Notebook v karavanu – spotřeba

Pracuji jako programátor a občas musím (a nebo chci) pracovat i na cestách. Pro tyto účely preferuji lehké a přenosné vybavení, které má i přes své kompaktní rozměry dostatečný výkon pro moji práci . Neplánovanou dlouhodobou práci z domu jsem se rozhodl využít pro zjištění skutečné spotřeby energie při práci v obytném voze.

Základem mého vybavení je 14″ palcový laptop Lenovo Thinkpad X1 Carbon s procesorem i7-8565U, 16GB RAM a 512GB SSD, s displejem FHD o maximálním jasu 400 nits.

Proč zrovna Lenovo?

Pracoval jsem již s mnoha značkami – HP, Dell, Toshiba, Asus a mnoho dalších. Lenovo Thinkpad je zatím jediný přístroj, který vydržel mé ne vždy jemné zacházení a i po několika letech vypadal dobře. Tedy neměl žádné ošoupané plasty, rozbité či uvolněné panty displeje, problémy s klávesnicí, porty, chlazením. Jedinou nevýhodu je snad cena a pak černý povrch, který je přímo magnetem na otisky a lidský pot.

Dá se to ale zvládnout a tyto nevýhody vyvažuje skvělá klávesnice a trackpoint. I když asi zrovna tento ovládací prvek nemusí být po chuti každému. Lenovo jej má řešeno snad nejlépe ze všech výrobců, co jej používají – lze ho najít i v Dellu, mělo ho i HP, jen nevím, jestli ho stále dělají.

Řada X1 Carbon je navíc lehká a malá. 14″ palcový displej s FHD rozlišením (1920*1080) považuji za rozumný kompromis, 13-13.3″ je přeci jen o poznání menší a 15.6 či větší je zkrátka na mne už příliš velká krabice, nepříliš vhodná pro přenášení. I tak je ale velikost displeje poněkud omezující, zvláště pokud máte v práci na stole dva QHD monitory – pak se na menší a k tomu ještě jedinou plochu zvyká špatně.

Nicméně i to jsem vyřešil, mám externí přenosný displej Thinkvision M14, připojuje se přes USB-C a komfort dvou monitorů je, zejména pro moji práci, k nezaplacení a celkově jde práce tak nějak více od ruky. Odpadá přepínání mezi okny, moho mít viditelné minimálně dvě aplikace. Externí monitor má stejnou uhlopříčky i rozměry jako monitor laptopu – snad jediným zaznamenatelným rozdílem je šířka barevného spektra – na externím monitoru jsou barvy krapet vybledlejší. Nic výrazného, ale mírný rozdíl tam je, nejsou to zkrátka úplně totožné panely.

Tuhle sadu lze použít jak je, ale i přes nesporné kvality klávesnice a trackpadu používám raději, pokud je to možné, externé klávesnici a myš. Ve spojení se stojánkem pak moje pracovní sestava vypadá ve voze takto:

Bez stojánku, čistě jen laptop a externí monitor, je to o fous jednodušší:

Napájení – bez měniče

Celé to napájí jediný adaptér na 12V, který má výkon 65W a výstup USB-C (20V), přímo od Lenova. V obytce tedy není nutné používat měnič napětí (12V na 230V), stačí tento adaptér zapojit do běžné 12V auto zásuvky:

Adaptér lze připojit jen do externího monitoru – ten má dva USB-C konektory a oba jsou pro napájení průchozí, tedy na jednom konci vstoupí do monitoru napájecí kabel USB-C a druhým kabelem, kterým je monitor připojen k laptopu, se do laptopu dostane i napájení. A nebo se napájí přímo laptop a kabel, kterým je připojen monitor, je tento monitor i napájen. Samozřejmě, že laptop umí napájet externí monitor i při odpojeném napájení, ze své baterie, jen výdrž se citelně zkrátí, kapacita baterie v laptopu je 51Wh.

Co jsem měřil

Protože je teď díky koronaviru taková poklidnější doba, vyzkoušel jsem si, kolik moje sestava potřebuje elektrické energie z akumulátorů vestavby. Měl jsem plnou zapojenou plnou sestavu, tj.:

  • laptop
  • externí monitor
  • externí klávesnice a myš
  • bezdrátová sluchátka
  • telefon ve funkci hotspotu

Všechna zařízení byla před zahájením práce plně nabita. Připojení na internet bylo přes wifi, telefon Huwawei Mate 20 Pro sloužil jako hotspot. I tento telefon byl napájen výhradně z akumulátorů vestavby.

Pro zjištění odběru jsem použil vestavěný monitoring baterii, Victron BMV 712 Smart.

Co jsem naměřil

Po 3.5 hodinách nepřetržité práce, skládající se z editace kódu ve VS 2019, občasném debugovaní a asi 1 hodiny na pracovních hovorech s kolegy přes MS Team, vycucla tahle sestava z baterií cca 8Ah, tj . cca 2.5 Ah (30W) za hodinu. Takže normální pracovní den znamená mínus 16Ah z baterie.

Je mi jasné, že pro zjištění těchto parametrů jsem mohl použít jen nějaké zjednodušené počty, ale není nadto si to pěkně ověřit i v praxi – auto napájelo výhradně jen výpočetní techniku. Lednice, topeni, světla, čerpadla, ovládací pult – to vše bylo vypnuto – což při práci na cestě dost dobře nejde. Laptop byl nastaven na „better performance“ – tedy na střed svého výkonového spektra.

Závěr

Co se týče přepravy, externí klávesnici ani stojánek jsem zatím na cesty nebral, ale uvažuji o pořízení něčeho skladnějšího, neboť práce s laptopem ve stojánku a monitorem položeným na klávesnici se mi docela zalíbila (běžně ji využívám jen při práci z domu, nikoliv na cestách) a lépe se mi s tím pracovalo v porovnání s externím monitorem položeným vedle laptopu.

Při přepravě jak laptop, tak externí monitor zabírají ve voze minimum místa a i s napájením váží něco pod 1.8 kila (laptop, monitor, zdroj).

Na trhu jsou dnes dostupné notebooky se dvěma displeji od Asusu, ale je to na úkor klávesnice a ani rozměry druhého monitoru nejsou nikterak úchvatné. řešení s externím monitorem mi přijde praktičtější (mohu použít jen laptop, na hodně práce to stačí a jako plus je tam již zmíněná výborná klávesnice a trackpoint) a navíc i levnější. I když jsem si jen tak ze zájmu kontroloval ceny svého vybavení z roku 2019 a porovnával s cenami aktuálními, v dubnu 2020, a zdražení je poměrně citelné – a o víc, než kolik činil nárůst kurzu v posledních pár týdnech.

Napájení přes USB-C pak přináší výhody při napájení v autě – na trhu je nyní několik nabíjecích adaptérů vyžadujících jen 12V na vstupu a další výhodou je možnost použití powerbank jako náhradního zdroje energie (pokud si berete notebook mimo auto na delší dobu). Vybraná powerbanka musí toto podporovat, nejčastěji je to uvedeno ve specifikacích jako podpora pro USB-C PD.

  1. […] Článek převzat se souhlasem autora z osobního blogu. […]

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: