Vestavby – registrace v roce 2020 a dále

Komentářů:

0

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesná – jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Vozy některých výrobců jsou registrování tak, že nelze rozpoznat typ či model a proto v přehledu chybí – týká se to zejména značek Xgo a Rimor.

Jako nové vozidlo je počítána registrace nového vozidla a nebo vozidla dovezeného ze zahraničí, od jehož první registrace neuplynulo více jak 6 měsíců.

Vzestup registrací vestaveb v CŘ asi nejlépe ilustruje tento graf – podíl vestaveb na celkovém počtu registrovaných nových obytných vozidel – z toho je vidět, že vestavby jsou stále oblíbenějším provedením obytného vozidla. Samozřejmě, na špičku, polo integrovaná vozidla, nemají, ale spolu s celo integrovanými vozidly se dělí o pomyslnou druhou až třetí příčku.

Za rok 2020 se u nás registrovalo cca 230 obytných vestaveb

A jak si vedou jednotlivé značky?

Minulý rok nebyl rozhodně standardní. Výpadek výroby na jaře 2020 zapříčinil opoždění dodávek v celém sektoru obytných vozidel a tak výsledky za rok 2020 mohli být i lepší. Je možné, že to ovlivnilo i celkové prodeje a pořadí značek, kdy asi značka Clever dala přednost uspokojení poptávky na německém trhu.

Českému trhu vestaveb dominují značky Clever, Knaus a Adria. Naleze přehlédnut ani vestavby od výrobců Possl, Hymer, CI, Rollerteam, Karmann, Malibu a Sunlight/Carado. Ostatní značky (celkem se u nás v přechozích letech jako nové zaregistrovaly vestavby od více jak třiceti výrobců) pak prodávají ročně v řádech kusů.

Protože taková statistika by asi nebyla přehledná, vybral jsem následující Top-Ten značek, shodou okolností jsou to všechno značky, které na českém trhu zaregistrovali v roce 2020 více jak deset vozidel/vestaveb. Výsledný graf trochu připomíná kolo štěstí 🙂 :

Ohlédnutí do historie

Celý trh navíc prošel vývojem, V roce 2018 dominoval českým registracím výrobce Possl (stejně jako v předchozích letech) – a to jak se svojí domovskou značkou, tak i svým levným klonem Clever. Hned následující rok prodeje značky Clever vystřelili vzhůru a tato značka se stala jedničkou, aby byla sesazena v roce 2020 značkou Knaus. Ale v roce 2021, tedy alespoň v prvním čtvrtletí, se opět ujímá vedení – i když rozdíly jsou doslova v kusech – Clever 13ks, Adria 12ks a Knaus 11ks.

Zkrátka, značka Clever je na českém trhu zatím pořád jedničkou. Ale celkové pořadí značek Clever, Knaus a Adria je velmi těsné. Přehlédnout ale nelze setrvalý nárůst značky Knaus – dle mého názoru je za tímto růstem na českém trhu vestaveb firma Campervans.cz, mimochodem aktivní v řadě fb skupin.

Mimochodem, já vlastním vestavbu značky Clever, provedení Vario Kids. Snad tedy tento článek nebude vyznívat jako skrytá reklama.

Nejoblíbenější provedení nej značek

Adria

Nejžádanějším provedením je model Twin 640 SGX. Podrobnější informace o tomto provedení lze nalézt na webu jednoho z prodejců a nebo v tomto testu na stránkách Auto.cz:

Clever

S touto značkou je to trochu složitější – vozidla jsou registrovány pod kódy, které nelze jen tak rozluštit. Je to podobné jako u značek XGO či Rimer. Ale z těchto údajů se zdá, že převládá provedení Celebration.

Knaus

Nejregistrovanějším provedením je model Boxstar – a v kapitole zajímavosti se lze podívat, co taková vestavba dokázala.

Zajímavosti

Některé značky nabízí trochu netradiční vestavby, které si ale i tak vzhledem k zaměření a ceně nevedou až tak špatně. Příkladem je značka Hymer -a jeho model Grand Canyon 4×4

Ale i s obyčejnou vestavbou toho lze mnoho projet – dokladem je toto video mladého německého páru, který s vestavbou Knaus projel pěkný kus světa, za rok 42.000 km v 25 zemích:

Co ve statistice chybí

Jsou to různé vestavby prováděné dodatečně, i když profesionálně. Mezi takové značky patří známá značka KRS – KPS Automobile , nabízejí několik vozidel, bohužel jsou ale v statistice registrovánu mezi ostatními dodávkami. Podobně i nová značka RV evolution – která má spojitost se zmíněným Krs. Výhodou těchto výrobců může být větší flexibilita provedení, jiné čekací doby i svébytná a netuctová vestavba.

Dále zde chybí vozy některých výrobců – jsou registrovány tak, že nelze rozpoznat typ či model. Jsou sice započítáni v celkovém počtu obytných vozidel, ale nelze určit provedení. Vzhledem k tomu, že většina modelů těchto značek je buď v provedení alkovna či polo integrované, není jejich počet pro vestavby podstatný. Týká se to zejména značek Xgo a Rimor. Zcela chybí prodeje modelu od VWGrand California. Tento model je registrován jako Crafter a nelze jej nijak odlišit od prodejů užitkových modelů. Modely se spacím stanem (Beach /California) na podvozku Transportéru se ale registrují zvlášť, takže jsou zahrnuty jako obytná vozidla.

Závěr

V tomhle článku jsem trochu vypíchl značky i dovozce, se kterými jsem v minulosti komunikoval. Ale je jich samozřejmě více a velmi dobrý přehled najdete v seznamů dovozců na webu Vanisti – to je webový magazín zaměřený výhradně na vestavby.

Pokud tedy hledáte vestavby, nemá cenu se soustředit jen na v tomto článku uvedené značky – zkuste prozkoumat i nabídky ostatních. Na druhou stranu – nejprodávanější modely se nestaly nejprodávanějšími jen tak, důvodem může být přijatelná cena, dobré provedení i vhodné rozložení.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: