Za autokameru do naší nové vestavby jsem nechtěl utratit příliš moc peněz, zároveň jsem ale nechtěl přístroj s vyloženě špatným záznamem. Nakonec mne kolega z práce upozornil na kameru značky Gitup/VIOFO, kterou on sám už několik let používal k plné spokojenosti, dokonce tvrdil, že na trhu stěží najdu lepší poměr kvalita a výkon. A to je tato kamera na trhu od roku 2016, jen je průběžně vylepšována.
A po ověření přes pár recenzí jsem mu musel dát za pravdu. Celková koncepce tohoto poměrně malého přístroje je na dobu svého vzniku velmi zdařilá – žádný vnitřní akumulátor, senzor SONY, povedený tvar. Navíc kamera splňovala všechny mé požadavky:
- dobrá kvalita obrazu
- nastavitelný úhel
- snadno oddělitelná
- GPS
- snadná manipulace
A pár technických dat:
- rozlišení 2560*1440 30fps nebo 2560*1600 30fps, popřípadě 1920*1080 60fps
- úhel záběru 140° – efekt rybího oka potlačen
- světelnost F1.6
Nakonec jsem tedy koupil tuhle sestavu:
- VIOFO A119 V3 S GPS modulem v balení
- CPL filte
- Mini USB napájecí kit
- Rozdvojka na pojistku
S dopravou za necelých 3500 Kč. SD kartu jsem nekupoval, mám dost svých, takže jsem jednu z volných micro SD karet zformátoval a používám – má kapacitu 128GB, ale přístroj podporuje karty až do velikosti 256GB.

Instalace je velmi jednoduchá, kamera má svůj vlastní držák s GPS modulem, který stačí přilepit na čelní sklo. Vybral jsem si místo hned vedle původního držáku zpětného zrcátka. Navíc, pokud dojde k poškození skla a nebo pokud byste chtěli kameru sdílet mezi více vozy, lze si za levný peníz (cca 250Kč) koupit náhradní modul. Ale v balení je i jeden jednoduchý držák, takže pokud oželíte GPS a napájení (GPS modul má vlastní napájecí vstup a přes kontakty přenese napájení do kamery), můžete si vystačit s tímto.

Napájecí kabel jsem protáhl za čalouněním, krytem předního sloupku vedle čelního skla až do pojistkové skříně. Nepotřeboval jsem tak ani nalepovací klipsy, které jsou s kamerou v balení dodávány. Napájecí kabel je zcela skryt a nijak tedy neruší.

Zde jsem napajecí zdroj upevnil pomocí nalepovacího suchého zipu k boční stěne – jednu nalepovací část na stěnu, protikus na vlastní zdroj. Zdroj lze tak kdykoliv vyjmout a přitom pevně drží (zatím jsem s tím najel kolem 10.000 km a nezdá se, že by tam byl nějaký problém).

Napájení jsem si vyvedl z pojistky, pomocí pojistkového pouzdra s odbočkou. Záporný vodič je připojen přes fixační šroub – viz obrázek. Celá kamera je tak na vlastní pojistce a plně napájena z pojistkového prostoru.

Kamera ve výhledu v sebemenším nepřekáží. Ani zvenku není za sklem příliš patrná. Pokud chci použít rolety (Remis, vnitřní) , musím kamery odcvaknout. To jde velmi snadno, stejně jako její nasazení zpět.

Kamera se při nastartování automaticky zapne a nahrává v nastavené kvalitě. Při zastavení se po určité době uvede do stavu, kdy bere cca jeden snímek za sekundu (interval je nastavitelný). Úhel kamery lze nastavit a není tak problém mít v zaběru jak kus přístrojové desky, tak jen vozovku.


Kamera má snad jen dvě nevýhody – pokud chci používat záznam při zastavení, musí napajání vést přímo do kamery, ne přes GPS modul. Což znamená při vyjímaní kamery z držáku i nutnost odpojit kabel – úkon navíc. A samozřejmě, při opětovném umístnění je nutno kameru nejen zacvaknout do držáku, ale i přípojit kabel. Není to nijak náročné, jak jsem napsal, jen úkon navíc.
Druhou nevýhodou kamery v kabině Ducato-Jumper-Boxer je, že je příliš vysoko nad vozovkou a jakmile se zašpiní čelní sklo, je záznam třeba pro videa z cest skoro nepoužitelný. A díky tomu, jak je vysoko, se sklo obtížněji čistí. Ale to není špatná vlastnost kamery, to je dáno vozem.