Route 60 – pod Rychlebskými horami

Komentářů:

0

(aktualizace 24.7.2020 – moje lepší a pěknější polovička mne po přečtení upozornila, že jsem zcela pominul jeskyně – i když jsme je nenavštívili. Ale jsou prakticky na začátku cesty a za návštěvu stojí, tak jsem je do přehledu doplnil. Opraven také původní název obce Žulová)

Minulý rok o prázdninách jsme na pár dnů vyjeli na Jesenicko a chvilku se tam toulali. Vzali jsme to po silnici číslo 60. Ta je krátká, propojuje Jeseník s Polskem a vede kolem Rychlebských hor. Přijde mi to jako poněkud zapomenutá část naší země, ale určitě stojí za návštěvu a pár dnů.

Tady je seznam míst, kde jsme stáli a co se tam dalo dělat:

 • Jeseník – prohlídka města
  • Jeskyně na Pomezí
 • Žulová – historické jádro
  • Nýznerovské vodopády
  • Lom Na rampě – koupání
  • Lom Transgranit – koupání
 • Račí údolí
  • Čertovy kazatelny – výlet s výhledy
 • Parkoviště Travná
  • borůvková hora – nenáročný výlet
  • Ladek-Zdroj – lázeňská pohoda
  • Javorník – město se zámkem

https://mapy.cz/s/renomuzete


Jeseník

Hned na začátku se lze zastavit v Jeseníku a projít si jej – my jsme našli s naší vestavbou dost místa na parkovišti u městského úřadu na ulici Karla Čapka a udělali si okruh přes Smetanovy Sady zpět dolů k Bělá, přes most k vodní tvrzi, na náměstí a pak zase zpět – lze si tak projít většinu centra města.

Jeskyně Na Pomezí

Hned po vyjetí z Jeseník a Lipové lázně, těsně po přejetí kolejí, je parkoviště pro jeskyně Na Pomezí. Ty nás ale k návštěvě nelákali, pokud někdo bydlí blízko Moravského Krasu, tak jeskyně zkrátka nepovažuje za tak atraktivní.


Žulová

Tohle město se chlubí zříceninou hradu Frýdberk (město se jmenovalo Frýdberk až do roku 1947 – podobně jako Jeseník byl Frývaldov) a malým kouzelným náměstíčkem. Jen si to nepoplést, je zde velké náměstí, pojmenované Mariánské a pak tohle malé Josefské, odkud vede i cesta ke zřícenině a kostelu sv. Josefa, dominanty obce.

Navíc kousek odtud se dá koupat a přenocovat – více níže v části Koupání

Nýznerovské vodopády

V poměrně úzkém udolí se nachází několik vodopádů, některé vysoké i pár metrů. K poslednímu, nebo chcete li k hornímu, se dokonce sestupuje po schodišti. Bohužel, stejnou cestou, kterou se k vodopádům dá dostat, se musí i vracet.

Procházka je trochu delší, auto se musí nechat u budovu muzea Skorošice – vjet sem jde i s delší obytkou, jen pozor při parkování, aby jste v případě obsazení parkoviště vyjeli. Dále je už zákaz vjezdu. Z Žulové to sem není daleko.

Více informací na: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/nyznerovske-vodopady


Račí údolí

Tohle zkrátka stojí za vidění – budova Tančírny před vstupem do vlastního údolí vstala z mrtvých a ohromí návštěvníka. Parkovat a nocovat lze kousek před ní, jen pozor – není zde signál a tak si mobilního internetu moc neužijete.

Od Tančírny se lze vydat na vyhlídku Čertovy kazatelny – ten krátký strmý výstup určitě stojí za to. Prakticky po vrstevnici lze pak dojít i ke zřícenině hradu Rychleby a pak se vrátí údolní cestou zpět kolem Tančírny k autu.

Tahle oblast a zejména Tančírna už byla párkrát popsána i v tisku, mnohem lepší a podrobnější povídání lze najít na:


Rychlebské hory – Travná

Na hranici s Polskem je malé parkoviště, hned po přejezdu hranice. Atmosféra zde má nádech vysokých hor – seshora jsou vidět jen kopce a záře světel z lázeňského městečke Ladek-Zdroj. Vlastně jsme v horách – Rychlebských. Ráno se parkoviště poměrně rychle zaplní, k večeru zase vyprázdní. Ale záleží samozřejmě na sezóně, popisuji stav v srpnu během hlavních prázdnin.

Z tohohle místa lze podniknout jak nenáročný okruh na Borůvkovou horu, tak se podívat do polského Ladek-Zdroj a do českého Javorníku.

Okruh na Borůvkovou horu

Z parkoviště lze vyrazit na pohodový okruh na rozhlednu na Borůvkovou horu – mimo rozhledny je zde i občerstvení. Návrat je pak pes pramen Saletta s kouzelně kýčovitou zahrádkou u obce Travná o trochu níže a pak zase vzhůru do kopce zpět na parkoviště.

K výletu může inspirovat i tenhle článek : Výšlap na Borůvkovou horu. Na turistu tu sotva narazíte

Samotná obec Travná je kouzelná a soudě dle fotek může být například podzimní výlet ve vhodném období neskutečně barevný – více tipů co v obci vidět a fotky naleznete na:
https://www.mestojavornik.cz/turistika/turisticke-cile-1/zajimavosti-z-travne-kostel-krizova-cesta-pramen-saletta/

Pramen Salleta – prý zázračně uzdravuje oči.

A nakonec, pod pramenem je tahle kýčovite pestrobarevná a upravená záhrádka:

Ladow-Zdroj

Odpoledne pak prohlídka lázeňského městečka Ladow-Zdroj, jsou to vlastně takové dvě městečka v jednom – jedno historické, druhé lázeňské, za prohlídku stojí obě. V lázeňské části zaujme velký park, kde bývají živá vystoupení a je to krásné místo na odpočinek. I když i tady se najdou jak krásné historické vily, tak rozpadající se stavby.

Vstup do historického centra druhé části otevírá rozpadlý kostel, v městečku samém pak lze nalézt pár památek a docela pěkné náměstíčko:

A samozřejmě, i tady najdete pro polsko typickou prodejnu Biedronky a čerpací stanici Orlen (vlastník naší Benziny, takže Vervu diesel koupíte i tady a levněji než u nás)

Javorník

Poslední město v ČR na silnici 60 se zachovalým historickým jádrem, nad kterým ční zámek Jánský Vrch. Město má co nabídnout, minulý srpen bylo parkoviště v centru plné a museli jsme zaparkovat trochu bokem a do centra dojít.
I když může působit docela ospale, je vcelku kompaktní a lze jej pěšky projít a ani se neunavit. Nejvýznamnější body jsou na téhle mapce.

Koupání

Oblast nabízí skvělé příležitosti pro koupání díky četným zatopeným lomům. Nás zaujaly dva, oba v blízkosti obce Žulová.

Lom Transgranit

Zaparkovat obytku šlo bez potíží těsně před lomem, místa bylo dost. Lom nabízí prosluněno louku a velkou plochu pro koupání. Tenhle lom je prakticky součástí obce Žulová.

Na zmíněném parkovišti lze i přespat, blízká železnice není na překážku. Mimo koupání lze podniknout i výlet do obce Žulová, má zajímavé historické centrum.

Na rampě

Parkování tady je trochu obtížnější. Auta parkují běžně podél příjezdové cesty, ale lom je populární a aut dost, plést se tady s obytkou jsme nechtěli, takže ji necháváme o kus dál v obci a těch pár stovek metrů dojdeme pěšky. Lidí je tady dost, subjektivně o něco více než na Transgranitu. Ale navíc nabízí i možnost skoky do vody.

Závěr

Je docela zábavné projet si okolí určité cesty – a najít takovou všehochuť na pár kilometrech – městečka s poměrně zachovalými historickými centry, hory, výhledy, vodopády i zatopené lomy na koupání.

Nejsem asi sám, kdo tuhle oblast objevil, například tady je jiný blogový příspěvek: Přes Rychlebské hory

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: