Tip na víkend: cyklostezky na Břeclavsku

Od Břeclavi na jih leží cca 16km dlouhý a 3 km široký pruh země protkaný převážně asfaltovými cestami, s naprostým vyloučením aut a s možností dostat se na jedno z naších trojmezí – hraniční bod mezi ČR, Slovenskem a Rakouskem. Navíc zde lze nalézt dostatek míst na přenocování „na divoko“.

Kde parkovat – parkoviště u obory Soutok

Tohle parkoviště je spíše menší a vhodné pro vestavby. Alkovnám mohou lehce vadit větve stromů na příjezdové cestě, musí se jet prostředkem. Ale parkoviště není pro širší a delší vozy úplně vhodné, zejména o pěkných víkendech je docela obsazené a velký vůz zabírající příliš místa může vyvolat nelibost místních. V sobotu jsme museli po příjezdu zaparkovat trochu vedle na trávě. Večer, kdy se parkoviště vyprázdnilo, jsme si přeparkovali. Místo není úplně v rovině, není to asfalt, ale jen zpevněný povrch. Vestavbu jsem vyrovnal bez klínů, jen vyhledáním vhodného místa. Pamatujte také, že není vhodné parkovat v nějakém zadním místě parkoviště, přes den se parkoviště může naplnit a výjezd bude problematický Jinak je to klidné místo, občas projede vlak, ale nijak neruší, okolní provoz je večer minimální.

V samotné Břeclavi je několik dalších vhodných míst – ty jsem tedy viděl jen při objížďce na kole, ale dalo by se tam stát:

  • velké parkoviště u nemocnice, přes víkendy je asi prázdné a neplatí se (jinak je Po-So pol. zpoplatněné). Je to rovná a asfaltová plocha. Stál tam vzadu obytňák.
  • parkoviště u stadionu

Z obou míst se dá na kole pohodlně dostat ke vstupu do obory Soutok, vede tam cyklostezka.

Nákup potravin také není problém, v blízkosti uvedených parkovišť jsou prodejny Penny, Billa a Lidl.

Ale jak jsme projížděli krajem, je zde mnoho míst, kde se dá zastavit a stát. Stačí se jen dívat, parkovišť je všude dostatek (například pod D2 u hranic a nebo kousek dříve na parkovišti před vjezdem do obory)

Na výjezdu z Břeclavi je čerpací stanice Benzina, o prvním květnovém víkendu tam měli Vervu Diesel za 26.9,- Kč.

Cyklovýlety

Sobota odpoledne

V sobotu odpoledne jsem si dali výlet k soutoku Dyje a Moravy, což je zároveň hranice mezi námi, Slovenskem a Rakouskem. Celá trasa se nachází uvnitř Obory Soutok. Část cesty vede po asfaltu, po cestě lze vidět lovecký zámeček Pohansko, za ním pak betonový bunkr z doby opevňování pohraničí a následuje cesta protkaná mosty a zdymadly, částečně štěrková, částečně asfaltová. Na konci pak vede po dřevěném chodníku v lužním lese, až k hraničnímu bodu (po cestě k němu je možné vidět i starý hraniční kámen) . Za naší návštěvy byl chodník na jednom místě poškozen spadlým stromem a kolo bylo nutné přenést.

Nazpět jsme se vraceli oklikou, po břehu Moravy až ke starému přechodu na Slovensku. Most přes řeku je na slovenské straně zatarasen betonovými kvádry a hlídán policií. Hranice ale vede prostředkem řeky a tak se lze na tomto místě podívat pár metrů za čáru.

Zpáteční cesta pak vedla opět přes oboru, tzv. anglickou alejí, kolem zámku Lány zpět k Pohansku a autu. V zámečku Pohansko je otevřeno zezadu okénko, lze si tedy něco dobrého koupit.

Celý okruh má cca 40km a lze i se zastávkami zvládnout za 3-4 hodiny – pokud se tedy zastavujete, čtete cedule a pozorujete přírodu. Zdatní cyklisté to bez zastavování zvládnou za méně než polovinu, na trase není žádné převýšeni, jen občasný výjezd na hráz.

Neděle dopoledne

Z místa přespání na Staroslovanský hrad u Mikulčic a zpět. Něco málo přes 50km, jen cesta kolem řeky Moravy se asi opravuje a je občas dosti kamenitá. Zpočátku lze narazit i na pár rybářů, za naší návštěvy jich ale bylo více na slovenské straně.

Přes řeku Moravu vede několik mostů, již zmíněny starý silniční, který je nyní uzavřen, poté železniční a následují dva velké oblouky – což nejsou mosty v pravém slova smyslu, tudy k nám proudí plyn z Ruska. Stojí za podívání.

Expozice u hradiště je zavřená až do 11.května, a to včetně rozhledny, občerstvení i tady ve formě okénka funguje. Jako omluvu za zavřenou expozici je možné si vzít pěknou několikastránkovou brožurku se spoustou informací a fotografií, vše na kvalitním papíře. Parkoviště je i tady prázdné.

Návrat přes Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Hrušky si lze zpestřit zastavením na hřišti v Nové Vsi – lanová dráha i prolézačka je zde volně k dispozici. Po cestě se projíždí kolem kompresorové stanice, která slouží pro stlačování přepravovaného plynu – sem tedy vedou trubky z oněch zmíněných oblouků přes řeku Moravu. Více informací na http://muzeumropy.cz/breclav/.

Cesta vede převážně po vedlejších asfaltových silnicích, jen úsek u Břeclavi je z panelů a jízda zde není tak pohodlná.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: