Držák mobilního telefonu

Komentářů:

4

Umístnění autorádia ve vozech založených na Fiat Ducato a jeho sourozencích (Citroen Jumper a Peugeot Boxer) není zrovna nejšťastnější. Rádio je nejen daleko od řidiče, ale jeho displej se během dne leskne, tedy v závislosti na úhlu a intenzitě venkovního světla. Už jen z tohoto důvodu, a po zkušenostech s různými vestavěnými navigacemi, jsem věděl, že od rádia budu požadovat jen dvě věci:

 • aby hrálo a bylo schopné přehrávat MP3
 • aby mělo displej dostatečně velký pro zobrazení obrazu z kamer

Rozhodně jsem nechtěl žádné pokročilé funkce, jako DAB či navigace. Zatímco pro občasný pohled dozadu se dá špatné umístnění autorádia zkousnout – ostatně se tak stává většinou jen při couvání, smysluplné používání navigace dle mého názoru a zkušeností možné není. Navíc jsem asi až nezdravě závislý v tomto ohledu na svém mobilním telefonu, zvykl jsem si zkrátka, že tam najdu vše co potřebuji. Od map, stellplatzů a kempů až po otevírací dobu obchodů.

Takže i pro navigaci používám mobil a mám jej uchycený pěkné blízko volantu a v dosahu mých prstů. Chtěl jsem se vyhnout i jakémukoliv vrtání do plastu, jaké základ jsem tedy volil konzoli Brodit. Konzole Brodit používám všude a jsem s nimi velmi spokojen. Ano, jedná se o poněkud dražší řešení, zato ale skvěle pasují do interiéru vozu a perfektně drží – zkrátka slouží přesně tak, jak očekávám. Obvykle lze Brodit konzoli umístit nad výdech vzduchu, tedy v zimě je nutné pamatovat na odklonění proudu teplého zimu od telefonu, v létě je naopak přístroj chlazen a nepřehřívá se.

Koupil jsem tuto sestavu:

 • PBR-855085 Brodit ProClip montážní konzole pro JUMPER na střed, 540 Kč
 • PHR-047 Herbert Richter Mini PDA Gripper 2 držák pro telefony o šířce 59-89 mm, 280 Kč
 • PHR-110 Herbert Richter adaptér pro pevnou montáž s otočným kloubem o 360°, 300 Kč

Celkově za 1.116,- Kč, vše kupováno v obchodě Sunnysoft.

Pro napájení jsem uvažoval o montáži vestavěného USB někam vpravo od přístrojové kapličky, nakonec jsem ale zvolil jednodušší řešení, přivedení kabelu od adaptéru, zasunutého do 12V u sedadla spolujezdce.

Pro uchycení kabelu k palubní desce jsem použil klipsy, co mi zbyli po instalaci videokamery. V budoucnu asi tu zásuvku namontuji. ale zatím mi to stačí takto a kabel nijak v interiéru neruší.

Co se týče finálního umístnění telefonu, je v ideální pozici. Lze na něj snadno dosáhnout při řízení a naklonění displeje lze upravit tak, že je vždy perfektně viditelný z místa řidiče. Nijak nepřekáží při řazení, na následujícím obrázku je zařazena zpátečka:

Telefon lze i lehce vyjmout z držáku. Je tedy možné jej během jízdy předat spolujezdci, pokud je potřeba nějaká aktualizace trasy či je nutné vyhledat zastávku a podobně. Stejně tak na něj lze v pohodě dosáhnout prsty:

Přitom je stále viditelný a natočený na řidiče – všechny fotky byly foceny zhruba v úrovni hlavy:

Výdech vzduchu lze stále používat a navíc je telefon díky němu zejména v letních měsících, kdy přes přední sklo pere slunce, stále chlazen.

 1. To se divím, že jste nezvolil rádio, které podporuje Apple CarPlay / Android Auto – je výrazně elegantnější a sofistikovanější řešení než monstrózní držák do výdechu klimatizace.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Taková rádia jsou vesměs dražší a až na výjimky neřeší špatné umístnění rádia v Ducatu – viz článek. Zvolený držák možná působí monstrózně díky fotkám z blízka, ale ve skutečnosti nepůsobí až tak rušivě. Jedná se o řešení, které mám ve všech autech, protože se v průběhu let a stovek tisíc kilometrů osvědčilo – a vyzkoušel jsem toho hodně. Telefon je držen bezpečně a pevně, je možné nastavení. Výdech klimatizace pod mobilem umožňuje rychlé dobíjení i v horkých letních dnech. Stejně je nutné telefon někam v kabině dát, takhle je alespoň na očích. Další propojení typu CarPlay či Android Auto může být zdrojem jen dalších problémů a neřeší již zmíněné špatné umístnění autorádia v kabině. Existuje pouze pár přístrojů, které tento nedostatek Ducat alespoň částečně řeší, ale cena cca 50k mi přijde vysoká, i když přístroje řešící to alespoň částečně začínají na polovině téhle částky (pořád drahé).

   Oproti tomu telefon s lepším displejem, preferovaně AMOLED, funguje dokonale – perfektní displej v dobrém úhlu vůči řidiči, fungující automatické nastavení jasu v závislosti na okolním světle, nezávislost na funkci dalších přístrojů.

   Vše výše uvedené jsou jen mé osobní názory a zkušenosti a rozumím, že někdo to má jinak – pro mne je to naprosto dokonalé řešení, které možná není elegantní, ale sofistikované je tak akorát.

   Vítám popis jakékoliv alternativy – každý čtenář má pak možnost zvážit jednotlivá řešení a zvolit si to, které mu bude vyhovovat.

   To se mi líbí

 2. já jsem měl s takto umístěným telefonem na jihu, kdy slunce a teplota ho tak nažhavili, že se mě při navigování vypnul z důvodu vysoké teploty. radost to způsobí vždycky, ale při průjezdu, už ani nevím co to bylo za město, to fakt radost neud+lá a tak hledám jiné místo někde mimo přímé slunce

  To se mi líbí

  1. Moc jiných možností asi nebude, mne telefon spolehlivě ochladila klimatizace, k přehřátí nedošlo. Na jiných místech se zahřeje asi také, o to více pokud tam není ofuk z klimy. Snad jen nahoru na horní hranu předního skla, tam by to mohlo být relativně bezproblémová. A nebo dolů, do spodní částí palubky, a využít propojení s rádiem, ale tam jsou zase nevýhody dané umístněním rádia, jak je zmíněno v článku. Dejte vědět, jestli se vám podaří problém vyřešit.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: