Za výhledem na Alpy na střechu Tišnovska

Komentářů:

0

Uzavření v okresech nemusí být nutně na škodu, přinutilo mne to více prozkoumat zákoutí mého okolí. A zjistil jsem, že je stále co objevovat. Navíc Brno mělo štěstí a okresy Brno-město a Brno-venkov byly považovány za jeden celek. A to již nabízí dostatek příležitostí – jedná se o území poměrně rozmanité. A tak mne cesty jeden víkend zavedli i na Tišnovsko, do okolí místního dominantního vrchu s názvem Sýkoř.

Okolí vrchu Sýkoř (705 m) nabízí dostatek aktivit na nejméně jeden den. Stát s obytným vozem jde nejméně na třech místech a všechna nabízí jakýsi bonus – ať již v podobě bezprostředního okolí, tak třeba výhledů. A nebo obojího zaráz.

Kde stát

Toto je jen výběr míst pro stání (nikoliv kempování) – v místě se bohužel žádný kemp nenachází, není zde ani žádná místo služby bezKempu. V okolí je ale hned několik studánek, i když většinou asi jen s užitkovou vodou.

Tip č.1 – městys Lomnice

Pro návštěvníky Lomnice se nabízí přes den mnoho stání, ale většina Lomnice má zákaz stání přes noc. Výjimkou je místo v spodní části za Odtud je to jen kousek jak na náměstí Palackého, tak na Židovské i na hřbitov. A navíc v zahradě hned přes vodu lze zahlédnout i kus historie karavaningu – skládací přívěs Rapido. I když zub času na něm již zapracoval.

Tip č.2 – Synalov – Kopaniny

U nedávno vybudovaného sportovního areálu vznikl i rovný plácek pro parkování, navíc s výhledem. Není divu, je ve výšce 575 m.n.m – a spodní část městysu Lomnice je o celých 225 metrů níže. Lze si zde i zahrát ping-pong, tedy pokud si vezmete pálky a míček. Synalovské kopaniny jsou přírodní památkou.

Tip č.3 – Osiky – hřbitov a kostel sv. Stanislava

Asi nejkouzelnější místo na stání, obrovské parkoviště vedle kostela s hřbitovem a márnicí je ve své horní třetině prakticky rovné. K dispozici je i voda ze studny – ale ta asi není pitná. V bezprostřední blízkosti se nabízí výhledy do kraje, navíc v noci tady nebudete nikým rušeni – jedná se o prakticky slepou cestu. I procházka po okolí stojí za to – otevírají se výhledy jak na vesnici Osiky, tak lze vidět i pozůstatky staršího lyžařského vleku i strmé okolní kopce. Popřípadě prozkoumat zbytky hradu Zuzinov.

Co podniknout

Městys Lomnice je znám svým poměrně malebným náměstím a zámkem. Ten vznikl přestavbou z hradu a tento fakt je poměrně patrný. Na náměstí se pak nachází hned několik dominant, radnice, morový sloup a kostel Navštívení Panny Marie. Navštěvována je i židovská čtvrť a hřbitov. Na Židovském náměstí lze nalézt i synagogu, zrekonstruovanou před více jak dvaceti lety. Hřbitov přestal sloužit svému účelu v roce 1940 – důvody asi není potřeba uvádět. Na projití je to vše kompaktní a příjemně malé, od městské dlažby a zástavby si pak lze odpočinou procházkou po cestě kolem potoka Besének pod zámkem.

Z Lomnice pak směrem na Synalov, Kopaniny a vrch Sýkoře vede Cimrmanova stezka. V její horní části se pak nachází i v nadpise zmíněný výhled na Alpy – a mimo ten i několik zastávek s připomínkami díla nesmrtelného českého velikána. Stezku lze zčásti zvládnout i na kole, i když zejména první část od Lomnice je dosti prudká.

Lze se také vypravit na okruh na kole, údolím Bedřichovského potoka do Bedřichova a odtud třeba na rozhlednu Babylon u obce Kozárov a zpět. Jen je nutné počítat s táhlými stoupáními i klesáními. Ale šlapání kolem potoka stojí za to, krajina je zde malebná a po prudších stoupáních je námaha odměněna výhledy do kraje. Okruh nabízí mnoho možností a délek, záleží jen na kondici.

Za den jde zvládnout na kole jak výlet na rozhledny, tak návštěvu Lomnice i projití Cimrmanovy stezky – a z Lomnice se jde vydat i na západ, směrem do vesničky Veselí, kde se na Veselském chlumu nabízí v těsné blízkosti hned dvě vyhlídky do kraje. Kopec je odlesněn a jeho povrch spolu s kamennými ploty a zelenou trávou atmosféru místa ještě posiluje.

Pokud na parkoviště o obce Osiky přijedete později a za tmy, lze si v předvečer různých svátků vychutnat i rozsvícené svíčky na místním hřbitově:

Popřípadě si při ranní procházce vychutnat okolní přírodu s výhledem jak na lesy, tak i na místní stavby:

Závěr

Je to jen malý kousek země, ale nabízí toho zkrátka tak akorát – výhledy i citlivě zakomponované stavby do krajiny. A že ty Alpy vypadají jinak, než bych čekal? Za tu legraci to stojí.

A tak ještě přehledná mapka a malé povídání o mikroregionu Lomnice:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: