Problémy se stáním obytných vozidel?

Komentářů:

2

Upozornění: toto je jen takové zamyšlení, jen jsem si tak třídil myšlenky. Netřeba brát úplně vážně – možná by v mnoha obcích stačilo jen dát k parkovišti kasičku na dobrovolný příspěvek. Nic není úplně zadarmo a myslím, že každý by sem tam i rád přispěl. Ostatně v některých místech místní potěší i zápis do místní knihy návštěv

Sem tam se objeví zprávy o problematických karavanistech či přemíře parkujících obytných vozidel, popřípadě o tom, že je někde nově zakázáno stání – a nejčastějším důvodem bývají problémy s pořádkem způsobené obytkami, popřípadě zvýšené náklady na údržbu parkovacích ploch. I když by o dalších důvodech šlo polemizovat, co zkusit navrhnout nějaké řešení? Takové, které by snad mohlo vést alespoň ke snížení šance na nepořádek a vznik dalších problémů. Zkusím tedy tady čistě teoreticky navrhnout možné řešení.

Návrh

Domnívám se, že k bordelu vede hlavně anonymita, a k zákazům pak touha či potřeba stání nějak zpoplatnit, respektive mít nějak pokryté náklady na provoz parkoviště. Obojí by šlo řešit ke spokojenosti obou stran – jak karavanistů, tak provozovatelů parkovacích ploch – nejčastěji menších obcí.

V navrhovaném systému by vystupovali tři hlavní aktéří – karavanisté, provozovatelé parkovišť a pak systém, který by je navzájem volně a nepřímo propojil :

 • Provozovatel parkoviště by mohl zadat pravidla pro parkování na svém parkovišti, například od kdy do kdy je zpoplatněno, jak dlouho je možné stát, jaká jsou obecná pravidla. Parkoviště ani nemusí být zpoplatněno, ale mohla by být například omezena maximální doba stání – třeba na 48h
 • Provozovatel obytného vozidla by si v systému zřídil účet. Po příjezdu na místo zapojené do systému by pak zadal kód místa (a nebo se určí z GPS) – a systém by případně odečetl platbu (tu by následně převedl na účet provozovatele parkoviště). A nebo by ani popletek neodečetl – dané místo vůbec nemusí být zpoplatněné. Údaje o provozovateli obytného vozidla by nebyli volně dostupné provozovatelům parkovišť – leda v případě problémů (viz dále)

Parkující karavanisté by nebyli až tak úplně anonymní a obce by zase získali možnost dát parkování nějaký řád a i možnost něco získat do svých rozpočtů a to bez velkých nákladů.

Výhody:

 • Výhody pro místní strážci pořádku mají šanci zjistit, že je parkování zaplaceno – stačí zadat RZ vozidla do systému a tak si ověřit, zda je vše v pořádku (registrované vozidlo, zaplacený poplatek).
  V případě zjištění problému (nezaplacení, nepořádek) jim provozovatel systému může poskytnout či zprostředkovat kontakt s provozovatelem vozidla. Případní hříšníci by mohli sbírat něco jako červené puntíky – provozovatelé by si mohli zadat, jaké lidi, respektive s jakým hodnocením, už nechtějí na svých parkovištích. Nocležníci by tak rádi pravidla dodržovali, aby si udrželi dobré hodnocení.
  Zároveň by zaparkovaná vozidla mohla znamenat příjem pro obce – a pro výběr poplatků by nebyla nutnost žádného složitého kasírovacího zařízení. I bez výběru poplatků by byl systém pro obec přínosem – mohl by poskytovat jednak informace o využití místa, a jednak by umožnil propagaci místních služeb – více viz níže.
 • Výhody pro karavanisty – zjednodušení placení, jasná pravidla. Po registraci by navíc mohli získat snadno a lehce aktuální informace z místa – akce v okolí, zajímavosti, tipy na výlet, slevové kódy k místním obchodníkům. Což by byla další nezmíněná výhoda pro místní – fungovalo by to zároveň jako cílená reklama na místní služby, výrobky a akce. Obce by také na základě získaných dat mohla snáze žádat o dotace či odůvodnit oprávněnost nákladů na vybudování další infrastruktury.
 • Půjčovny – byly by systémem motivováni k tomu, aby své zákazníky důkladně vyškolili ohledně chování. Vozidlo by bylo primárně registrováno na ně a stejně tak i všechny případné problémy způsobené nájemci.

Úskalí:

 • Ochrana dat – společnost, která by systém provozovala, by měla nějaký právní rámec, který by umožňoval kontrolu především ze strany karavanistů. Případný zisk by investovala jak do zlepšení služeb, tak i na podporu karavaningu obecně – získané prostředky by mohly být použity na lobování za lepší právní prostředí, zprostředkování dotací, sdíleni know-how mezi provozovateli parkovišť a na zlepšování infrastruktury. Zkrátka cílem by bylo zlepšovat a kultivovat prostředí
 • Asi to trochu připomíná občas v médiích propíraný systém čínských socialních kreditů – ale tady by to jednak bylo anonymní a vztažené na věc, nikoliv konkrétního majitele, jednak by se nedal kredit nějak zlepšovat. Leda zhoršit, poté co se ukáže, že někde dotyčný způsobil problémy, popřípadě vícekrát za sebou. Přesná pravidla bych teď ani nechtěl promýšlet, ostatně si myslím, že jen možnost, že nebudu tak anonymní, zlepší chování všech jedinců – a represivní složky se budou moci zaměřit na ty skutečně problematické jedince, ne na unavené poutníky.
 • Jisté nebezpečí by pak byla asi tendence zpoplatnit vše, co by šlo – ale tomu by mohla předcházet právě to osvětová činnost společnosti provozující systém.
 • Pro fungování systému by bylo nutné datové připojení – což by v dnešní době neměl být nepřekonatelný problém, navíc se tady nabízí další možnosti, jak to zajistit
 • Také se mi trochu nelíbí takové celkové svázání něčeho tak svobodného, jako je karavaning. Ale nemuselo by to používat všude – ale třeba jen tam, kde by se objevili problémy.

Snad jsem to dobře vysvětlil – a komentáře jsou samozřejmě možné a vítané.

 1. Jan Bordovský avatar

  Mně by se líbil systém podobný tomu, jako se půjčují sdílená kola (Nextbike apod.). Aplikace s mapou parkovišt, kde bych si mohl zarezervovat místo za jednotný poplatek, popřípadě i délku stání. Mít nabitý kredit, nebo platit kartou v mobilu. A po odečtení provize (na provoz aplikace) by se částka jednou měsíčně zaslala provozovateli daného parkoviště. Zároveň bych v aplikaci viděl, kolik aut už na daný termín má v tom místě taky rezervaci.
  Provozovatel by si mohl jednoduše ověřit, jestli má každé auto zaplaceno, a v poplatku nabídnout nějakou službu – vstupenku, zmrzlinu…cokoli podle konkrétního místa, servisní služby apod.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Dík za námět – to by mohlo být další rozšíření funkcionality, tedy možnost si zarezervovat stání. Ne všichni provozovatelé parkovišť by to asi využívali, bylo by to vhodné třeba pro velmi vytížená místa a nebo v čase nějakých místních akcí (kdy by to přispělo i k dopravnímu pořádku v místě).

   Pro osobní auta to už myslím někde i zkoušeli, ale už si nepamatuji kde jsem to četl a jaké byli výsledky.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: