Výlet k valašské Eiffelovce s trochou MOTO historie

Komentářů:

0

Podzimní dny jsou krátké. A tak se vám stane, že když z domova vyrazíte o více jak hodinu později, zdržíte se neplánovaně na čerpací stanici – neb stejný nápad doplnit pohonné hmoty měli i jiní, tak k místu, které jste si vyhlédli na návštěvu, nedorazíte za světla, ale až po západu slunce.

To se stalo i nám, když jsme vyrazili na víkend do hor, respektive do Beskyd. První zastávkou měla být rozhledna Vartovna blízko Vizovic. Výchozím bodem bylo velké parkoviště v obci Seninka.

Obec Seninka a první moto-muzeum

Tahle obec na konci silnice má i jednu zvláštnost, teda mimo rozhledny – je zde první valašské motomuzeum. To je sice zavřené díky aktuálním koronavirovým opatřením, ale část exponátu je zaparkována pěkně venku. Je tu tedy rozhodně něco k vidění i po zavírací době. Venku jsou k vidění automobily, vevnitř pak prý lze nalézt přes 100 kusů motorek, traktory i ikonický autobus Škoda RTO.

S parkováním zde není problém, u konce hlavní silnice do obce je velká zpevněná plocha určená jak pro parkování, tak otáčení autobusu, zaparkovat zde s vestavbou tedy nebylo těžké.

Z obce pak k rozhledně vede strmá cesta, po předchozích deštích i občas dost blátivá a uklouzaná. Postupně se ale objevují výhledy do okolní krajiny a tak naše námaha došla i odměny.

Rozhledna Vartovna

Jedenáct let stará kovová rozhledna (otevřena v roce 2009, stejně jako již zmíněné motomuzeum) je na první pohled rozhodně podařenou stavbou. Vyhlídková plošina je ve výšce 35 metrů a prý na ní vede 185 schodů – což jsme tedy neověřovali.

A samotná rozhledna – dorazili jsme po západu slunce, kdy obzor ozářily červánky a na konstrukci rozhledny vykouzlili krásné vzory. ta podívaná stála za to a nahradila i zmeškaný západ slunce.

Noční výhledy do krajiny také, světlem z mobilu jsme si osvítili cedulky s jmény hor kolem a na obzoru je i pěkně viděli. K zahlédnutí jsou vrchy Vsetínské, Vizovické, Hostýnské i dominanty Beskyd.

Cesta zpět k autu nebyla nakonec tak hrozná, jak jsme se obávali, chtělo si to jen občas přisvítit a dávat pozor na cestu.

Upozornění: v neděli pozdě odpoledne jsme se vraceli z Beskyd, tentokrát druhou stranou po silnici č.69. Parkoviště u motorestu Syrákov byla doslova obsypáno zaparkovanými auty, jde odtud žlutá turistická cesta přímo k rozhledně. Musely tam být davy turistů, my si užili rozhlednu pěkně v klidu dva dny předtím, i když za tmy.

Tip: po cestě ze Zlína je ve Vizovicích k vidění i známá likérka R.Jelínek, za návštěvu stojí i Zámecká zahrada u zámku Vizovice prakticky ve středu obce. Za pěkným výhledem směrem na Zlín je možné se vypravit na Janovu horu, auto je možné odstavit na Lázeňské 1035 a odtud se vydat nahoru po zprvu asfaltové cestě sloužící jako cyklostezka a pak po červené. Mimo výhledu zde naleznete i zříceninu Janova hradu.

Další informace:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: