Servis: cena výměny oleje

Komentářů:

0

Počet najetých kilometrů se vyhoupl k 13.000, zima skončila, corona také a tak je nejvyšší čas podívat se po servisu na výměnu oleje.

Do motoru, který mám, tj. 2.0 BlueHDi, 120kW, patří olej ve specifikaci 00W30 B7+ 2312 (C1C2), což splňuje například Total Quartz INEO First. Zhruba jsou ceny položek asi tyto (lze koupit i výrazně levněji, uvádím spíše maximální ceny včetně DPH na českém trhu) , zanedbávám korunové spotřebky jako těsnění:

 • 6.6 l oleje, cca 250,- Kč litr, celkem tedy 1.800, Kč
 • 1 ks olejový filtr, cca 500,- Kč

Cena výměny

Ideálně by se cena výměny i s prací měla pohybovat někde kolem částky 3.000 -3.500 korun. Ale vím, že servisy si rádi počítají více, zejména ty autorizované, a tak jsem vzal do ruky telefon, v google vyhledal několik servisů a obvolal je. A tady je výsledek:

 • Brno
  • autorizovaný servis (Citroen má v Brně dva): do 7.000,- korun
  • neautorizovaný servis: 6.000,- korun
 • A pak mimo Brno:
  • autorizovaný servis: 4.000, 4.500, 5.500, 7.000,- Kč
  • neautorizovaný servis: 3.500 – 4.000,- Kč

Z toho je vidět jedno: autorizované servisy v Brně si účtují ceny s astronomickou přirážkou . Cena výměny za jeden litr oleje přesahuje 1000 korun za litr. Ani u neautorizovaného servisu v Brně není situace o tolik odlišná. Ale moc jsem jich nezkoušel – těch pár, co jsem si vybral, mi rovnou řekli, že dodávky a větší auta nedělají.

Zajímavější je to mimo Brno, kdy lze už najít odpovídající ceny a to překvapivě ani ne moc daleko od městských hranic. Ani autorizované servisy to s cenou příliš nepřehánějí, až tedy na jednu výjimku.

Autorizované servisy si to ospravedlňují dlouhými intervaly výměny, kdy by se olej měl měnit po 50.000 km nebo 2 letech. Při takové logice jsou náklady na mazání samozřejmě levnější než u běžného auta, které provede při takovém nájezdu zhruba tři výměny. Jenže měnit olej po 50k mi nepřijde moudré, teda vlastně mi to přijde hloupé a nebezpečné. Snažím se měnit oleje v našich autech někde mezi 12-15.000 km.

Poznámka

Očekávám komentáře typu Kdo chce opici, musí mít na banány. Na banány mám, ale nějak se mi nechce platit „vysokohorskou“ přirážku účtovanou autorizovanými servisy snad kvůli hlouposti či pohodlnosti jejich běžných zákazníků (asi firemních – buď mají nějakou smlouvu a nebo tolik na cenu nehledí) a nenasytnosti servisu. Že jsou autorizované servisy často dražší, je asi známé a snad by to šlo i akceptovat, ale v případě Brna je míra překročena.

Druhým typem komentáře pak bývá V restauraci taky nevaří za cenu surovin . A souhlasím, nevaří, ale suroviny ‚dost sofistikovaně‚ zpracovávají – i prosté brambory se musí oloupat, omýt, uvařit, dochutit atd… Ale v servisech ropu nekrakují, nedestilují, zkrátka ji nerafinují a nedělají z ní olej – vezmou hotový produkt a nalijí jej do motoru, jediné co musí hlídat, je správné množství, což ale nezní jako příliš složitý úkon.

A nakonec, na ceny olejů a výměny si lze přečíst lamentace i na německých fórech, kde se uživatelé pozastavují nad tím, proč když materiál stojí cca 80 eur, chce po nich dílna za výměnu €300 – a nejedná se dle bydliště o ossis.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: