Měření teplot v obytném voze

Komentářů:

0

Přiznám se, že jsem trochu hračička a tak si občas pořizuji i trochu zbytné hračky. Chtěl jsem mít přehled o teplotě v obytce, především v lednici a mrazáku – možná zbytečná fobie z dob, kdy jsem vozil na výlety přenosnou kompresorovou lednici v kufru a občas ji zapomněl zapojit – a teplota pak stoupala, zatímco já si v klidu seděl za volantem. To jsem nakonec vyřešil dálkovým teploměrem za pár stovek – dodnes používáme při cestách normálním autem.

V naší nové vestavbě jsem ale chtěl mít mimo lednici a mražáčku i přehled o teplotě u nádrže na vodu a mimo vozidlo. U lednice Dometic (typ RC 10.4) mne ostatně znervózňovalo, že nemá žádný ukazatel teploty – vím, že to jde řešit jednoduchým závěsným teploměrem do chladničky, ale jak je asi z některých dalších příspěvků na tomto blogu patrné, jsem trochu hračička.

Měřidlo

Hledal jsem tedy něco, co by mi umožnilo teploty nejen měřit, ale i zachovat a uložit. Nakonec jsem koupil sadu u Conrada, set s hlavní jednotkou a 4 bezdrátovými čidly. Jen teda je vidět, že se zdražuje, já ji koupil o 500 korun levněji než stojí dnes (asi se vyplatí počkat si na nějakou akci či slevový kupon).

Rozmístění čidel

Čidla v autě mám následovně:

  • jedno v lednici
  • jedno v mrazící části lednice
  • jedno za nádrží na vodu, blíže venkovní stěně
  • jedno pod vozem

Hlavní jednotka také měří teplotu a vlhkost, tedy je k dispozici celkem 5 měřících bodů. Připojit lze i další čidla, počet měřících bodů se tak může zvýšit. Cena za další čidlo je cca 500,- Kč.

Čidla komunikují s jednotkou bezdrátově a přenos spolehlivě funguje na více jak pět metrů s mnoha překážkami – v obytném voze tedy nebude s přenosem žádný problém. Nijak přesně jsem tu vzdálenost neměřil – těch pět metrů je minimu, základnová jednotka mi čidla čte, i když si ji přinesu domů – bluetooth zařízení už v podobném případě mají problém.

Všechny naměření hodnoty se ukládají do paměti, ta má kapacitu na 50.000 záznamů. Hodnoty se ukládají každých 15 minut, s přehledem tak zvládne minimálně dvojměsíční provoz bez exportu údajů mimo jednotku.

Hlavní jednotka a export údajů

Samotnou hlavní jednotku lze použít pro zobrazení hodnot z jednotlivých čidel a i k prohlížení historie – to je ale dost krkolomné. Mnohem lepší je si na PC naistalovat jejich program KlimaLoggPro (zdarma) a po zasunutí USB klíče do počítače a stisku tlačítka na hlavní jednotce se údaje automaticky přenesou do programu. Ten umožňuje snadné prohlížení a navíc i export to CSV formátu, data si tedy můžete snadno vložit například do Excelu a vygenerovat si grafy

Mimo teploty čidla měří i vlhkost – což zrovna u obytek není vůbec zanedbatelné – náhlý nárůst vlhkosti může signalizovat nějaký problém s vodou. Každé čidlo je vybaveno displejem na kterém se střídá hodnota naměřené teploty a vlhkosti.

Umístnění čidla pod vozem

Čidlo mám umístěné v kousku šedé kanalizační plastové trubky o průměru 50mm. Pomocí dlouhých vrutů je v trubce fixováno – přitom lze vyšroubováním vrutu čidlo uvolnit a vyjmout. / pomocí měkké samolepící pásky je zabráněno i mírným pohybům čidla v trubce. Otvory v trubce jsou pak zakryty nepropustnou střešní fólii, takže na čidlo nejde přímo ani nečistota ani voda.

Trubka je pak chycena pomocí stahovacích pásku k podvozku vozidla, za výsuvným schůdkem – čistě teoreticky je tak v dostatečné vzdálenosti od výfuku a jiných teplých částí.

Shrnutí

Zatím celý systém funguje jak má, lze díky němu třeba lépe nastavovat výkonový stupeň lednice, podívat se na aktuální teplotu mimo vůz, mít jistotu, že nádrž na vodu je v teple, respektive nehrozí zamrznutí. Výhodou je paměť v zařízení, díky které se lze k údajům kdykoliv dostat a podívat se například, jaký efekt měly nedávné noční mrazíky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: