Jak jsem potkal Polsko – 2

Komentářů:

0

Tenhle díl vzpomínek věnuji zábavním parkům a dalším atrakcím, tedy převážně Energylandii. Ta za pár vyrostla do parku, který je schopen svojí nabídku nahradit návštěvu jiných parků v Evropě.

Energylandia

Jak jsem zmínil v závěru předchozího dílu o Polsku, od roku 2014 rostl v Polsku nový zábavní park Energylandia. Zpočátku to vlastně bylo jakési shromáždiště vysloužilých pouťových atrakcí a vyřazených starých drah z jiných parků. Současně ale stavěli dvě nové horské dráhy, jejichž zprovoznění mělo proběhnout pouhý rok od otevření parku, v roce 2015.

A tak, i když jsme si zrovna z návštěvy Veselého městečka v Katovicích v roce 2013 neodnesli dobrý dojem – živá byla hlavně vzpomínka na tragickou polskou organizaci, která dokázala i v prázdném parku dosáhnout dlouhých čekacích dob na jakoukoliv atrakci, rozhodli jsme se tento park navštívit. Neodradili nás ani webové stánky parku, které tehdy ještě zcela ignorovali Českou republiku a ani anglická verze stránek nebyla z nejpříkladnějších. Termín tehdy padl na 16. října 2015 – ve škole měl nejstarší syn ředitelské volno a přibrali jsme i jeho kamaráda.

Velkou výhodou parku je jeho snadná dosažitelnost – z Brna cca 300 km, které lze s přestávkami urazit za necelé čtyři hodiny i v nepříznivém mlžném počasí, které panovalo. Další výhodou pak byla cena vstupenky – 99 zlotých v roce 2015, tj. cca 650 Kč je o poznání méně než běžné vstupné do parků jako Heide Park, Europark či Gardaland (cca €35-42, tj cca 1100 Kč). V roce 2020 je už cena vstupenky 129 zlotých, tj 774 Kč – ale nabídka atrakcí je už značně širší než v roce 2015.

Horské dráhy se daly spočítat na jedné ruce animované postavičky, byli tam jen tři horské dráhy:

  • Energus, evidentně koupena v nějakém second handu horských drah.
  • Dragon – nová dráha, tzv. zavěšenka (vozík nejede po koleji pod vámi, ale sedíte v sedačce, která je připevněna k vozíku jedoucímu nad vámi)  Tahle dráha je na svezení velmi příjemná. Další podobná je myslím v Nizozemí. Jeli jsme ji několikrát dokola a skutečně to stojí za to. Od pádu do dračí hlavy až po poslední propad před dojezdem
  •  Mayan – vrchol nabídky parku v roce 2015, výrazně červená a opět zavěšená.  Dominovala tehdy celému parku svoji délkou 689 metrů, výškou 33 metrů, pěti inverzermi a rychlost 80 km-h. Přesná kopie Limitu z Heide Parku – jen místo bílé je konstrukce natřena na červeno, nástupní mechanismus je zjednodušený, zato sedačky jsou opatřeny pružnými pásy, které jsou o poznání pohodlnější.

V parku bylo dále hodně dalších atrakcí – působili trochu second-handově, obklopené kýčovýtími dekoracemi v jásavých barvách a jejich kvalita byla různá, ale jízda stála rozhodně za to. V parku se pořádají i živá představení, například žonglování se světlem. To se nám velmi líbilo. Hercům asi méně, hráli jen pro tři diváky. V parku prostě skutečně byla v tento den mizerná návštěvnost 🙂 .

Celkový dojem z parku v roce 2015? Kladný.

A tak jsem se v roce 2017 vrátil s šestmi dětmi (jen jedno vlastní, zbytek pobrán od známých 😉 ) , využili jsme akce dvoudenní vstup za cenu jednodenního. Ubytování lze v Polsku najít velmi levně, za pronájem bytu vedle bývalého koncentračního tábora v Osvětimi jsem platil 1200 kč za noc, navíc jsme navštívili i Aquapark Aquadrom, tenkrát za cca 15 zlotých na 2 hodiny.

Za pouhé dva roky se park podstatně změnil, vyrostly nové dráhy:

  • Formula – vystřelovačka situována do podoby formule 1. Podobné dráhy najdete v Europa Parku a Heide Parku. Žádné zdlouhavé výjezdy, během 1.2 sekundy vozík dosáhne rychlosti 100 km/h a už se řítíte přes zatáčky a loopy.
  • Anaconda – vodní dráha s dvěma pády. Něco podobného mají v Gardalandu pod názvem Atlantis. Z dráhy budete mokří, ale nadšení. Poblíž jsou sušící boxy, ale já osobně beru do parku vždy věci na převlečení a před podobnými drahami se všichni převlečou a přezují.
  • Boomerang – otevřená dráha – respektive není do smyčky, ale projedete ji z jednoho konce na druhý a vrátíte se do stanice. Trochu nuda, ale zase žádný velký adrenalin. Neurazí ani nenadchne.
  • Jungle adventure – zbrusu nová plavba na kulatých raftech. Tehdy ještě bez dekorací, ale velmi příjemná a dobře provedená. Opět, hrozí že budete mokří. Ale zážitek je skvělý.

A i v roce 2017 bylo na volných plochách kolem parku živo a stavělo se o sto šest. Takže dnes v parku naleznete ještě:

  • Hyperion – megacoaster, rychlost 140 km/h, výška 80m, nová dominanta parku. V Evropě jsou jen další dvě podobné dráhy – jedna v Europa parku v Německu a druhá v Port Aventura ve Španělsku.
  • Zadra – dřevěnka – umožní vám zažít jízdu na dřevěnce, kdysi převažujícím typu drah. Další podobná je k nalezení v Europa Parku v Německu. Tam je ale už dost rozkodrcaná.
  • Speed Water Coaster – netradiční kombinace vodní a horské dráhy, vozík je vyvezen výtahem a poté frčí po dráze dolů. Další podobná dráha je v italské Mirabilandii – ale tam je dost často mimo provoz, takže tuhle dráhu si v Polsku nenechte ujít.

A samozřejmě přibyla i řada dalších menších atrakcí a drah – ty snad nemá cenu ani vyjmenovávat, je lepší se podívat na mapu parku. Objevil se i vodní svět – část parku s bazény a vodními atrakcemi, přibyla velká plocha pro vystoupení kaskadérů a podobné velké podívané, naproti parku vyrostl kemp (tak trochu kopie kempu z Europa parku)

Navíc pro rok 2020 se chystá další super mega dráha Abyssus. Jízda na téhle dráze bude skutečným zážitkem a definitivně tak umístí park mezi ty nejlepší v Evropě.

Shrnutí Energylandie 2015 -2020

Vlastně mezi parkem 2015 a 2020 je velký rozdíl. Zatímco u nás se občas objevil v tisku nějaký článek, že někde se plánuje výstavba parku, zůstalo jen u řečí. Poláci asi tolik neplánovali, zato stavěli. Park, který byl v době otevření v roce 2014 spíše k smíchu, byl už za rok po otevření docela zajímavý a v roce 2020 je to jeden z nejlepších parků, které lze v okolí ČR navštívit. Vlastně i jeden z nejlepších v Evropě, navíc s nedostižným poměrem cena/výkon.

Dnes je parkoviště dovybavené stáním pro obytné vozy, vstup ke předělán, část parkoviště lemuje horská dráha Hyperion (jedna ze tří v Evropě) a park nabízí mix atrakcí který ho řadí někam mezi skupinu parků jako Gardaland, Heide Park a naprostou špičku, jakými jsou Europa Park v Německu a Port Aventura ve Španělsku. Postrádá ještě ‚atmosféru‘ a dotaženou parkovou úpravu – ale co chtít po parku, který existuje sedmým rokem – navíc to se zlepšuje a tenhle rok přibyde Abyssus.

Nabízí se i srovnání s parkem, který také vyrostl v bývalé východní zóně – Belantis u Lipska v Německu. A tady je krásně vidět, jak jsou Poláci šikovní a podnikaví – využili dotace, investovali a mají skvělý park.

Poznámka – o zábavních parcích si můžete více přečíst v článku: Slevy – zábavní parky

Westernové městečko Žory

V roce 2015 jsem mimo Energylandii navštívili i westernové městečko – návštěvou Energylandie náš výlet do Polska neskončil. Naplánovány jsme měli dva dny s přespáním. Hotel jsem vybral ve městě Žory, u další atrakce jménem TwinPigs (http://www.twinpigs.zory.pl). Je to westernové městečko, ale jen vzdáleně připomíná to naše u Boskovic či v Šiklově mlýně.

Hotel měl velmi dobré recenze a hodnocení, tak jsme byli trochu zklamání tím, že to byl spíše obyčejnější hotel. Ale obsluha byla příjemná, vybavení dobré a cena mírně přes 200 zlotých přijatelná. Navíc v ceně byla snídaně a návštěva parku – ta sama o sobě stojí 40 zlotých za osobu a jen vstupné by tak pro nás tři stálo 120 zlotých. Po ubytování jsme ještě zvládli několikahodinovou návštěvu akvaparku – má dva tobogány, plavecký bazén, vířivky – prostě vše, co má správný akvapark mít.

Příští den po snídani (taková běžná, sice ve formě švédských stolů, ale obsluha moc často nedoplňovala) jsme se vydali do prázdného parku. I když byl otevřen od desáté hodiny, zel prázdnotou, posléze sice přijel autobus s nějakým skautským oddílem na výletě, ale ani to nestačilo park zaplnit. A tak jsme zažili pocit VIP hostů – obsluha pouštěla atrakce jen pro nás, navzájem si nás předávali a tak jsme se cítili pomalu jako na inspekci než jako při návštěvě zábavního parku.

Atrakce jsou trochu ošuntělé – z těch vnitřních je tam 3D kino, kde dávali jakousi divokou jízdu prasátek na motorkách americkým venkovem, pak je tam střílečka, kdy se snažíte z hřbetu koně zasáhnou cíl na obrazovce a ve stejné budově se pak nachází i 4D kino, které se nám nakonec líbilo nejvíce. Lavice jsou umístěné v konstrukci, která se hýbe podle situace na plátně a je to velmi realistická a povedená jízda podzemím. Zopakovali jsme si ji dvakrát a z celého parku je to atrakce, která se nám líbila nejvíce. 
Venku lze pak nalézt zmíněné ruské kolo, poté malou horskou dráhu (housenka) určenou skutečně jen pro ty nejmenší (stejnou mají i v Energylandii pod názvem  Frutti Loop Coaster), houpačku a kolotoč. V areálu je pak i další kino v kouli (respektive budova má tvar dělostřelecké koule), kde ale dávají naprosto trapný film o raketách,.  Ten se do celého parku tak nějak nehodí a jeho smysl jsme nepochopili. Snímek z amerického středozápadu by se sem hodil více. Jediné, co v tomto kině připomínalo USA, byl uvaděč – statný černoch:-). Westernový park samozřejmě nabízí i malé městečko a několik obchůdků se suvenýry a restaurace – vše cenově dostupné. Ale nelze čekat budovy snažící se o nějakou autenticitu (jako v našich westernových parcích) – jsou to normální stavby s upravenou fasádou. 
Celkově nám prohlídka trvala něco málo přes dvě hodiny- a to jsme některé atrakce zvládli vícekrát. Park je ale skutečně malý. V létě a v sezóně je zde asi mnohem více lidí a také se pořádají představení a tak si dokáže představit, že lze v parku strávit tak maximálně pět či šest hodin. Více asi ne.

Jaký je osud Veselého městečka v Katovicích?

Jak jsem již párkrát zmínil, z návštěvy Veselého městečka v Katovicích v roce 2013 jsme si neodnesli dobrý dojem a do tohohle parku jsme se zatím nevrátili. Ale i on se změnil. Jmenuje se Legendia, byl modernizován (koupila ho skupina TMR) a vyrostla v něm zbrusu nová dráha Lech. Vstupné je mezi 99-119 zlotých. Snad někdy zkusíme.

Další atrakce v téhle části Polska

Tahle část Polska je různými atrakcemi nabitá a mimo výše uvedených atrakcí je zde mnoho dalších. obecně je vše o něco levnější než v ČR (akvaparky atd.) :

A vůbec, spousta tipů je i na https://www.tripadvisor.com/Tourism-g2423087-Lesser_Poland_Province_Southern_Poland-Vacations.html


Závěrem

Jak je vidět, nabízí Polsko co se týče zábavy, docela dost a to jen kousek od naších hranic. Stačí jen zvládnout rozvlněný závěr naší D1 a pak si užít kvalitnějších polských dálnic.

Mne navíc Polsko překvapilo i svou nabídkou co se týká mé profese (vývojář), ale o tom zase příště.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: