BezKempu – podobné služby za hranicemi

 • 22.3.2021 – přídán web Nomady
 • 8.6.2022 – přidána služba You and a view

Česká služba BezKempu se stala v tomto roce poměrně populární a asi i poměrně využívanou. Ve zkratce umožňuje majitelům vhodných pozemků tento krátkodobě pronajímat-rezervovat za účelem kempování.  Jde třeba o louky, sady, či zahrady určené pro omezený počet lidí či posádek, je tak na rozdíl od klasických kempů většinou zaručen jak klid, tak i soukromí. Nevýhodou je omezené zázemí i omezené služby jako sprcha, WC či elektřina – konkrétní nabídka závisí místo od místa. Služba BezKempu nabízí jednoduché vyhledávání i snadnou rezervaci, k místům lze navíc přidávat i komentáře a pomoci tak dalším zájemcům. Ostatně více si lze přečíst na jejich stránkách.

Ale tenhle příspěvek není ani tak o této české službě a zaměřuje se na podobné existující služby po Evropě, tedy k využití při výjezdu do zahraničí. Podařilo se mi najít tyto:

 • Humno Kemp – Slovensko, velmi malý počet míst
 • Campspace – především Nizozemí a Belgie, nabízí ale i místa v F, D, CZ, SK, SP, PT
 • Homecamper – primárně Francie, ale pár míst i v Itálii a Německu a pod.
 • MyCabin – startup především pro Německo a německy mluvící země
 • PopUpCamps – opět startup, opět především Německo
 • NomadyŠvýcarsko
 • VanLifeLocationNěmecko
 • GardenSharingItálie
 • RoadsurferSpots – především Německo, ale i španělské pobřeží a místa ve Francii či Nizozemí, Rakousku a dalších zemích.
 • AlpacaCamping – zatím místa pouze v Německu
 • Hinterland – místa v Německu
 • You and a view – místa v Německu

A nyní k jednotlivým službám podrobněji:

Humno Kemp

Autoři neskrývají inspiraci českými stránkami, které sice nabízely i místa na Slovensku, ale málo. A tak spustili tento projekt, který ale nenabízí žádný větší počet míst. Stačí si ostatně porovnat slovenskou mutaci BezKempu s jejich webem a je vidět, že se jim jejich záměr zatím moc nedaří.

Campspace

Počátky téhle služby spadají do roku 2017, ale plně se začala rozbíhat až v roce 2019 a rozvoj pokračoval i v roce 2020. Princip je velmi podobný, vlastně stejný, jako u české služby BezKempu – lidé mohou pomocí ní nabízet své pozemky (u domu, zahrady) a případní hosté si mohou rezervovat místo .

Služba má své počátky v Nizozemsku a tak lze v této zemi nalézt i nejvíce nabízených míst, v roce 2020 ale došlo ke sloučení s belgickou službou Campr a tak místa z těchto dvou zemí nyní tvoří jádro nabídky. K nalezení je zde ale i pár míst v ČR – Bukvice, Bludov, Nižbor, Český les a Mirovice. Aktuálně čtyřmi místy je zastoupeno i sousední Slovensko. Mezi slušně zastoupené země patří i Něměcko, Francie, Portugalsko, ostatně nejlépe to ilustruje mapka nabízející několik stovek míst:

Nevýhodou může být velmi jednoduché vyhledávání – lze zadat datum a počet osob, bohužel nelze nijak vyhledat místa vhodná jen pro stan či naopak jen pro obytný automobil. Vhodnost vybraného místa je tak nutné ověřit v jeho detailu, v části Space for:

Ceny uváděné na mapce navíc neobsahují poplatek za služby, cca €5. To je trochu rozdíl oproti české službě BezKempu, kde vidíte většinou koncovou cenu neb marži platí majitel místa – tedy po zvolení počtu osob a výběru služeb. Ale to je zde podobné, poměrně dost míst v nabídce upravuje cenu podle počtu osob.

Homecamper

Služba založená v roce 2013. Opět, princip je stejný jako u předchozí služby. Založena ve Francii, ale poskytující své služby lokálně v několika zemích, navíc v několika národních mutacích a na několika kontinentech. Ale pro nás je asi nejzajímavější nabídka v Evropě.

Úvodní stránka se dost blíží české službě BezKempu, tedy výběr destinací podle toho, co je vám bližší – cyklistika, památky, koupání a podobně:


Na úvodní stránce je nejlepší kliknout na tlačítko Discover a přenést se tak do mapky – už z přehledu nabízených míst je asi jasné, že tyhle stránky jsou hlavně pro Francii. Vyhledávání je uděláno velmi dobře, lze si zvolit typ místa, vybavení i aktivity hned v záhlaví mapky, míst je nabízeno skutečně hodně, tedy alespoň ve Francii:

I detailní popis míst je proveden výborně, včetně dostupných typů ubytování, nabízených služeb, popisu a dalších informací:

Poznámka: o jiné zajímavé službě ve Francii se lze dočíst i v článku Bez drobných do Francie – Silver On The Road

MyCabin

Zajímavý projekt z Německa, teprve v počátcích a financovaný formou crowdfundingu. Princip je, tedy lépe vyjádřeno, bude podobný jako u bezkempu, tedy opět nabídka míst na spaní či kempování. Provoz probíhal už v roce 2020 v pilotním provozu a stránky nabízejí (či nabízely) cca 30 míst v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

PopUpCamps

Původní myšlenka bylo asi vybudování dočasných kempů v blízkosti festivalů, v souvislosti s covidem a restrikcemi se to trochu upravilo – místo festivatelů kempy a přibrání soukromých pronajímatelů. Služba si vybírá 20% provizi za zprostředkování místa, v nabídce bylo v roce 2020 několik desítek míst v Německu.

Nomady

Švýcarský startup který funguje prakticky stejně jako bezkempu. Lidé zde nabízí své pozemky i chaty, zájemci si je pak mohou pomocí mapy a stručných popisů najít a zarezervovat si vyhlédnuté místo na zvolené datum. Platba probíhá přes platební kartu. Vlastní komunikace s hostitelem je možná až po rezervaci. Většina míst je také vybavena záchodem. Popis míst je vybaven přehlednými piktogramy a přehledné je i vyhledávání.

VanLife Location

Společnost vznikal již v roce2017 – a dala si za cíl usnadnit cestování obytným přívěsem či automobilem. Nabídla aplikaci VanLife Location, pro vkládání i nalezení míst pro parkovaní co nejblíže přírodě. Uživatel má možnost psát k místům nejen recenze, ale i přidávat obrázky.

Jenže takové parkování není vždy a všude možné a legální. Mnoho zemí má přísná omezení nebo zákazy, takže kempy jsou pak často jedinou alternativou. Která je nutná i pro ty, kteří vyžaduji připojení k elektřině a podobně.

Soukromá parkovací místa nabízejí alternativu k překlenutí propasti mezi divokým kempováním a kempy. Cestovatel se tak nemusí vzdát osamělého a nerušeného zážitku v přírodě a zároveň má třeba k dispozici jak místo, tak třeba elektřinu.

Míst je zatím jen pár, ale informace jsou o nich detailní, včetně fotografii a popisu vybavení, Ceny se různí, jsou tam místa za €11, ale i místo za €66 – nicméně v tomto případě se jedná o místo ve Švýcarsku, v St.Moritz a v ceně je i €50 na místní služby. Ale tohle místo je cenově výjimečné, většina dalších míst se pohybuje v ceně kolem €12.

Sympatická je služba i pro hostitele – inzerce místa je zdarma. Cestovatel k ceně rezervace připlácí 10% z ceny a dalšími 10% se podílí majitel. Tedy například při ceně €20 zaplatí cestovatel €22 a hostitel dostane €18. Pobyt by neměl přesáhnout 2-3 noci. Nechtějí být službou nabízející vícedenní parkování, od toho jsou kempy.

Placená místa si lze vyhledat na jejich webu a v budoucnu i pomocí již zmíněné aplikace pro Android či iPhone, kde budou pro soukromá placená místa použity zelené body a pro ty volná divoká oranžová – zkrátka mix pro každého.

Garden Sharing

V Itálii nese podobná služba název Garden Sharing. V překladu Sdílení zahrady. Samotný web je dostupný v italštině, angličtině, španělštině, francouzštině a němčině.

V současnosti již nabízí více jak 10.000 míst v celé Itálii, úvodní nabídka je rozčleněna dle jednotlivých částí – Peimonte, Veneto, Emilia-Romagna, Toscana, Lazio, Puglia a Lago Di Garda. Zdaleka tedy nepokryvá celou Itálii, ale turisticka zajímavá či atraktivní místa bezpochyby ano.

Po kliknutí na libovolnou část se objeví mapka s nabídkami a základní cenou – ta může být jak €15, tak i třeba €60. I když to spíše výjimečně. Taková dražší nabídka již obvykle obsahuje něco navíc – třeba koupelnu s prádelnou, případně se jedná o nájem zahradní chatky.

Filtrování je možné podle typu místa – pro stan, obytné auto, přívěs a nebo ubytování v budově. Většinou se jedná o farmy či podobné zemědělské usedlosti. Někde závisí cena i na počtu osob, někde zase ne. K dispozici jsou různé služby, na své si dle typu přijdou jak výletníci se stanem, tak cestovatelé v obytných vozech.

Platit lze přes PayPal, cena je včetně poplatků. Pro hostitele je poplatek 15% z ceny a nebo u nabídek nižších než €30 je standardní poplatek €5. Ale cestovatele to trápit nemusí, platí jen cenu, kterou vidí.

RoadsurferSpots

Především na Německo orientovaná služba RoadsurferSpots vznikla podobně jako naše tuzemská obdoba – nadšenci do cestování nechtěli hledat místo v přeplněných kempech. A tak se obrátili na venkov a nabídli místa na zemědělských usedlostech a nebo vinařů.

Roadsurfer má ale kořeny v půjčování a prodeji obytných vozů (i když prodej se teprve rozjíždí), se zastoupením v Německu, Francii, Španělsku, Portugalsku, Rakousku a Nizozemsku. Funguje zde i dlouhodobý pronájem za pevnou cenu a na několik měsíců – ale měsíční částky za pronájem jsou v řádu tisíců eur a nájezd je omezen.

Převážnou část nabízených míst lze najít v Německu a poté v Rakousku, Itálii kolem španělského pobřeží . Ale jedno místo lze dokonce najít u nás a pár dalších i na Slovinsku, Chorvatsku, Řecku, Nizozemí či ve Francii, ostatně pro představu nejlépe poslouží jejich mapka:

Možnosti vyhledávání se příliš neliší od podobných služeb, základní filtr umožňuje vybrat místo, dobu a zařízení (stan, karavan, vestavba, obytný vůz). V podrobném filtru je pak možnost nastavit i typ aktivit, které lze v okolí provozovat či vybavení vlastního místa a omezit cenu místa. Ta se nejčastěji pohybuje někde v rozmezí €15€30 – záleží na lokalitě i vybavení místa.

Zajímavost

V nabídce jsou i místa zdarma. Návštěvu zábavního parku Europapark lze spojit s návštěvou vinic, kde je stání zdarma, k tomu i výhled přes rovinu kolem Rýna na horské pásmo Vogézy

Platit lze kreditní kartou a pomocí služby PayPal, zúčtování je v eurech. A jak jinak, místo bylo přidáno na seznam podobných služeb v celé Evropě.

AlpacaCamping

Služba opět orientované především na Německo, v nabídce jsou louky u lesů i místa na stání na farmách a u vinařů. Lze najít místa u vody i v kopečcích.

Vybírat místo si lze pomocí mapy a nebo jsou místa tematicky roztříděna. U každého místa je pak vypsáno jeho vybavení i to, pro jaký typ ubytování je vhodné, samozřejmě je uvedena i cena za noc.

Místo si jde i přímo zaregistrovat, k ceně za noc je pak nutné připočíst i servisní poplatek platformě. V současné době je poměrně vysokých 29%. Tedy pokud noc na pozemku stoji €10, zaplatíte dalších €2.9 jako servisní poplatek, celkem tedy €12.9

Hinterland

Rozhraní služby Hinterland je jednoduché – základní vyhledání vyžaduje jen zadání termínu a upřesnění, zda hledáme místo pro stan, obytný vůz, přívěs a nebo normální ubytování. Další filtr je jednoduchý – zvolit si jde některé ze základních očekávaných služeb jako voda, elektřina, WC či možnost přijet se zvířecím společníkem. Cena je závislá na zvoleném místě – v podhůří Alp lze najít místo za astronomických €57, naopak v méně atraktivních lokalitách je cena citelně nižší, třebas jen €18 , u lužických jezer jde pak kempovat jen za €13 a nejlevnější nabídky začínají na €10. U každého místa jsou jak fotky, tak i možnost zobrazit si jeho lokaci na mapě, přehledně je pak uvedeno jeho vybavení. Samozřejmostí je i hodnocení hostů – služba funguje od minulého roku (2020), zprostředkovala již několik tisíc pobytů a tak lze na názory hostů narazit u většiny nabídek.

You and a view

Místa především na venkově, u zemědělských usedlostí. Rozsáhlá nabídka filtrování i informací o vybraném místě, nabídky v rozmezí zhruba €12 do €40. Samozřejmostí jsou podrobné fotky místa i další data – s jakými domácími či chovnými zvířaty je možné se setkat, pro která vozidla či typ přenocování je místo vhodné, co lze vidět v okolí a mnoho dalšího. Sympatická je poměrně rozumná provize ve výši 12.5%.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: