Týden 1 2021 – výběr novinek

Komentářů:

0

Poznámka: neustále doplňovaný a aktualizovaná seznam všech českých blogů a stránek s tématem cestování s obytným autem a přívěsem je k nalezení zde.

Přehled novinek za první týden roku 2021 – pár tipů na výlet, zapomenutá videa z let přechozích, povídání o novinkách u výrobců, zvýšený zájem o obytné vozy a karavany, nový seriál České televize i nové díly z přestaveb dodávek. A vypádá to, že na Slovensku začne výroba karavanů.

Nové články

 • Náš parťák obytňák: Krásná šílenost: Z-Triton – nikdy předtím si nikdo z nás nemyslel, že brzy vznikne něco jako kategorie: „obojživelný elektrický tříkolý karavan“. No ale stačil rok 2020 a je tu první prototyp. „Zavinila“ ho lotyšská start-upová firma ZELTINI a je to asi nejbizardnější letošní počin v oblasti karavaningu. 


 • Výlety obytňákem:
  • Z Janova ke vzácné hrobce – na prohlídku bývalé námořní mocnosti, spolu s Benátkami nejmocnějšího městského státu na Apeninském poloostrově minulosti, jsme měli skoro celý den.
  • Výlet opačným směrem – jezdím opačným směrem – všichni v zimě do hor, já raději do míst, kde se sněhu vyhnu.
  • Zimní procházka kolem Javoříčských jeskyní – máme doma celkem pěknou televizi, nejhezčí je na ní absence antény. To abychom nemuseli poslouchat všechny bludy z obrazovky se linoucí. Jednou jsem na ní zapnul, už je to nějaká chvíle, takový ten kanál s mnoha videi mi nabídl vyprávění o divech kolem Javoříčských jeskyní.
  • Vzpomínky na Provence 1 – Do Provence přijíždíme na Nový rok 2012 už po týdnu cesty přes Ardeche, pohoří Cevenes nebo část provincie Languedoc. Hranice do Provence prochází středem přírodního parku Camarque, tam prožíváme nejteplejší den celého výletu, odpoledne se už procházíme po Arles, městě s mnoha dochovanými antickými památkami.


 • Caravan24:
  • Silvestrovský výjezd – Počasí přálo a tak jsme vyrazili do Českého ráje, silvestrovské odpoledne jsme strávili na Krásné vyhlídce, navštívili i Mužský vrch. Výjezd se vydařil.
  • Zimní cestování – Ještě vloni, na Silvestra ráno jsme se vydali na cestu obytným vozem, který jsme po 13. letech vyměnili za karavan. Byla to tak říkajíc, zatěžkávací a poznávací zkouška v čem je cestování a pobyt jiný.
 • Tec4Camper:
  • Na hory i přes zavřené penziony a hotely – uzavřená ubytovací zařízení zkazila konec roku na horách mnoha lidem. Ale řadu z nich přivedla k obytným vozům. Těmi zatím jezdit můžeme a řada jejich uživatelů by se už do apartmánů a hotelových pokojů ani vrátit nechtěla.
  • Spolehlivá klasika z půjčovny – v Česku jsou v půjčovnách dlouhodobě nejžádanější vozy, jejichž vnitřní uspořádání nabízí jízdu minimálně pro 4 osoby a stejný počet lůžek.

 • Vanisti: Zoombox – jak poskládat věci do garáže? – zavazadlový prostor pod zadní postelí bývá u obytné dodávky poměrně veliký. To ale nutně neznamená, že do něj snadno a hlavně přehledně či bězpečně dokážeme vždy naskládat vše, co potřebujeme. Ti šikovnější si vyrobí nejrůznější výsuvy a použijí hliníkové profily pro uložení plastových boxů nejrůznějších velikostí. Nám ostatním nezbývá než buď improvizace nebo Zoombox!


 • All4Camper:
  • Na víkend karavanem do malebného Kokořínska – pokud právě zvažujete kam by se dalo aktuálně vyrazit karavanem na víkend, pak Kokořínsko je dobrá volba. Čeká tam na vás pohádkový hrad Kokořín, výšlap na Pokličky či Skalní bludiště.
  • V minulém roce jsme v rámci prodeje karavanů dosáhli historických čísel – posledním rozhovorem na téma „zpětné ohlednutí se za rokem 2020, kdy nás trápil Covid“ je rozhovor s Vladimírem Horkým, majitelem společnosti Hykro Karavan Centrum sídlícím v Praze. A hned na úvod říkám, že i on potvrdil, že rok 2020 byl z pohledu karavaningu v ČR opravdu skvělý a důležitý.
  • Jak je to s alkoholem na cestách nejen karavanem v rámci Evropy – Jak začít (smích), když vím, že kempování a karavaning je plně spojeno s ochutnáváním nejen místních moků dané destinace kde se nacházíte, ale také s večerním posezením. Nicméně i tohle téma sem patří, a proto jsem se jej rozhodla jej vydat, respektive převzít, protože zdrojem článku je ADAC (odkaz tady) a zpravodajský web aktualne.cz (tady).

Ostatní – Mix • Garáž: Tento obytný Ford pick-up je jako pojízdný dům – Mají vůbec obytné vozy nějaký smysl? Podle mnohých rozhodně – a čím větší auto jako základ, tím větší potenciál pro řešení prostoru a samotné vybavení. Ford F-450 je evidentně jedním z těch kvalitních základů, jak by mohl potvrdit zatím ještě aktuální majitel tohoto konkrétního kusu – silný naftový motor, robustní konstrukce a spousta prostoru na „hraní“.

 • Autojournal: Test Volkswagen Grand California 600: Volnost pohybu – Grand California je ztělesněním volnosti pohybu, radosti z objevování a pohlazení na duši každého dobrodruha. Je to luxusní a moderní hotel na kolech, který nabídne skvělou ergonomii kokpitu moderních Volkswagenů, vytříbené zpracování a komfortní jízdu kombinovanou s použitelností běžného užitkového auta.

 • Plzeňská drbna: Obytné vozy jdou na dračku, velký zájem hlásí i půjčovny – v Plzeňském kraji výrazně roste zájem o zimní i letní dovolenou v obytných vozidlech a přívěsech. Silnou poptávku pociťují také půjčovny a prodejci těchto aut. Za loňský rok jich prodali meziročně o 30 až 40 procent více, půjčovny hlásí minimálně padesátiprocentní růst


 • Svět kreativity: Opuštěný karavan byl po 63 letech otevřen. Interiér nechal všechny v němém úžasuOsamělý žlutozelený karavan zářil na dálku, přesto si ho kolemjdoucí nikdy nevšímali a nepokoušeli se do něj nahlédnout. Jak se zdá, některé opuštěné objekty přímo lákají k rabování, vandalismu a demolování, jiné mohou zůstat neporušené po celá léta a být i po několika desetiletích téměř beze změny.

 • ČT 24: Karavany nebyly na přelomu roku k sehnání, teď je o půjčení zájem minimální – karavany, které mají půjčovny připravené na zimu, byly na přelomu roku rozpůjčované. České televizi to potvrdila Klára Hájek Velinská z Asociace kempování a karavaningu. V rámci republiky šlo podle odhadu asociace o 200 až 250 takových vozů, které nahradily mnoha lidem kvůli pandemii uzavřené hotely na horách. Nyní už je zase zájem o takzvané bydlíky minimální.

Video

Vestavby


CestopisyZanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com