Je obytné auto osobním autem?

Komentářů:

1

K sepsání následujícího textu mne podnítila diskuze pod tímhle příspěvkem na facebooku. Někteří přispívatelé tam psali, že platí pro obytky s dveřmi na levé straně, pro alkovny, že se netýká vestaveb apod.

Ani já jsem si nebyl plně jist, žil jsem v představě, že obytka = M1 = osobní auto. Ale není tomu tak, tady je stručné zdůvodnění:

Registrace vozu

Pro každé vozidlo registrované v ČR se uvádí kategorie a druh. Pro platnost dopravního značení v ČR je pak rozhodující druh vozidla.

Kategorie

To jsou ty známá písmenka M, N, O a další. Ty mohou být i více specifická, jako M1, M2 apod. Hovorově se zažilo, že osobní automobil je M1 a že vše, co je M1 je osobní automobil. Bohužel tomu tak není – a tohle zjednodušení navíc často obsahují i pokyny MD ČR. To ale nic nemění na tom, že oficiálně je M1 definována jako:

Vozidla konstruovaná a vyrobená pro dopravu osob, s nejvýše osmi sedadly kromě sedadla řidiče.

Do jisté míry hraje kategorie vozidla roli jen pro určení skupiny Řidičského oprávnění pro účely tohoto článku i pro dopravní značení je ale kategorie vozidla naprosto nepodstatná.

Druh

Druh vozidla je přesně to, co by nás z hlediska dopravního značení mělo zajímat. Pojmenování druhu je většinou dvouřádkové, zjednodušeně lze říci, že na prvním řádku je uveden hlavní obecný druh, na druhém řádku pak upřesnění.

A bohužel, třeba zrovna do skupiny M(1) mohou patřit tyto druhy aut (první řádek):

  • OSOBNÍ AUTOMOBIL
  • VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ

Na druhém řádku označení druhu je pak k nalezení:

  • v případě, že je na prvním řádku OSOBNÍ AUTOMOBIL: SEDAN, HATCHBACK, COMBI atd.
  • v případě, že je na prvním řádku VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ: OBYTNÝ AUTOMOBIL, SANITNÍ AUTOMOBIL atd.

Plný popis je k nalezení například v metodice vyplňování ZTP MD a nebo v příloze č.2 směrnice 2007/46/ES ze dne 5. září 2007.

Jak jistě tušíte, je náš obytný mobilní přístřešek zapsán takto:

VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ
OBYTNÝ AUTOMOBIL

V tzv. malém techničáku je pak zapisován první řádek, tedy v případě obytného auta je to VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ

(Doplněno) Pozor, tohle platí zhruba teprve posledních par let, auta a dovozy před rokem 2007-2012 mohli být registrovány jinak a mohou mít tedy druh uveden odlišně. Právní stav takovýchto vozidel neumím posoudit, laicky se domnívám, že rozhodující je faktický stav a platí, že se v přiměřené míře v případě dopravních pravidel použije nejbližší možný fakticky odpovídající druh vozidla. Tedy pokud má někdo zapsáno Osobní automobil obytný, bude to z hlediska aktuálně platných pravidel silničního provozu posuzováno jako VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ - OBYTNÝ AUTOMOBIL. Ale jedná se jen o můj názor, každý to může vidět jinak a v rámci obrany při správním řízení to lze zkusit použít.

Proč nás zajímá druh, nikoliv kategorie

Protože dodatková tabulka slouží například k omezení platnosti značky, pod kterou je umístěna, na vyznačený druh vozidla. A jaké jsou symboly a dodatkové tabulky? Piktogramy pro druhy vozidle jsou vypsány v přiloze č.7, část 2. – Druhy vozidel a skupin chodců vyhlášky č. 294/2015. A zde je uveden pod číslem 209 i Obytný automobil:

Co z toho plyne?

Jamile u zákazové značky naleznete na dodatkové tabulce symbol 210 – Obytný automobil, tak se vás bohužel zákaz týká. Ale pokud tam není i symbol Obytného přívěsu (215), tak se to majitelů přívěsů netýká.

A platí to i naopak, pokud je něco dovoleno jen pro Osobní automobil, tak to není dovoleno pro Obytný automobil (ale ani pro Obytný přívěs atd.)

Je úplně jedno, jestli máte vestavbu, integrál, alkovnu nebo polointegrál – symbol je pro druh vozidla a ten je zpravidla pro obytné vozy uveden jako OBYTNÝ AUTOMOBIL. Pokud máte vozidlo registrované jinak, tak se vás ani to netýká, ale pozor na to, že na případný nesoulad se může narazit v rámci správního řízení a odpovědnost jde za majitelem/provozovatelem takového vozu (zejména v případě přestavby bez legalizace)

Český Kocourkov

(update 14.7.2020) Jak je v zákonech ČR zvykem, nic není tak úplně jasné. Obytné automobily jsou vedeny primárně jako VOZIDLO ZVLÁŠTNÍHO URČENÍ a zápis “ SA OBYTNY AUTOMOBIL“ je popsáno jako upřesňující název druhu. Ostatní legislativa, zejména zákon č. 56/2001 Sb.  o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích pak zná jen druh Vozidlo zvláštního určení, s pojmem obytný automobil vůbec nepočítá. Výše zmíněná vyhláška č. 294/2015.  pak zavádí označení pro pojem, který nemá jednoznačnou definici v zákoně, zkráceně tento symbol je právně více než sporný – ostatně jako mnoho dalších pravidel v silničním provozu (například takový dodatek o třetí registrační značce je paskvil k pohledání) – což můžete použít v případném správním řízení – bez garance úspěchu, samozřejmě. Ale zákony mají být jasné a v případě vyhlášky mělo být jasně uvedeno, že se jedná o Vozidlo zvláštního určení s upřesněním jako obytný automobil.


Český Vidlákov

Například Olomouc je město, které se obehnalo tímto značením (není samo). Ostatně, je to názorný příklad toho, co se stane, když dáte někomu moc – vymýšlí kokotiny, které mají „chránit“ obyvatele, ve skutečnosti je to jen další prohloubení moci nad občany – zákazy bez alternativ. Vidím to i v Brně, kde se jako rakovina rozrůstají parkovací zóny.

zdroj: https://mp-olomouc.cz/doprava/parkovani/3354

K tomu je pak web stránkách uvedeno toto:

Pro nákladní automobily, jejichž celková hmotnost přesahuje 3,5 tuny, obytné přívěsy, obytné automobily, autobusy a traktory, platí v době od 22.00 hodin do 06.00 hodin zákaz stání na komunikacích na území města, který je na příjezdech do města vyznačen příslušnou dopravní značkou IZ8a. Stání těchto vozidel je možné na odstavných plochách a komunikacích k tomu účelu vyhrazených a vyznačených dopravním značením.

Dotázal jsem se tedy, kdeže jsou ty vyhrazené odstavné plochy – odpověď je typicky vidlácká a kocourkovská:

….na komunikacích města nejsou žádná vyhrazená místa pro parkování obytných automobilů zřízena….


Provedené dopravní značení je pak nesmyslné, neb pro obytné přívěsy je použit symbol znamenající Tábořiště pro obytné přívěsy a symbol pro obytná auta je pak zcela lidová tvořivost. Nehledě tedy na to, že dodatková značka pro druh vozidla by měla být v samostatném rámečku – v jiných městech to evidentně zvládají lépe.

Lze použít jiný symbol pro obytné auto než ten z vyhlášky?

Ve vyhlášce o dopravním značení je uvedeno doslova toto:

Tabulka omezuje platnost značky, pod kterou je umístěna, na vyznačený druh vozidla. K vyznačení druhů vozidel se užívají zejména příslušné určené symboly.

Po přečtení by se mohlo zdát, že to, co je definováno ve vyhlášce, není vlastně nikdo povinen používat a muže použít své vlastní symboly a to díky slůvku zejména. Naštěstí, pokud už se tak hrabeme v zákonech, je veřejné moc omezená a pokud si Olomouc navrhne vlastní symbol dopravního značení, mělo by to být v rámci zákonů. A ty, pokud vím, lidovou či městskou tvořivost v oblasti dopravního značení zatím moc nepřipouštějí – takže pojem „zejména“ je třeba chápat tak, že buď se uvede slovní pojmenování druhu a nebo symbol daný vyhláškou. Uvádění anglických slov CAMPER a CARAVAN je pak už jen humornou ukázkou pokusu o světovost.

Poznámka

Pokud už někde zaparkujete a budou vás vyhazovat, že se to nesmí, nemá moc cenu se ohánět zákony, vyhláškami a vzhledem symbolů. Nepomůže vám to, moc má v danou chvíli bohužel většinou ten druhý. Je lepší ho buď nějak získat na svoji stranu (jsem unaven, kde mám tedy stát, abych si odpočinul?) a aktivně neodporovat – což ovšem neznamená, že byste měli přistoupit na placení pokuty. Na přesné znění zákonů je čas ve správním řízení – pokud k němu vůbec dojde. A dojde k němu a nebo k pokutě téměř nevyhnutelně, pokud se začnete „hádat“ o paragrafy.

V zahraničí je to také veselé

Nepořádek v symbolech a dopravním značení mají ale třeba i Němci . Na mnoha dálničních parkovištích v Německu nelze legálně zastavit s obytným vozem, pokud tedy přijmeme tezi, že symbol autíčka znamená omezení dle druhu na osobní automobil (poznámka: mnozí Němci tento výklad nezastávají a trvají na tom, že tento symbol znamená kategorii vozidla M. Což nemohu rozsoudit, neb německy takto nevládnu, navíc proti sobě stojí rozsudky před rokem 2007 a po roce 2007 a je to zkrátka složité – a takhle je to asi v každém státě EU).

Zcela kocourkovsky se k tomu postavili tedy i Němci – zaparkujte si obytku tam, kde tak moc nevadí a vyberte si, zda mezi náklaďáky a nebo osobáky, zkrátka jak chcete:

Značení oblasti služeb
zdroj: promobil

https://www.promobil.de/tipp/parken-uebernachten-wohmobil-strassenrand-autobahn/

  1. […] Původně jsem se příspěvku chtěl nešťastně zabývat speciálními případy, ale abych nemátl širokou veřejnost, výše uvedená informace bude zcela dostačující. Skvěle popsáno na blogu Silver On The Road. […]

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: