Odpadkový koš v obytném voze – vestavbě

Komentářů:

2

Umístnění odpadkové koše ve vestavbě – kam s ním?

V prostoru bočních vstupních dveří, tedy šoupaček, je sice místo, ale tam jsme si dali síťky pro drobnosti, přezůvky, lžíci a podobně. Navíc tenhle vstupní prostor potřebuje co největší šířku a větší koš by tady asi překážel. Výhodou by ale byla snadná dostupnost i ze sedaček, nevýhodou pak ještě obtížnější přístupnost v okamžiku, kdy je používána sklopná přídavná kuchyňská deska.

Zkoušeli jsme i větší vaničku-lavór umístněný ve skříňce pod ledničkou. Její předností je velikost, velká plocha, za kterou se ale platí nutností se dost sklánět (byl až v dolní poličce), vysunovat ji a absence víka.

Ideální místo by tedy bylo umístnění pod dřezem. Zde byla původně klasická otevírací dvířka, prostor byl pomocí poličky rozdělen na dvě části. Poličku i spodní dno jsem vymontoval a nahradil dvěma kovovými celovýsuvnými šuplíky, stávající dvířka pak beze změny slouží dále, jen jsou uchyceny k spodnímu výsuvu jako jeho čelo. Jako vhodný koš jsem vybral výrobek od firmy Brunner Pillar, cena v českých obchodech s příslušenstvím pro karavany je kolem 310 Kč.

Výhoda – pro přístup do koše stačí dvířka lehce otevřít. Díky výsuvům jsou uložené věci snadno přístupné a nemusíme se sklánět a natahovat, pokud chceme něco vytáhnout. Koš je tedy jak schovaný, tak i snadno přístupný.

Nevýhody – koš je poměrně malý, kapacita je cca 5-6l. Také umístnění části kuchyňské výbavy ve spodní zásuvce není úplně ideální.

Uvažovaná řešení

 • malá kapacita – nahradím asi větším, nabízí se třeba koš z obchodního domu Ikea. Výhodou malého koše je ale zase nutnost jeho častějšího vynášení, tedy přirozeně se eliminují různé pachy a podobné procesy.
  Ikea nabízí například:
  • HÅLLBAR – 10l koš, cena 149 Kč,
  • ÖNSKLIG – koše k přebalovacímu stolu, cena 249 Kč
 • spodní zásuvka – podobnou úpravu s výsuvy mám v planu provést i ve skříňce pod lednicí, původní poličky budou nahrazeny celovýsuvnými šuplíky a kuchyňské náčiní se přesune tam, naopak do spodní zásuvky se přesune veškerá chemie, čistící prostředky a příslušné náčiní.

Jak to řeší jinde

Tady je několik ukázek, kam všude se odpadkové koše umísťují – někomu stačí igelitový pytlík v koupelně, někdo jej umístí pod postel, někdo na posuvné dveře (ale pokud je konstrukce neodnímatelné, nejdou pak dveře zcela otevřít a brání použití protihmyzové zástěny). Obrázky pochází z fóra majitelů vozů Poessl:

Další možností je použít třeba tento koš, ale nemám žádnou praktickou zkušenost – vyžadovalo by to mírnou upravu desku, ale koš by bylo možné dát přímo k dřezu a po použítí uklidit. Určitou nevýhodou je ale absence víka:

Dále existují různé rámečky pouze na igelitové pytlíky.

 1. mat tak tvoje problemy

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   moje problemy bys asi nechtel 🙂

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: