Truma iNet Box – ovládání topení na dálku

Komentářů:

0

Topení Truma, ať už naftové a nebo plynové, se ovládá přes ovládací panel. Většinou je umístěn někde v oblasti vstupu do obytné části a umožňuje nastavit si topení na určitou teplotu, řídit větráky a ohřívat vodu. Jen pro jakoukoliv manipulaci a změnu nastavení musíte fyzicky před ovládacím panelem být.

Dálkové ovládání je přeci jen pohodlnější. Můžete si z postele před vylezením nastavit vyšší teplotu (pokud máte na spaní nastavenou nižší) a nebo si zapnout ohřev vody před návratem z výletu, popřípadě zvýšit či snížit výkon topení.
Takové dálkové ovládání Truma umožňuje – je nutné dovybavit instalaci krabičkou nazývanou iNet Box. Pro krátké vzdálenosti se pro komunikaci využívá bluetooth, pro delší pak SMS zprávy. Instalace je velmi snadná, pokud už máte ve voze ovládací panel topení se štítkem iNet Ready.

V takovém případě stačí zakoupit jen zmíněny box a připojit ho. Při hledání výhodné koupě boxu se asi poprvé setkáte se šílenou a nelogickou cenovou politikou Trumy (o které se chystám ještě psát v souvislosti s tzv. výškovou sadou pro naftové topení). Samotný iNet box stojí cca 9.000 Kč, ale lze ho zakoupit v různých kombinacích jako například:

 • iNet box + panel CP Plus iNet ready (panel strojí cca 6.000 Kč); celkem za 12.000 Kč
 • iNet box + iNet Level Control (měřič hladiny plynu v láhvi, cca 3.500); celkem za 7.000 Kč

Jinými slovy, sestava stojí i méně, něž za kolik se prodává samostatný přístroj. Je asi jasné, že je to vše tak jako tak předražené, ale alternativy nejsou. A nebo spíše by se hodilo napsat, že o nich nevím.

Rozhodl jsem se tedy pro kombinaci s Truma Level Control. Mimo dálkové ovládání jsem tak získal i možnost dálkově, bez nutnosti otevírat plynovou schránku, měřit stav plynu ve voze. Ostatně, to je popsáno v tomto článku.

Co dostanete

Balení dorazilo cca 3 týdny po objednání a obsahovalo vše potřebné, tj.

 • inet box
 • pojistkové pouzdro s pojistkou 1A pro napájení
 • vruty pro připevnění
 • připojovací kabel s UTP konekory
 • Level Control
 • podložky pro ALU láhve pro Level Control
 • magnetickou „samolepku“ na láhev, abyste před vrácením nezapoměli na Level Control přicvaklý magnety na spodek plynové láhve
 • návod k montáži i k používání

iNet box lze připojit buď na datový vodič vedoucí k ovládacímu panelu – v tom případě se kabel vypojí z panelu, zapojí do boxu a následně se dalším kabelem propojí box a panel, a nebo se box připojí přímo k topení, je tam druhý volný konektor (do prvního je zapojen ovládací panel). Popisuji to trochu zjednodušeně, v instalační příručce jsou všechny možnosti detailně rozkresleny – stačí si jen vybrat dle možností konkrétního vozu.

Montáž

Rozhodl jsem se pro připojení k topení a umístnění boxu pod sedačky za topení. V blízkosti ovládacího panelu jsem nenašel vhodné místo, navíc krabička není nijak vzhledově zajímavá, spíše je to něco, na co byste se normálně nechtěli moc často dívat. Ostatně obsluha spočívá jen v kontrole ledek (mimochodem, svítí docela intenzivně), zmáčknutí tlačítka pro prvotní navázání Bluetooth komunikace a případném zastrčení SIM karty. Místo pod zadní lavicí je tedy jakoby přímo stvořené pro umístnění boxu.

Trochu cviku vyžadavalo zacvaknutí kabelu do panelu v těle topení, místa je dost málo, ale podařilo se to bez jakékoliv demontáže dalších součástí. V těle topení jsou dva konektory, jeden je využit pro ovládácí panel, ten druhý je volný a využitelný pro připojení iNet boxu. Kabel byl doveden dozadu za sedadla. Podobně jsem z elektrobloku (umístněn v podlaze u sedadel) vyvedl napájení, připevnil pojistkové pouzdro vedle a opatřil popiskou. Napájecí kabel jsem pak dovedl dozadu, kde končí ve svorkovnici, do které jde už vlastní napájecí kabel boxu.

K upevnění vodičů jsem použil samolepící příchytky z Bauhausu, „uvázání“ kabelů je pomocí klasického stahovacího pásku.

Dozadu mám mimo iNet boxu vyveden i Bluetooh modul od měniče Victron a tak jsou dozadu za sedadla druhé řady vedeny celkem tři kabely.

Po instalaci a připojení stačilo ovládací panel zresetovat (vše je popsáno v příručce), na mobil naistalovat appku, navázat spojení před BT a ejhle, topení je možné zapínat, vypínat, nastavovat větráky a ohřev teplé vody přes mobil.

Stejně snadno se nastavuje komunikace přes SMS – vybere se vhodná předplacená karta s pokud možno levnými SMS. Já si zatím vybral mobil.cz, jde koupit za 200 korun, SMS stojí 1.50 v ČR i rámci EU. V appce v mobilním telefonu pak nastavíte jen číslo, PIN a jméno a to je vše. Opět, vše je popsáno v návodu a je to velmi jednoduché.

Další místa instalace

Box si lidé umísťují různě, viděl jsem tato místa pro instalaci (více na fóru https://poesslforum.de/forum):

 • vedle ovládacího panelu
 • do odkládací skříňky ve střeše nad předními sedadly
 • po demontáži ovládacího panelu elektrobloku (vedle CP panelu) je za ním dost místa pro umístnění boxu, jen je dokonale schován
 • do kuchyňské skříňky

Vedení od Trumy je vedeno, alespoň ve vestavbě Clever s topením pod sedadly v druhé řadě, dopředu, za předními sedadly a poté vytaženo B sloupkem u spolujezdce nahoru. Zde je tedy možnost se dostat ke kabelům také.

Aplikace

Aplikaci Truma se instaluje app storu, spáruje se s přes BT s boxem a je připravena k použití. Nabízí stejné nastavení jako přes kontrolní panel a k tomu ještě několik bonusů.

Jednak i informaci o stavu baterie, jednak i dvě bonus aplikace, jedna nahrazuje vodováhu (Levelling) a druhá pro určení světových stran, respektive východu a západu slunce (Sun Alignment).

Aplikace pro vodováhu umožňuje zadání rozměrů vozu, respektive přívěsu, a lze si tak přesně zjistit, o kolik je nutné vyrovnat kola. Já tedy spíše používám malou kruhovou vodováhu a hodím to tak nějak od oka, ale někomu se to může hodit pro přesné vyrovnání vozidla, včetně toho, kam dát nájezdové klíny a jak vysoko najet.

Aplikace komunikuje s vlastním iNet Boxem ve voze buď pomocí BT – subjektivně je dosah cca o 50% delší než pro BT od měniče a měřiče baterií Victron a nebo pomocí SMS zpráv. Což je sice dražší, například pro zjištění stavu musíte poslat jednu SMS a zařízení pak odpovídá další SMS, ale zase funguje téměř všude.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: