. IKEA kdysi nabízela sadu tří barvně odlišených dávkovačů, bohužel už není k dispozici.

Ikea dále nabízí kuchyňský textil, třeba utěrky, opět laděné do šeda. Ty lze odložit na držák KUNGSFORS, který je připevněm k spodní straně horní skříně v kuchyni.

V kuchyňském oddělení obchodního domu lze nalézt i podložku pro hrnce, chňapky a podobně. Korková podložka, prodávana v baleních po třech kusech, průměr 19cm, je skvělá i pro vyplnění mezer mezi nádobím.

Jídelna

Servírování – místo melaninového nádobí si lze z obchodního domu odnést talíře a mísy ze série Série OFTAST. Talíře za 15 Kč kus, misku za 23 – sada pro čtyři tak přijde na cca 200 Kč. Pravda, talíře jsou z tvrzeného skla a váží více než jejich umělí příbuzní, ale hmotnost není až tak podstatná a pocit z jídla je přeci jen někde jinde. Pro čtyři ldi váží celá sestava (hluboký talíř, mělký talíř, miska) cca 4.6 kg, my bereme kombinaci čtyři hluboké, čtyři plytké a dvě misky, což váží celkem 3.6 kg.

V Ikei dále naleznete v dětském oddělení výběr plastových misek a skleniček, navíc v pěkných barvách, v baleních po 6 kusech, série KALAS:

Vaření

Příborník SMÄCKER (19 Kč) – vejde se do většiny vestaveb, pravda, já měl dodán příborník od výrobce, ale pokud se vám stávající poláme či vás omrzí jeho barva, lze si tento tmavě šedý koupit jako náhradu.

WC a koupelna 

Serie TISKEN – přísavky na hladné plochy, pokud máte v koupelně bílou hladkou stěnu a nechcete nic vrtat, je tohle skvělé řešení pro:

  • uchycení držáku toaletního papíry (69 Kč/*ks)
  • uchycení kelímku na kartáčky (59 kč/ks)
  • příchytky na ručníky (59K4 /2ks)

Přísavky skutečně drží, vydržely provoz jak v horkém létě, tak i v tuhé zimě.

Ochrana sprchové vaničky – podložka do vany DOPPA, za 129 Kč, rozměr 33 *84. Po zasříhnutí je to vhodná ochrana části vaničky používané nejčastěji v případě použití umyvadla a WC. Jen je nutno počítat s tím, že se světlý povrch snadno ušpiní – na druhou stranu lze ale tuto ochranu snadno vyjmout a očistit mimo vozidlo.

Ložnice

Ochrana matrace GÖKÄRT  – levná ochrana matrací, vhodné zejména pokud máte děti. Mámě rozměr 140×200 cm.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s