Registrace nových obytných vozidel – duben 2021

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe.

Jako nové je počítáno skutečně poprvé registrované vozidlo, při započtení dovezených aut registrovaných do šesti měsíců před dovozem by byl počet vozů ještě o necelou desetinu vyšší.

Nárůst registrací nových vozidel pokračuje, i když se nejedná o tak strmý nárůst jako v březnu. I tak bylo za první čtyři měsíce zaregistrováno tolik obytných aut, kolik v minulém roce za 7.5 měsíců.

V procentech byl nárůst v dubnu v porovnání s dubnem minulého roku 170%. V absolutních číslech to znamená, že zatímco loňský duben bylo registrováno 93 obytných automobilů, tak letošní duben si jich připsal 251 a celkově tak zatím tento rok přibylo na našich silnicích 704 nových obytných automobilů.

U přívěsů je pozorovatelný podobný, i když slabší nárůst. Počet registrovaných přívěsů meziročně vzrostl o 113%, loňský duben se zaregistrovalo 37 přívěsů, letos 79. Ale nové přívěsy se v ČR registrují v porovnání s obytnými automobily dlouhodobě v citelně menších počtech – 198 kusů v tomto roce je tak jen necelá třetina registrací motorových obytných vozítek.


Jaký byl duben?

V dubnu se nejvíce automobilů povedlo zaregistrovat Adrii 37, ale Sunlight/Carado se drží s 34 vozy těsně za ní. U přívěsů pak byla velmi úspěšná značka Weinsberg s 22 vozidly.

Adrie si tak udržuje svoji pozici jedničky na tuzemském trhu nových obytných automobilů – 86 vozů tento rok je slušný výsledek. Druhý Sunlight/Carado ji ale těsně sekunduje s 84 vozidly. řada dalších značek se musela spokojit se zhruba polovičními počty registrací.

U obytných přívěsů se zase největší přízni zákazníků těší značka Weinsberg a Hobby, Adria zde končí s velkým odstupem za nimi na třetím místě spolu s ostatními výrobci jako Knaus, Tabgert nebo Fendt – tyto značky se museli spokojit s cca 10-15registracemi svých přívěsů.

Jaká provedení se registrují?

Zatímco v prvním čtvrtletí se zdálo, že alkovny jsou na ústupu, v dubnu svoji ztrátu dohnali – jednalo se s přehledem o druhé nejregistrovanější provedení hned po populárních polo integrovaných obytných vozech.

Protože není možné provést přesné zařazení všech registrovaných vozidel, byly nezařazená vozidla roztříděna do kategorií alkovna a polointegrál v poměru 2/3 a 1/3 – výsledkem je pak koláčový graf po korekci:


Střípky

  • U vestaveb překvapila značka Karmann, s 8 vozy v dubnu je to více než ostatní značky – Knaus, Clever a Rollerteam do dubnové statistiky přispěly po 5 vozech a Adrie se 4. I tak zůstává pořadí vestaveb pro tento rok Clever, Adria, Knaus.
  • V polointegrovaném provedení vede značka Sunlight/Carado nad Adrii ( v dubnu 17 vs 14 ks)
  • Nejregistrovanějším značkou celointegrovaných vozu v dubnu byl Euramobil
  • V alkovnách těsně vede Adria nad Sunlight/Caradao (v dubnu 16 ks vs 15 ks)

Překvapením je dubnová registrace jen 7 kusů obytných automobilů s hmotností nad 3.5t – necelé tři procenta z celkových registrací je hluboko pod dlouhodobým průměrem registrací těžkotonážníků. Zdá se tedy, že bezprecedentní snížení mýta v ČR pro tato vozidla zatím nemělo žádný efekt a podíl na registracích je tento rok ve významném poklesu. Ale registrace mají velkou setrvačnost za objednávkami. Změna mýtného je známa teprve od prosince minulého roku a je tedy možné, že v dalších měsících dojde k významné korekci.

Závěr

Dlouho ročně byly měsíce duben až červen jedny z nejsilnějších měsíců v roce – výjimkou byl jen loňský rok, kdy díky výpadkům ve výrobě došlo k posunutí o cca čtvrt roku. Rozhodující období tedy pro obytné vozy začalo z pohledu výrobců dobře , v absolutních počtech stoupá počet vozů neustále vzhůru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: