Znojmo a Vranovská přehrada

Komentářů:

0

Popis krátkého výletu z Brna do Znojma – 24 hodin z domu: po krátkém chatu s jedním z kolegů kempařů jsem si uvědomil, že můj nejmladší synek nikdy nebyl u Vranovské přehrady. A tak jsem se rozhodl to napravit alespoň krátkým výletem – z Brna to ostatně není daleko.

Pozdě odpoledne, kolem páté hodiny, přijíždíme do Znojma. Vyhlédnuté místo dole u řeky je beznadějně plné, ale nakonec nacházíme volné místo u vodárny, na konci ulice U obří hlavy. Kapacita parkoviště není velká, stojí zde navíc cca 5 obytek – dokonce i karavan. Jedna umně maskovaná obytná dodávka je z Belgie. Náhled do aplikace Park4Night dává vysvětlení – místo je zde označené.

Následuje cca dvou a půlhodinová procházka – výšlap na vyhlídku u Hradiště, odkud se nabízí výhledy jak na Znojmo, tak na údolí řeky Dyje.

Návrat do Znojma znamená sestup do údolí Gránického potoka (s mnoha sochami po cestě) a poté opět výstup do města. Prohlídka historického centra města – rotunda, pivovar, náměstí. Malé křivolaké uličky historického centra jsou kouzelné, navíc lidí je zde minimálně a to přispívá k atmosféře.

Sestup zpět k řece nabízí mnoho výhledů. Navíc jsou zde rozmístněny informační panely – nutno zatočit klikou, vybrat si jazyk a místo a zaposlouchat se.

Odjez k Vranovské přehradě, kde mám vyhlédnuté místečko na Chmelnici. Jede se přes Lančov a kolem Cornštejna. Dopravní značení oznamuje zúžený průjezd na 2.25 metrů. S vestavbou to dáváme, s polointergrálem a větším vozem nevím, nevím – asi by to nešlo. Zúžení je až těsně za Cornštejnem směrem dolů k přehradě, směrem od Lančova lze tedy ke zřícenině dojet – silnice sice nic moc, ale projet by to měl i větší vůz. Přímo u hradu je malé parkoviště, vestavba by se vešla, ostatní auta mohou využít záchytné parkoviště cca 500m směrem na Lančov.

Vyhlídnuté místo na Chmelnici je sice prázdné a lze zde stát, ale je první prázdninový den a tak místní hospoda jede české odrhovačky na plné pecky a všude je plno dětí. Ani voda moc ke koupání neláká a tak přejíždíme k parkovišti u hradu Bítov – je prázdné. A ještě stíháme západ slunce.

Druhý den ráno kolem osmé přichází výběrčí a máme na výběr, buď odjet do cca 30 minut a nebo zaplatit 100 Kč a zůstat. Zůstáváme a jdeme na výlet – hrad Bítov, zátoka, Cornštejn a přes Bítov městys zpět. cca 11 km, nenáročný okruh.

Kemp v zátoce se docela plní, začíná tam takovéto to pravé kempařské těsno. Místní bazén v kempu je dopoledne docela obsazen. Ale jinak moc lidí není – ani na hradě, ani na zřícenině. Jen je vedro – a voda v přehradě svoji barvou moc ke koupání neláká.

V Bítově nalézáme jednoduchý servis point – možnost doplnit vodu. Jen poněkud drahé – koruna za litr. Ale funguje, zkusmo jsme si jeden litr koupili. Městečko působí ospalým dojmem, muzeum aut je ale otevřené. Po cestě zpět na parkoviště se otevírá ještě pár výhledů na zátoku.

Tip: Pokud budete stát na parkovišti u Bítova, je dobré zaparkovat co nejvíce k jižní hraně parkoviště – co nejblíže cestě na hrad, je chráněná stromy. A auto tak bude většinu dne ve stínu, na rozdíl od jiného místa, kde bude celý den pěkně na sluníčku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: