Den v Sieně a okolí

Do Toskánska jsme přijeli již pozdě večer a tak jsme nejprve vyhledali místo k nocování. Jako nejlepší se mi jevilo místo u hřbitova v San Casciano ve Val di Pesa nalezené přes Park4Night. Výhodou je blízkost bezplatné dálnice RA3 a přitom je tohle místo velmi klidné.

Když už jsem zmínil bezplatnou dálnici RA3, tak jen taková poznámka: tyhle bezplatné dálnice nejsou jako naše či placené – jednak je na nich maximální rychlost jen 110 km/h, jednak je šířka pruhů o poznání menší a nakonec, kvalita je dost různorodá – od perfektního povrchu na nedávno opraveném úseku až po tankodrom na silničáři zapomenuté části. Ale mají obrovskou výhodu – jsou neplacené a lze na nich celkově jet rychleji než na běžných cestách.

A když jsem u těch poznámek, tak znalci obytných vozů asi u názvů San Casciano a Val di Pesa zpozorněli. Ano, tady se vyrábí Laika. Samotná továrna je trochu stranou dálnice, ale po výjezdu ze San Casciano je po asi 10km na pravé straně dálnice ve směru na Sienu obrovské parkoviště těchto obytných vozů a přehlédnout se tedy rozhodně nedá.

Monteriggioni

Druhý den jsme po dálnice RA3 dojeli až k Monteriggioni, naší první plánované zastávce v Toskánsku. Toto opevněné městečko je velmi zajímavé a to hned z několika důvodů

  • zažívalo boje mezi Florencii a Sienou, má tedy hradby a zachovalé historické jádro. Sloužilo jako obrana nedaleké Sieny před výpady z konkurenční Florencie
  • má výborný stellplatz, který nabízí vše, co si jde přát na cestě – sprchy, vodu, elektřinu
  • sloužila jako předloha pro hru Assassin’s Creed II a Brotherhood – a hned tohle místo získalo nějaké plusové body u synů ;-).

Městečko si lze prohlédnout snadno a během pár hodin. Jsou zde jen tři ulice, kostel a hradby, k tomu okolí. My zde zažili ranní mlhu, která skryla výhledy do okolí, o to více mysteriózní atmosféru ale vytvořila.

Stellplatz v Monteriggioni – La Posta

Vyhrazené parkoviště pro obytné vozy provozované městem. Nutně ho využít nemusíte, mimo sezónu se dalo parkovat i na parkovišti přímo pod hradbami a nebo na normálním parkovišti hned pod tímto vyhrazeném místě. Vjezd je na závoru, při výjezdu je nutné v automatu zaplatit, platí se dle doby strávené za závorou.

Nabízí:

  • za €4 jednohodinový pobyt, během kterého můžete udělat servis (vylití WC, šedé vody, doplnění vody)
  • €8 – pobyt po dobu dvanácti hodin – to je zcela ideální a dostačující, pokud přijedete pozdě v noci a ráno si chcete prohlédnout město a udělat servis
  • €16 pobyt na 24 hodin

Pro zajímavost, na oficiálních stránkách si lze prohlédnout fotografie z doby otevření – nějak mi přijde, že Italové údržbě moc nedají. Například tato fotka servisního stojanu. Fotky Marka Kunce jsou z léta 2020, já tam byl na podzim 2019 a vypadalo to o fousek lépe.

Siena

Odtud je to již skok do Sieny. Problém byl nalézt místo na parkování, bylo skutečně plno. Jindy lze nalézt pěkné místo s výhledem na Viale Vittorio Veneto, my ale takové štěstí nemělo a všude bylo plno. Nakonec jsme ale nalezli volné místo, vlastně hodně volných míst, na Viale Giovanni Amendola, parkováni je samozřejmě placené (€1.50 hodina), ale zase hned u kasáren a neměl jsem pocit, že bychom zde někomu překáželi. Navíc historické centrum začíná téměř „za rohem“, u brána Porta Camollia.


Hlavní náměstí leží odsud ve vzdálenosti cca 1.5km, ale pokud odbočíte do bočních uliček, lze si ji natáhnout na 2 či 2.5 km a nebudete litovat, je na co se dívat a prázdnější uličky v jinak plném městě mají své kouzlo.

Hlavní náměstí, Piazza del Campo, je pro Sienu typické, zde se jezdí slavné závody koní Palio. Svažitému náměstí pak dominuje věž Torre del Mangia, ze které je výhled na město.

Z náměstí jsme zamířili k bazilice-katedrále Duomo di Siena, která je druhou nepřehlédnutelnou dominantou města. I tady ale lze čekat davy turistů. O mnoho klidnější a komornější zážitek pak ale nabízí cesta od ní pak dolů k vodnímu rezervoáru Fontebranda a zase zpátky nahoru do města. A pak již zpět k autu.

Opatství San Galgano

K opatství San Galgano jsme si zajeli tak nějak mimo naší cestu, spíše ze zvědavosti. Nepopírám,že tohle místo má atmosféru, ale myslím, že v naší zemi podobná místa, třeba Dolní Kounice máme také. Vstupné €4 dospělý a €3 dítě a prohlížet si můžete do sytosti. Jsou zde informační cedule, které vás s historií tohoto místa seznámí. A poté jsme si vyšlápli na mírný vršek ke kapli s nezvykle kruhovou vnitřní výzdobou kopule a mečem v kameni, zanechaným zde rytířem, co se stal poustevníkem a do kamene zabodl svůj meč. Navíc je odtud pěkná vyhlídka do okolí.

Jediné, co mne zde zarazilo, byl zničený stellplatz – původně skvěle vybavené místo s možností plného servisu je dnes zničené, sloupky rozbité, výpusť uzavřena, lze zde jen parkovat. Škoda, zajímalo by mne, kdo to udělal – místo je odlehlé a zaparkované obytné vozy zde nemohli nikomu vadit. Ostatně, parkují tady i teď, jen bez možnosti servisu.

Při návratu z opatství stojí na silnici SP 73 bis za krátkou zastávku i most Ponte della Pia – jen nepropásněte možnost zastavit, hned vedle silnice je pár „zálivů“ pro zastavení – ve směru z opatství zpět do Sieny.

Další linky

Více detailů a podrobnějších informací o výše zmíněných třech místech lze mimo jiné najít i zde:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: