BezKempu – podobné služby za hranicemi

22.3.2021 – přídán web Nomady

Česká služba BezKempu se stala v tomto roce poměrně populární a asi i poměrně využívanou. Ve zkratce umožňuje majitelům vhodných pozemků tento krátkodobě pronajímat-rezervovat za účelem kempování.  Jde třeba o louky, sady, či zahrady určené pro omezený počet lidí či posádek, je tak na rozdíl od klasických kempů většinou zaručen jak klid, tak i soukromí. Nevýhodou je omezené zázemí i omezené služby jako sprcha, WC či elektřina – konkrétní nabídka závisí místo od místa. Služba BezKempu nabízí jednoduché vyhledávání i snadnou rezervaci, k místům lze navíc přidávat i komentáře a pomoci tak dalším zájemcům. Ostatně více si lze přečíst na jejich stránkách.

Ale tenhle příspěvek není ani tak o této české službě a zaměřuje se na podobné existující služby po Evropě, tedy k využití při výjezdu do zahraničí. Podařilo se mi najít tyto:

  • Humno Kemp – Slovensko, velmi malý počet míst
  • Campspace – především Nizozemí a Belgie, nabízí ale i místa v F, D, CZ, SK, SP, PT
  • Homecamper – primárně Francie, ale pár míst i v Itálii a Německu a pod.
  • MyCabin – startup především pro Německo a německy mluvící země
  • PopUpCamps – opět startup, opět především Německo
  • Nomady – Švýcarsko
  • VanLifeLocation – Německo

A nyní k jednotlivým službám podrobněji:

Humno Kemp

Autoři neskrývají inspiraci českými stránkami, které sice nabízely i místa na Slovensku, ale málo. A tak spustili tento projekt, který ale nenabízí žádný větší počet míst. Stačí si ostatně porovnat slovenskou mutaci BezKempu s jejich webem a je vidět, že se jim jejich záměr zatím moc nedaří.

Campspace

Počátky téhle služby spadají do roku 2017, ale plně se začala rozbíhat až v roce 2019 a rozvoj pokračoval i v roce 2020. Princip je velmi podobný, vlastně stejný, jako u české služby BezKempu – lidé mohou pomocí ní nabízet své pozemky (u domu, zahrady) a případní hosté si mohou rezervovat místo .

Služba má své počátky v Nizozemsku a tak lze v této zemi nalézt i nejvíce nabízených míst, v roce 2020 ale došlo ke sloučení s belgickou službou Campr a tak místa z těchto dvou zemí nyní tvoří jádro nabídky. K nalezení je zde ale i pár míst v ČR – Bukvice, Bludov, Nižbor, Český les a Mirovice. Aktuálně čtyřmi místy je zastoupeno i sousední Slovensko. Mezi slušně zastoupené země patří i Něměcko, Francie, Portugalsko, ostatně nejlépe to ilustruje mapka nabízející několik stovek míst:

Nevýhodou může být velmi jednoduché vyhledávání – lze zadat datum a počet osob, bohužel nelze nijak vyhledat místa vhodná jen pro stan či naopak jen pro obytný automobil. Vhodnost vybraného místa je tak nutné ověřit v jeho detailu, v části Space for:

Ceny uváděné na mapce navíc neobsahují poplatek za služby, cca €5. To je trochu rozdíl oproti české službě BezKempu, kde vidíte většinou koncovou cenu neb marži platí majitel místa – tedy po zvolení počtu osob a výběru služeb. Ale to je zde podobné, poměrně dost míst v nabídce upravuje cenu podle počtu osob.

Homecamper

Služba založená v roce 2013. Opět, princip je stejný jako u předchozí služby. Založena ve Francii, ale poskytující své služby lokálně v několika zemích, navíc v několika národních mutacích a na několika kontinentech. Ale pro nás je asi nejzajímavější nabídka v Evropě.

Úvodní stránka se dost blíží české službě BezKempu, tedy výběr destinací podle toho, co je vám bližší – cyklistika, památky, koupání a podobně:


Na úvodní stránce je nejlepší kliknout na tlačítko Discover a přenést se tak do mapky – už z přehledu nabízených míst je asi jasné, že tyhle stránky jsou hlavně pro Francii. Vyhledávání je uděláno velmi dobře, lze si zvolit typ místa, vybavení i aktivity hned v záhlaví mapky, míst je nabízeno skutečně hodně, tedy alespoň ve Francii:

I detailní popis míst je proveden výborně, včetně dostupných typů ubytování, nabízených služeb, popisu a dalších informací:

Poznámka: o jiné zajímavé službě ve Francii se lze dočíst i v článku Bez drobných do Francie – Silver On The Road

MyCabin

Zajímavý projekt z Německa, teprve v počátcích a financovaný formou crowdfundingu. Princip je, tedy lépe vyjádřeno, bude podobný jako u bezkempu, tedy opět nabídka míst na spaní či kempování. Provoz probíhal už v roce 2020 v pilotním provozu a stránky nabízejí (či nabízely) cca 30 míst v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

PopUpCamps

Původní myšlenka bylo asi vybudování dočasných kempů v blízkosti festivalů, v souvislosti s covidem a restrikcemi se to trochu upravilo – místo festivatelů kempy a přibrání soukromých pronajímatelů. Služba si vybírá 20% provizi za zprostředkování místa, v nabídce bylo v roce 2020 několik desítek míst v Německu.

Nomady

Švýcarský startup který funguje prakticky stejně jako bezkempu. Lidé zde nabízí své pozemky i chaty, zájemci si je pak mohou pomocí mapy a stručných popisů najít a zarezervovat si vyhlédnuté místo na zvolené datum. Platba probíhá přes platební kartu. Vlastní komunikace s hostitelem je možná až po rezervaci. Většina míst je také vybavena záchodem. Popis míst je vybaven přehlednými piktogramy a přehledné je i vyhledávání.

VanLife Location

Společnost vznikal již v roce2017 – a dala si za cíl usnadnit cestování obytným přívěsem či automobilem. Nabídla aplikaci VanLife Location, pro vkládání i nalezení míst pro parkovaní co nejblíže přírodě. Uživatel má možnost psát k místům nejen recenze, ale i přidávat obrázky.

Jenže takové parkování není vždy a všude možné a legální. Mnoho zemí má přísná omezení nebo zákazy, takže kempy jsou pak často jedinou alternativou. Která je nutná i pro ty, kteří vyžaduji připojení k elektřině a podobně.

Soukromá parkovací místa nabízejí alternativu k překlenutí propasti mezi divokým kempováním a kempy. Cestovatel se tak nemusí vzdát osamělého a nerušeného zážitku v přírodě a zároveň má třeba k dispozici jak místo, tak třeba elektřinu.

Míst je zatím jen pár, ale informace jsou o nich detailní, včetně fotografii a popisu vybavení, Ceny se různí, jsou tam místa za €11, ale i místo za €66 – nicméně v tomto případě se jedná o místo ve Švýcarsku, v St.Moritz a v ceně je i €50 na místní služby. Ale tohle místo je cenově výjimečné, většina dalších míst se pohybuje v ceně kolem €12.

Sympatická je služba i pro hostitele – inzerce místa je zdarma. Cestovatel k ceně rezervace připlácí 10% z ceny a dalšími 10% se podílí majitel. Tedy například při ceně €20 zaplatí cestovatel €22 a hostitel dostane €18. Pobyt by neměl přesáhnout 2-3 noci. Nechtějí být službou nabízející vícedenní parkování, od toho jsou kempy.

Placená místa si lze vyhledat na jejich webu a v budoucnu i pomocí již zmíněné aplikace pro Android či iPhone, kde budou pro soukromá placená místa použity zelené body a pro ty volná divoká oranžová – zkrátka mix pro každého.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s