Lyžování a stání v Nassfeldu

Lyžování na Turracher Hoehe jsem už popsal a v článku jsem zmínil, že vícedenní skipas lze použít i na ostatních místech v Korutanech. Prakticky na druhém konci Korutan leží asi široko daleko největší středisko pro lyžaře, Nassfeld.

Parkování

Parkování obytných vozů, ale i přívěsů, je tolerováno na parkovištích u dolních lanovek, stáváme po příjezdu na levé straně, druhé parkoviště od stanice lanovky, nad parkovištěm autobusů, je tam i dobíjecí stanice elektromobilů a zatím nikdy nebyl problém (46.609429, 13.282589). Ale obytky stojí i jiných parkovištích a pokud se přijede za tmy, po ukončení provozu střediska, nebyl se zaparkováním problém, místa bylo dost. Ale ráno, před otevřením, se mohou zejména parkoviště blíže stanici zaplnit do posledního místečka a pokud tedy přijedete později dopoledne, je nutné se smířit s tím, že skončíte na některé vzdálenější ploše. Ale ke konečné stanici vás doveze vláček, který tady parkoviště objíždí, takže pokud neholdujete chůzi v lyžácích, nemusíte se bát dlouhé cesty po asfaltu.

Pokud skončíte na levém parkovišti, je možné taktéž ke stanici dojet na lyžích, tedy pokud je dostatek sněhu. Na konci parkovišť po levé straně je cesta v mírném svahu:

Stání zde má své výhody i nevýhody.

Mezi nevýhody bych zařadil fakt, že místo je dost dlouho ve stínu a také příjezd na lyžích zpět z lyžování může být dosti kaskadérský, poslední část sjezdovky směrem k údolní stanici se zužuje, je dost strmá, kvalita sněhu je často špatná (pokud se někde uměle zasněžuje, je to tady) a tak návrat nemusí být někdy úplně příjemný, obzvláště pokud jste unaveni po celodenním lyžování. Ona stejně ta sjezdovka č.80 s více jak 7 km délky za moc nestojí a tak je možná lepší strávit co nejvíce času v hlavní části areálu a dolů se dostat Millenium Expressem před zavřením.

Drobnou nevýhodou může být i fakt, že v rušnější sezóně je u dolní stanice po ránu docela nával a hromada lidí. Jak na pokladnách (ale to není tak zlé), tak na lanovku. K tomu snad jen rada, pokud už máte permici, je lepší stanici objet či obejít (lze jak pěšky, tak na lyžích) a použít vchod ze sjezdovky. Je zde mnohem méně lidí a čekáním strávíte méně času než u hlavního vchodu (na obrázku přeškrtnut):

Výhodou je samozřejmě dostatek místa, tolerování stání a možnost odjet a přijet dle libosti. Asi ani elektrocentrála by tady nikoho nerušila, ale zatím jsem tam nikdy nikoho neviděl a nebo jsem si nevšiml. Ale problém by to být neměl, místo je dost vzdálené od jakékoliv zástavby a hluk centrály by asi zapadl v jiném okolním hluku.

Areál

I v plné sezóně si lze najít místo, které je méně rušnější. Ale mění se to podle denní doby a zkrátka návštěva třeba kolem Silvestra není asi nejvhodnější termín. Ale třeba těsně před Vánoci, tedy kdy ještě není volno, znamená prázdné svahy a stalo se nám i to, že na některé vzdálenější svahy jsme vstupovali jako první i dvě tři hodiny po otevření střediska (soudě dle nedotknutého vzoru po rolbách).

Středisko má tři hlavní hřbety, ze kterých vedou sjezdovky do jednotlivých údolí. Svoji sjezdovku si tam najde každý. Rozprostírá se od východu na západ, do jeho středu, na hřbet co leží zhruba ve 2/3 střediska, vás vyveze z hlavního údolí Millenium Express – ten začíná na spodním parkovišti a má dvě mezistanice.

Do střediska se lze dostat i vozem, ale počítejte se strmým stoupáním. Neviděl jsem zde obytný vůz, ale nahoře by snad šlo stát i přes noc – co si pamatuji z webu, někdo to občas zkoušel, kousek k italské hranici je malé parkoviště, kde je parkování tolerováno (i když je tam zákaz – 46.560607, 13.275538).

S osobním autem zaparkujete nahoře ve středisku bez problémů, je zde několik parkovišť, i když kapacita je omezená. Z parkoviště se lze přímo dostat na sjezdovku a ke kase na koupi lístku. Kapacitu parkovišť neubírají hosté okolních hotelů a chat k pronájmu, ty mají své vlastní parkoviště.

Začínající lyžaři asi udělají nejlépe, pokud vystoupí na druhé stanici Millenium Expressu, zde je pěkný svah, ani moc dlouhý, ani krátký, ani prudký, ani placka, s dvěma pomami.

Na konci Millenium Expressu se nachází vlastní centrum střediska (Kofel Center). Sjezdovky vedou na obě strany a je jen na vás, čemu dáváte přednost. Já osobně buď sjedu vpravo k šestisedačce RudnigsattelBahn a nebo naopak vlevo do údolí, kde se nechám vyvézt na další hřeben a z něho dojedu na východní cíp střediska, kde se nachází dvě moderní šestisedačky, jednou se lze vrátit zpět a ta druhá, GarnitzenBahn La Perla, vás vyveze na nejvýchodnější sjezdovku celého areálu, poměrně zábavnou s proměnlivým sklonem,

V celém areálu je jen jeden park se skokánky. Fun park pak najdete i na „hlavním“ svahu , pokud se vydáte po příjezdu Milleniem Expressem vlevo dolů k šestisedačce. Část areálu leží v Itálii, společná hranice víceméně prochází krajem celého areálu a tak je možné i na chvíli nakouknout do další země.

Lépe než já popisují středisko podrobnější zprávy mnoha dalších lyžařů na https://snow.cz/strediska/reporty/stredisko/23-nassfeld.

Cesta tam

Z Brna je to časově nejkratší to vzít na Mikulov, pak po A5 do Vídně, projet Vídní a po A2 směřovat na Graz, Klagenfurt a Villach. Po Villachu se na sjezdu 364 už odbočuje na B111. Jízda je pohodlná, silnice většinou přímá a bez ostrých zatáček či strmého stoupání – cesta stoupá pozvolna. Po průjezdu městem Hermagor následuje za chvíli odbočka na Tropolach a příjezd na parkoviště u konečné údolní stanice dráhy Millenim Express.

Zábava a nakupování po lyžování

Rádi jezdíme do bazénu na konci údolí, do Kötschach-Mauthen. Je tady i prodejna Lidlu a Sparu. Bazén je trochu zastrčený, u stanice lanovky menšího areálu (permice z Nassfeldu platí i tady). Je tam parkoviště, které je asi přes den zaplněné, pozdě odpoledne je ale parkování bez problémů.

Od 17:00 stojí vstupné €6 a €4.50 (dospělý/dítě) a není časově omezeno, platí do zavření, obvykle do 21. Je tam tobogán a bazén, neplavecký, spíše „zážitkový. Další informace na https://www.aquarena.info/.

Nakupování – přímo ve vesnici je několik menších prodejen, hlavně v okolí hlavní silnice, větší nákup je lepší udělat buď v již zmíněném Kotschachu (Lidl, Spar) a nebo Hermagoru (Hoffer, Billa).

V Hermagoru je i celoroční kemp, Schluga, lákalo mne to několikrát ho vyzkoušet, ale nikdy jsem se k tomu nedostal. Alespoň dle popisu to stojí za to, k dispozici je i bazén (i v zimě) – https://www.schluga.com/

Pohonné hmoty

Čerpám na OMV, benzínka je hned na výjezdu z Hermagoru. Ale po cestě jsou pumpy i jiných značek, ceny příjemné. Jako všude v Rakousku, vyplatí se doplnit pohonné hmoty mimo dálnici.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: