Nejsme v tom sami – letem světem karavaningu

V poslední době se zdá, že jsou karavany všude. Buď plní zpravodajské bloky příspěvky o rostoucích počtech prodejů, obsazenosti termínů půjčoven či o dlouhé čekací době po objednání. To jsou ty pozitivní zprávy. I když pozitivní asi jak pro koho. Těmi negativními jsou zase občas objevující se reportáže o přeplněných parkovištích, horách odpadků a neukázněných kempařů. Snad jen tedy na uklidnění, nejsme v tom sami. Něco podobného se děje po celém světě – a stejně tak se všude hledá ten správný přístup, jak to nějak zvládnout.

Nový Zéland

Ministr turismu Stuar Nash chce prosadit změny ve volném kempování – v kostce, vozidla která nejsou soběstačná, by měla zamířit povinně do kempů a podobných zařízení. Soběstačností se myslí záchod, voda, zachytávání odpadu.

A to by byla spíše ta mírnější změna – ve hře je i zpřísnění pravidel v některých oblastech, rozuměj zákaz zůstat přes noc. A pokuty mají být vysoko – od 200 do 1000 novozélandských dolarů. Pokutu by zpětně mohla vybrat i půjčovna – velká část cestovatelů po Novém Zélandu v obytných vozech jsou ze zahraničí a vůz si jenom půjčují. A takový obytný vůz je zde překvapivě stavěn v trochu skromnějších rozměrech na menších asijských vozech.

Proti těmto návrhům stojí samozřejmě majitelé obytných vozů. I těch je na Novém Zélandu dost. Někteří navrhují zavedení jakýchsi licencí či průkazů pro cestovatele – k získání by bylo potřeba absolvovat školení o pravidlech volného kempování či stání. Jiní zase postavení více veřejných toalet a další zase nepodmiňovat vrácení kaucí za pronajatý vůz vyčištěnými odpady a čistou WC kazetou. To podle nich vede k tomu, že cestovatelé v pronajatém voze jeho vybavení nepoužívají a svoji potřebu si řeší jinde.

Diskuzi na toto téma uzavřeli na Novém Zélandu tuto neděli 16.5, takže se uvidí, jaký bude výsledný návrh nových pravidel.

Úsměvné je pak v tomto kontextu číst si zážitky českých kempařů na Novém Zélandě, které si ho chválí pro jeho otevřenost – viz povídání na stránkách lidovek.

Zdroj:

USA

Rostoucí zájem o karavaning jako způsob trávení volného času se střetává s růstem cen bydlení – tedy nemovitostí. Karavan pak mnozí volí jako z obou důvodů – potkává se tam jak potřeba někde bydlet za rozumnou cenu s chutí cestovat. Zejména u mladých lidí, kteří v některých profesích mohou pracovat odkudkoliv. Ale zdaleka se to netýká jen mladých, své sny si plní i 72ti letá žena z Floridy, která si obstarala dodávku předělanou na obytné auto.

Na tyto předělávky se specializuje čím dál tím více firem. Z těch pár, co ještě před pár lety přestavovali nákladní dodávky Mercedes Sprinter nebo Dodge Ram Promaster (aneb dobrý známý Fiat Ducato) , jsou jich teď desítky – a většina jich vznikla v posledních dvou letech. Zájem vzrostl už v době první kovidové vlny v minulém roce. Některé z nich už nepřestavují ojeté vozy, ale zabyvají se rovnou novými. Ceny začínají na $60.000. A úspěšné firmy podobně jako v Evropě nejen vyprodali svoji produkci na tento a příští rok, ale přijímají objednávky i na rok 2023.

Své dodávky odmítají nazývat anglickou zkratkou RV – rekreační vozidlo. Jejich vozidlo je více než to, je to životní styl a nebo dle jiných, vozidlo pro dobrodružství. Prodeje těchto vestaveb vzrostly o 148% – dle RVIA se jic prodalo přes 3000 kusů a tvořili 22% všech prodejů. Pro porovnání, v ČR se ročně prodá asi 230 nových vestaveb a co do oblíbenosti, jsou na tom trošku hůře.

A s rostoucím počtem karavanistů se objevují i problémy s nedostatkem místa v klasických kempech, která jsou rezervována navíc dlouho dopředu. Takže mnoho cestovatelů se uchyluje k divokému kempování, které zase způsobuje vrásky ochráncům.

UK – Skotsko

Na rozdíl od Anglie či Walesu je ve Skotsku volné kempování povoleno. Ale v létě minulého roku se chování lidí změnilo – bylo jich už moc a přibyly tak problémy. Nepořádek, špatně zaparkována auta, odpadky i kazety vylité do moře. V reakci na to se začali množit zákazy a i slušní táborníci jsou vytlačování z dříve legálních míst. Často i pokutami – ty dosahují výše až cca 70 liber.

V odlehlejších částech Skotska, na jejich Vysočině, zase s překvapením zjistili, že na zájem karavanistů, cestovatelů v obytných vozech, nejsou vůbec připraveni. Nyní se tedy pokouší místa vybudovat a povzbuzovat místní farmáře k vyčlenění takových míst na jejich pozemcích. Nicméně tato snaha často naráží na problémy s legislativou, která na něco podobného není připravena. Problematické je zejména vyprazdňování chemických toalet – zde se ale v některých případech ukázalo, že množství chemikálii není zásadní pro provoz čističek. Cena za stání často dosahuje i patnácti liber, takže se nejedná o levnou zábavu.

Jen pro zajímavost, jak my si bereme za vzor místa v Německu, případně v Itálii, ve Skotsku mají zase vzor ve francouzských aires. A samotné problémy ve Skotsku silně připomínají dění v Česku – ani zde nejsme na to, co pravděpodobně přijde v létě, připraveni – respektive naše infrastruktura není.

Zdroje:

Německo

V Bavorsku chtějí zjednodušit pravidla tak, aby zemědělci mohli nabídnout nějak legálně přenocování v obytných autech na svých pozemcích. A i zde lze nalézt to, co se objevuje ve všech částech světa – problémy, které jen narůstají a jsou zčásti zapříčiněné nedostatkem parkovacích míst.

Ne všichni ale takovou změnu vítají a místní samosprávy se proti návrhům na vznik soukromých parkovacích míst přímo vyslovují. Zejména jim vadí situace, kdy by vozy stály přímo na loukách, zkrátka ve volném terénu. I tak to nakonec vypadá tak, že se shodnou na kompromisu a parkovaní v zastavěné části zemědělské usedlosti bude možné.

Ono ostatně stání s obytným vozem byl v uplynulé době ve většině Německa problém – kempy byly zavřené a stejně tak i tzv. stellplatzy. Lidé se museli uchylovat na veřejná parkoviště pod záminkou obnovení řidičských schopností – jinak parkovat nešlo. Stejně tak nešlo stát ani na parkovacích místech restaurací v kempech, které nabízeli jídlo do vozu. Po deváté hodině večerní se obytné vozy musely přemístit na běžná parkoviště mimo kemp. A tak zatímco kempovací plochy byly prázdné, na parkovištích se tísnili auta jedno vedle druhého. A i zde se objevily zprávy o WC kazetách vyprázdněných u lesa.

Zajímavosti

O cestování obytným vozem po Novém Zélandu se lze něco dozvědět i tady:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: