Těžkotonážníci v roce 2020

Komentářů:

1

V předchozím příspěvku ohledně registrací jsem se zabýval těmi nejmenšími obytnými vozidly, mini přívěsy. Tento příspěvek bude z druhé části spektra – o registracích vozidel nad 3.5t v roce 2020. Co do počtu registrací se od těch drobků ale zase tolik neliší – jedná se o desítky kusů.

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesná – jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe.

Jako nové vozidlo je počítána registrace nového vozidla a nebo vozidla dovezeného ze zahraničí, od jehož první registrace neuplynulo více jak 6 měsíců.

Obecně o vozech nad 3500 kg

Obytná auta s hmotností nad 3.5t nejsou zdaleka tak populární jako vozidla do 3.5t . Jejich majitelé si je asi volí převážně kvůli dvou věcem – doložnost a prostor. Výrobce není omezen limitem 3.5t a doložnost vozidla tak není jen pár stovek kg, ale jde většinou přes tunu a víc. Ve vozidle toho lze jak více přepravit, tak mít například i větší nádrže na vodu a další vybavení pro pohodlný život na cestách. To vše bez strachu z vážení a následných pokut a problémů. Lze snadněji navrhnout plně integrovaný vůz bez zbytečných prostorových kompromisů a z kvalitnějších materiálů. Nemusí se tolik hledět na hmotnost a je to znát – jak na kvalitě, tak i většinou na cenovce – zejména u vozů nad 4.5t, kdy je šestimístná suma v eurech téměř pravidlem.

Některé modely jsou skutečně luxusní a mimo finanční možnosti většiny populace – zejména pak vozy nad 10 tun. Tuto kategorii vozidel nad 3.5t by šlo vlastně rozdělit na dvě poměrně rozdílné skupiny:

 • obytná vozidla do 4500 kg, cílící spíše na uživatele, kteří nechtějí být omezeni limity vozů do 3.5t a cenově se od nich významně neliší – a převážná část majitelů těžkotonážníků spadá právě do této skupiny
 • vozy velké, těžké a luxusní, s cenovkami obvykle od 300.000 (eur) – tato skupina je citelně méně zastoupena.

Mezi těmito dvěma skupinami je taková přechodná skupina vozidel s hmotností mezi 4.5 a 7.5 tunami. Ale první skupina je velmi výrazně zastoupena, jak je vidět i z tohoto grafu:

Oproti výhodám v doložnosti a prostoru pak stojí pár nevýhod, nejčastěji jsou uváděny tyto:

 • řidičský průkaz skupiny C
 • pořizovací cena
 • cena pojistek
 • mýto
 • dopravní předpisy

Řidičský průkaz C – jeho získání je ještě dražší než klasického Béčka (které je navíc nutné pro získání C) a není mezi populací tak rozšířen. Pokud je v rodině jen jeden řidič s céčkem, může nastat situace, že při jeho indispozici nebude mít s vozidlem kdo jet – návrat z výletu či dovolené za této situace bude komplikovaný. Lze to vyřešit tím, že si ŘP skupiny C udělá v rodině více lidí, ale je to drahé a vyžaduje to nějaký čas – a málokomu se chce do autoškoly znova.

Pořizovací cena – může být vyšší – jak jsem zmínil, mohou být použity kvalitnější materiály, lepší zpracování, více prostoru. To vše se na ceně odrazí, k tomu i jistá exkluzivita – vozy této kategorie vyrábí především dražší, chcete-li prémiovější, značky. Ale vozy do 4500 kg nejsou zase tak cenově nedostupné – viz to rozdělení na skupiny zmíněné výše.

Cena pojistek – to je silně individuální a nemusí to být nutně pravda. Je tady prostor pro vyjednávání s pojišťovnou a spíše rozhoduje historie, cena vozidla a další parametry shodné pro všechna obytná vozidla, než hmotnost

Mýto – u nás je to zatím asi vyřešeno pro vozy do 7.5t. Nastavené ceny pro rok 2021 je sice absurdně nízká, ale i kdyby se zvedla na desetinásobek, tj. k 40- 50h za km, pořád to bude žádný strašák. Doby, kdy obytná auta platila stejně jako kamiony jsou, doufám, už pryč. Horší je to s mýtem v Rakousku, to pořád zůstává. Taktéž nutnost spravovat různé mýtné krabičky v závislosti na té které navštívené zemi zatím neodpadla. To jízdu komplikuje více než jednodušší kupovaní dálničních nálepek (navíc většinou virtuálních). Jen záloha na českou krabičku mýtného systému je 3.000 korun.
Upozornění: sazby pro vozy nad 7.5t a zejména nad 12t jsou citelně vyšší, ale vzhledem k pořizovací ceně takových obytných vozů asi pro majitele i tak zanedbatelné 🙂

Dopravní předpisy – majitelé těchto vozů sice ušetří na případných pokutách za hmotnost, ale zase se vystavují pokutám za rychlost. I když asi pravděpodobnost takové pokuty není příliš vysoká. Většina zemí rychlost vozů nad 3.5t omezuje a s vozem tak legálně nelze cestovat stejně rychle jako s vozem do 3.5t. Občas se lze setkat i se zákazy vjezdu s vozidly nad 3.5t. Rychlostní omezení obytných autech v jednotlivých evropských zemích je pak popsáno na stránkách sdružení OSCAR

Za citelnou překážku většího rozšíření vozů nad 3.5t bych považoval kombinaci mýta, řidičského průkazu a trošku i dopravní předpisy. Ostatní parametry podle mého zásadní roli nehrají.


Registrace v roce 2020

Celkem u nás bylo v roce 2020 registrováno 77 obytných motorových vozidel s hmotností přes 3.5t. Podíl těchto vozů na celkovém počtu nově registrovaných obytných vozidel je dlouhodobě kolem 6 – 7 procent a příliš se nemění – i když počty registrovaných vozidel stoupají. Což se mírně projevilo minulý rok, kdy se obytných vozidel registrovalo poměrně dost. Následující graf je opticky zkreslený tím, že stupnice procent nezačíná na nule:

Nejvíce vozů je pak registrováno s hmotností pod 4500 kg – což je do jisté míry dáno oblíbeným podvozkem na bázi Fiatu Ducato, který v provedení maxi nabízí možnost zhotovení vozidla s nejvyšší povolenou hmotností 4500 kg

Značky

V roce 2020 se na špici registrací obytných vozidel nad 3.5t držely dvě značky – Hymer a Carthago. Pomyslnou dvojkou je pak Niesmann+Bischoff a Frankia. Značky jako Adria, Eura Mobil, Rapido, Laika, mají v této kategorii prodeje v řádu kusů.

Zajímavé je také rozdělení registrací podle výrobních skupin, například Niesmann+Bischoff patří do skupiny Hymer (spolu s vozidly značky Laika, Dethleffs či Bürstner), pak zde figurují vozidla skupiny Trigano a skupiny Pilote. Výrobce Carthago si pak zaslouží díky počtu registrovaných vozů oddělení od ostatních zbývajících výrobců, které jsem zahrnul do skupiny ostatní a to včetně těch nejtěžších a zároveň nejluxusnějších vozidel značky Morelo a Concorde.

Koláčový podíl na trhu dle skupin pak vypadá takto, se zřetelnou dominancí výrobců s německým původem:

Nejvíce registrované modely

Nejregistrovanějším modelem v roce 2020 od značky Hymer byl model B780ML. U značky Carthago pak dominuje model Chic C-Line 4.9 a u trojky v počtu registrací Niesmann+Bischoff pak model Flair 920 Ls. Je ale třeba mít na paměti, že vzhledem k celkovým počtům registrací se jedná řádově o jednotky kusů.

Provedení a podvozky

Asi nepřekvapí, že integrované provedení obytného vozidla v této kategorii vozidel s přehledem dominuje. Za povšimnutí stojí o poznání méně početně zastoupená kategorie polo-integrovaných obytných vozidel, nepatrné zastoupení alkoven (Dethleffs) a nakonec jen jedna jediná vestavba – v tomto případě se jedná o vůz Hymer Yellowstone.

Základ, neboli podvozky těchto vozidel jsou buď z Německa a nebo Itálie, s mírnou převahou italské produkce. Základ z Fiatu je ve více jak 1/3 vozidel.

Příklady jednotlivých vozidel -zejména alkovna od Dethlefssu je skutečně obrovská a asi se jedná o největší dostupnou alkovnu na trhu:

Zajímavosti

 • Nejlehčí z těžkých – s hmotností 3550 kg byl zaregistrován model CI Magis 84 XT na podvozku Ford
 • Nejtěžší z těžkých Concorde Centurion 1100 GSI – s cenovkou nad € 600.000 to není vozidlo pro každého, užitečné zatížení přes 3 tuny, s možností garáže pro menší auto a celkovou hmotností 18.000 kg. Naprostý luxus pro ty, kteří to potřebují či chtějí.

Závěr

V kategorii obytných vozidel s nejvyšší povolenou hmotností nad 3500 kg dominují co do počtu registrací vozidla s hmotností 4500 kg, na podvozku Fiat a v integrovaném provedení.

 1. […] doma. Obecné informace kolem obytných aut nad 3,5t najdete v článku Martina Štrimpfla Těžkotonážníci v roce 2020. Faktem zůstává, že od 1. ledna 2021 je mýto v Česku pro auta 3,5t-7,5t směšně nízké. […]

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: