Plynová trouba ve vestavbě

Komentářů:

2

Ve vestavbě moc místa není a vše musí být menší, jednoduché a skladné. Do kuchyňské části se vejde dvou plotýnkový sporák a dřez. Přesto třeba taková trouba by se hodila – třeba na křupavé pečivo po ránu a nebo na ukuchtění večeře či oběda, upečení něčeho sladkého a tak. Jenže kam s ní? Vestavět se nedá, na to není místo – a ideálně by měla být na plyn, spotřebič na 230V by mi bylo platné jak mrtvému zimník.

Naštěstí existuje Omnia ze Švédska. Jednoduchá malá trouba na plyn. Sice trošku dražší, ale zase skladná a funkční. V každém popisu na eshopu, který tuhle troubu prodává, lze najít, že prý to existuje už třicet let. Což je asi nějaký mýtus – na jejich stránkách lze dohledat, že se první kusy objevili ve čtyřicátých letech minulého století a v sedmdesátých letech se to již prokazatelně vyrábělo – a dokonce i u nás, viz Poznámka na konci. A každý je s ní spokojen – teda alespoň já tedy jsem.

Základem je hliníkové tělo s dírou (ve formě komínku) uprostřed, tohle tělo se dává na podstavec, který přichází do styku s plamenem (a má uprostřed také díru) a zakryje se červenou poklicí. Princip je ten, že se tahle sestava dá na plotýnku tak, aby plamen byl pod tou dírou a horký vzduch tak stoupá komínkem uprostřed, zaráží se o víko a padá do těla trouby.


Asi to zní moc složitě, takže pár obrázků to asi popíše lépe:

Kupoval jsem si to minulý rok ve světě karavanů:

Silikonové formy jsou vhodné na pečení, snadno se čistí a chrání tělo trouby. Mřížka je zase vhodná na rozpékání pečiva, pečivo díky ní neleží přímo na dně, ale mezi dnem a ním je mezera.

Pro hlídání teploty jsem si do víka zabudoval teploměr – instalace je jednoduchá, stačí rozšířit jeden z větracích otvorů ve víku (jde to snadno vrtákem, poklop je z hliníku) a teploměr tam zasunout a zajistit maticí. Zvolil jsem teploměr Kaminer do 300 stupňů za 125 Kč – ale asi by stačil jakýkoliv jiný do 250 stupňů. Obchod, kde jsem kupoval, už jej v nabídce nemá, ale pro inspiraci:

Stačí na internetu pohledat „teploměr do víka grilu“ a vybrat si. Teploměr asi není nezbytně nutný, ale já jsem taková technická hračička a zároveň nepříliš šikovný kuchař, tak mne to pomáhá.

Celkem tak trouba včetně veškerého příslušenství (mřížka, silikon, teploměr) přišla na 2.317 Kč.

Krásně se vejde do úložného prostoru pod linku (k troubě se dodává černý látkový obal, veškeré příslušenství jde pohodlně seskládat dohromady). K troubě se dodává i základní kuchařka s recepty od jídel přes pečivo až po buchty, další tipy co dělat, jsou na internetu.


Vyplatí se?

Mně ano, jde s ní snadno připravit jídlo, vykouzlí křupavé pečivo po ránu a přitom nezabere ani moc místa, ani nespotřebuje moc plynu. A téměř nic neváží, sbalená v obalu váží 1020 g – tedy vlastně jeden jediný kilogram. Samozřejmě, že může najít i uplatnění v běžném větším obytném voze – ale do vestavby ideální.

Ještě se k ní vrátím s pár tipy na rychlé kuchtění.

Poznámka

Velmi podobný výrobek byl k mání i v socialistickém Československu za 75 Kčs – tehdy vyráběno v Kladně.

Něco málo z historie české Pečenky je na webu Caravan24, kde je ke shlédnutí i původní text českých receptů:

  1. Ahoj.
    TOhle je super věcička, kterou používali už naše babičky a maminky v socialismu, říkalo se tomu pečenka, nebo pečící hrnec na plyn, který je uplně stejný jen o polovic levnější 🙂

    To se mi líbí

    1. No vida až ted jsem to dočetl a zmínka o pečence 🙂

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: