Tip na víkend: mravenčí megapole, kraj rybníků a pohodových (cyklo)výletů kousek od Brna

Komentářů:

0

Kousek od Brna leží oblast vhodná na víkendový pobyt, nabízející mírně zvlněnou krajinu a rybníky. A přitom to nejsou Jižní Čechy. Stačí vyrazit na severozápad od Brna, směr Tišnov a po silnici 389 na Strážek, kde následuje poměrně prudké stoupání směrem na Moravec a jsme tam – v oblasti zhruba ohraničené silnicí 37 a spojnicí mezi obcemi Radešín, Bobrovou, Moravec a Křižanov.

Užít si zde jak na kole, neboť v oblasti je dost zpevněných stezek pro kola a mnoho asfaltových lesních cest. Na své si přijdou i pěší. Zvlnění krajiny je minimální, i když jsme na Vysočině, takže je tento kout vhodný i na takové to rozježdění po zimě, nečekají vás žádná dlouhá a strmá stoupání.

A přitom máte pocit, že jste v kopcích, na mnoha místech se nabízí výhledy do krajiny. A v ní jsou zasazené rybníky, mnoho ležících kousek od cesty.

Parkování

Noc jsme zde nestrávili, ale obytkou jsme tam byli. Parkování lze nalézt bez problému, my stáli v Radešíně, na parkovišti u Pivovarského rybníka. Pivovar tam nehledejte, zfázoval do podoby hotelu a nese nyní jméno Balonový pivovar Radešín, ale okénko na boku, do zahrádky směrované na rybník, je i v této době otevřené a pivo si tak můžete vychutnat ve stínu stromů na hrázi. Otevřeno by mělo být každý den, od 11 do 18 hodin.

Místo na klidné nocování, co jsem se díval, lze v okolí, mimo osady či na jejich okraji, lze nalézt docela snadno – stačí se podívat na mapu. Je zde dost zpevněných cest, dost rybníku a třeba v Bobrové na kraji obce i dva hřbitovy. Samozřejmě, musíte mít soběstačné auto.

Poznámka: silnice mezi Bobrovou a Radešínem se opravuje, v Bobrové je zákaz vjezdu. Ale lze to projet či opravovaný úsek v Bobrové objet bočními ulicemi.

Mravenčí megapole

Na polovině cesty mezi Radešínem a Skleném nad Oslavou lze odbočit z cyklostezky 5229 a rázem si všimnete něčeho neobvyklého – všude kolem cesty a hluboko do lesa se nacházejí mraveniště. Kupky o výšce do půl metru ani nemá cenu počítat, ale z lesa vyčnívají hromady o výšce přes metr a půl. Jedná se o jednu z mála oblastí ČR, kde se v takové míře vyskytují mraveniště. Prý jich tu žije odhadem kolem 60 milionů. Napadla mne zábavná představa, že si tady nějaký tramp v noci, unaven po celém dni, ustele – měkké jehličí asi začne za chvíli pěkně bodat.

Jak jsem si pak ještě večer přečetl na internetu, tak ještě větší megapole se pak nachází kousek odtud, na Šebeni, na druhé straně silnice 37- zde prý žije téměř jedna miliarda mravenců. A kousek odtud prý i kus pralesa:

A pár odkazů, kde je vše ještě o kus lépe popsané a nebo další místní zajímavosti:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: