Turracher Hoehe, lyžování s obytným autem

Lyžování v Turracher Hoehe

Tento rok jsme tři prodloužené víkendy prožili v lyžařském areálu Turracher Hoehe (https://www.turracherhoehe.at/). První návštěva se odehrála na začátku prosince, druhá uprostřed vánočních svátků a třetí na začátku února. Zatímco při první návštěvě nebyl žádný problém se zaparkováním obytného auta, tak druhá návštěva byla, co se týče volného místa, jen tak tak, začátek února pak byl opět bez problému, ale moc volných míst nezbývalo.

Parkování s obytným vozem

Obytky v areálu parkují na docela pěkném místě. Blízko vleku i lanovky, poblíž jsou i obchody (ski servis apod., obchod s potravinami jsem zde neviděl) a vlastně i centrum celého areálu (což jsou většinou jen hotely, restaurace a parkoviště). Na parkoviště se dostanete z hlavní silnice, kolem jezera a dozadu za hotely. Příjezd není nijak zvlášť upraven, je třeba počítat s tím, že hlavní cesta je odhrnutá na asfalt, ale příjezdová cesta je pod sněhem. S celoročními pneumatikami nebyl příjezd problém.

Po ránu na parkovišti někteří vytáhli elektrocentrály a dobíjeli. V celkovém hluku se to ztratilo – přijíždějící lyžaři v běžných autech a celkový ruch při ranních přípravách střediska to snadno přebily.

Příjezd

Turracher Hohe leží na silnici B95, na rozhraní Korutan a Štýrska. Přijížděli jsem vždy ze severu – pro cestu z Brna jsme zvolili trasu po A5, průjezd Vídni, výjezd po A2, poté po S6 a S36 až na její konec u Judenburgeru (zde je poslední McDonald, pokud byste po cestě měli hlad a nebo chuť), poté údolím po B317, která má několik dopravních omezení kvůli pokračující výstavbě S36. Finální část cesty probíhá po B96 a B97, ze které se pak již odbočuje na B95.

Cesta od severu je poměrně pozvolná, prudší stoupání se objevuje až po projetí osadou Turrach. Lze ještě odbočit k parkovišti pod údolní stanicí, kde by snad šlo také stát. Místo tady v noci bylo, zákazové značky ne. Součástí údolní stanice je i prodejna skipasů.

Příjezd z jihu (Villach/Klagenfurt) je o poznání strmější.

Stručný popis místa

Areál se řadí spíše k těm menším, ale alespoň tuto zimu měl perfektní sněhové podmínky. Je rozdělen jakoby na dvě části, propojené přejezdem. Tedy vlastně přejezdy – v jižní části přejezd obstarává upravený traktor přes led jezera – zážitek sám o sobě, v severní je pak možné jedním směrem přejet na lyžích mírným svahem, obráceným směrem pak pomocí lana.

Západní část areálu je modernější, s delšími sjezdovkami, které jsou dostatečně široké, s minimem lesního porostu. Je zde i fun areál a fun park s množstvím skokánků. Snad jen sjezdovka u jižního kraje, u níž vede i bobová dráha, je citelně užší. Bobová dráha bývá v provozu i zimě (o víkendu na začátku února byla, sice se jezdilo jen na vyžádání, ale jezdilo), takže si lze samotné lyžování zpestřit a svah dolů si sjet na bobu. Výhledy do okolí stojí za to.

Východní část je starší, má jen dvě moderní sedačky, doplněné poměrně dlouhými vleky. Sjezdovky zde vedou lesy, hlavně v severní části je spád docela proměnlivý a nenáročné úseky jsou vystřídány prudkým padáním.

Občas lze narazit na pisten buttlera – dáma a nebo muž nabízejí u svého sněžného skútru během dne na různých místech v areálu lyžařům sklenku sektu. Zdarma. Lze je snadno poznat podle chumlu lidí, který se kolem ihned vytvoří.

Více recenzí si lze přečíst na: https://snow.cz/strediska/reporty/6436-turracher-hohe

Za mně, hlavní atrakce:

  • přejezd zamrzlého jezera
  • bobová dráha
  • sekt na sjezdovce
  • fun areály
  • vícedenní permice platí i v ostatních ski areálech v Korutanech ()

Jako mínus bych asi uvedl poměrně velký počet lidí během dvou návštěv (ze tří) v této sezoně. Období mezi Vánocemi a Silvestrem byl opravdový masakr a už nikdy více – z areálu jsme prchli uprostřed dne ke sjezdovkám v okolí Bad Kleinkirchheiemu, i tak byl problém vůbec vyjet, auta parkovala během dne všude a výjezd byl dost naknap. Začátek února byl lepší, ale do ideálu by to chtělo o pár lidí méně.

Co jde dělat v okolí

Po lyžování jsme se jezdili vykoupat do bazénu v Tamswegu . Blízko je i bazén v Murau , popřípadě se lze vydat směrem na jich, do Bad Kleinkirchheimu.

Takže co se týče koupání, jsou tedy v blízkém okolí tyto možnosti:

Závěr

Škoda jen časté přeplněnosti areálu. I tak je to ale pěkné místo a měli jsme v plánu jej navštívit i v letní sezóně. Okolí jezera je totiž pro výlety jak stvořené, navíc je tam i nová ferrata (https://www.turracherhoehe.at/de/klettersteig). Uvidíme ještě, jak to vše dopadne. Mimochodem, tato oblast má docela zajímavou historii, jak se lze dočíst na https://en.wikipedia.org/wiki/Turracher_H%C3%B6he_Pass.

  1. Jeli jsme letos na konci října o podzimních prázdninách. Po přijedu jsme přespali na parkovišti a pak ráno jsme přejeli do kempu https://www.bergheimschmidt.com 3 dospělí a 2 dvě děti nás stáli asi 40€ ale v den příjezdu a odjezdu jsme měli 1 jízdu na bobové dráze. Plus 2. jízdu lanovkou zdarma. 50% sleva 10€ na (místo 20 €) panoramatickou silnici nockalmstrasse.at a to se vyplatí. Pak jsme přejeli na Falkensee kde jsme spali sami na divoko 46.8629867N, 13.8328867E

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: