Beskydy a Javorníky v záři listopadového slunce

Komentářů:

0

První listopadový víkend sliboval pěkné počasí, tedy teploty jakžtakž a ve vyšších polohách i sluníčko. Volba destinace tentokrát padla na Beskydy a Javorníky – a byla to dobrá volba. Jen po napsání článku nevím, jestli mne aktuálně více bolí nohy a nebo ruce 🙂

Soláň

První místem na nocování bylo parkoviště u hotelu Čarták na Soláni (49.3898103N, 18.2433164E). Parkoviště bylo úplně prázdné, jen ve spodní části stála jedna obytka. A pak ta naše, samozřejmě. Noční procházka před policejní hodinou dala příležitost si úžit v klidu a bez lidí krásně osvětlenou zvonici i hvězdy na obloze kolem.

Tohle místo pak nabízí jak krásný výhled do kraje, tak i ideální výchozí místo na mnoho pěších túr. Ráno jsme si přivstali, abychom si užili východ sluníčka.

A v paprscích vycházející slunce jsme se nasnídali a vyrazili na výlet – po červené až k chatě na rozcestí. Místní bufet byl ještě zavřen, ale vypadalo to, že brzy otevřou. Ale my po modré a zelené sešli dolů do Prostřední Bečvy, kde jsme si udělali krátkou přestávku. Cesta je to dlouhá, ale zpestřují jí občas jak povedené stavby kolem, tak i stromy či stáda ovcí, popřípadě malé vodopády v části Pod Kyvňačkou

Prostřední Bečva působila trochu ospale, ale parkoval tady dokonce další obytný vůz. Údolím vede cyklostezka a cyklistů je tady tedy dost – ostatně, vylákala je stejně jako nás příznivá předpověď. Jen nás trochu nemile překvapilo, že místní obchody zavírají v sobotu už v deset hodin (Jednota), respektive v jedenáct (soukromý obchod za poštou). A z údolí už pak cesta vede jen nahoru, na Suchou, Skalíkovu louku až k Radegastu. A hřebenovka mezi Poustevnami a Radhošti byla už plná lidí.

Mimochodem, zahlédli jsme tam i rekordmana, o kterém jsme se později dočetli v novinách – Rekord v Beskydech a pivo! Šerpa vynesl k soše Radegasta 256 kilovou zátěž

Já se vrátil pak do údolí a pomocí autobusu pro auto a pro zbytek rodiny dojel zpět na Poustevny – i k páté hodině tam bylo pořád plno. Místní parkoviště si účtuje 150,- Kč za den, od 16 hodiny pak už jen 100,- Kč. S přimhouřením obou očí se ale dá chvíli zadarmo stát na parkovišti nad tím placeným, je to takový plácek pro autobusy.

Poznámka k parkování – jak jsem zmínil, večer a v noci nebyl s místem problém, zato přes den se parkoviště plní a ze Soláně jsme měl trochu problém vyjet. Jen pro porovnání, fotka z rána a odpoledne:

Při cestě na místo nocování jsme v Karolínce dokoupili pečivo v otevřeném Penny marketu – zkoušeli jsme to i v jednom otevřeném obchodě předtím, ale už nic neměli. Penny nám tak zachránilo snídani na další den.

Kohútky

Druhou noc jsme strávili na horním parkovišti tohoto lyžařského areálu na česko-slovenském pomezí (49.2947933N, 18.2342103E). Hranice prochází po hřebeni a tak nahoře lze vidět prázdné hotely na české straně a plné chaty na té slovenské (a hádejte, kdo tam byl 😉 ). Parkoviště už nebylo tak prázdné jak na Soláni, ale byla sobota. Mimo nás tam nakonec stály další tři obytné vozy.

Výjezd je takový horský, cesta úzká prokládaná tzv. výhybnami – rozšířenými úseky, kde si lze vyhnout.

Východu slunce příštího dne jsme si užil sám, zbytek posádky dával přednost teplu vyhřátého vozu a přípravě snídaně.

A po snídani, jak jinak, výlet, tentokrát ne tolik náročná hřebenovka na Malý Javorník a poté přechod na Slovensko a návštěva rozhledny na vrcholu Stratenec. Cesta občas odkryje výhled do přilehlých údolí, většinou ale vede lesem. Ale i tak je na co se dívat – třeba na zvláštní stromy či jinovatkou pokrytou zem.

Rozhledna Stratenec

Z rozhledny i samotného vrcholu je parádní výhled hlavně na českou stranu, na tu slovenskou trochu zakrývaly výhled stromy, ale i tak se slovenské hory na obzoru pěkně rýsovaly.
Výhled odtud je ale hlavně na naše hory . jsou pěkně vidět vrcholy jako Lysá hora či Smrk ( a mnoho dalších) a Beskydy jako takové.

Vrcholová cesta je vhodná i pro horská kola. Jen je třeba při výletech počítat se značně rozbahněnými cestami, respektive některé části jsou obtížné schůdné i sjízdné. Na české straně lze nalézt několik dobíjecích stanic na elektrokola.

Další informace

Míst na stání je v oblastí dost, stačí se jen porozhlédnout. My si vybrali běžná parkoviště popsaná výše. Ale místo k parkování-stání lze najít i v údolí, například v Prostřední Bečvě. Vhodné místo je ale třeba i u fotbalového hřiště v obci Hutisko-Solanec.

V příznivějších dobách je v okolí otevřeno i pár kempů, pro porovnání je v přehledu uvedena i cena za obytné auto, elektřinu, dva dospělé a dvě děti:

Údolí Rožnovské Bečvy:

Údolí Vsetínské Bečvy:

Tajným tipem je pak kemp u koupaliště v již zmíněné obci Hutisko-Solanec – penzion Solanec, za cenu cca 350 Kč. kemp je v klidné spodní části obce a je s koupalištěm

A ještě mapka našich dvou výletů:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: