Na Lichnici obytným vozem

Od přehrady Seč lze zahlédnout v dálce zříceninu hradu Lichnice. Ta má velmi neobvyklou atmosféru a určitě stojí za návštěvu – navíc lze prohlídku hradu spojit s výletem přes Lovětínskou rokli.

Zaparkovat v samotné obci s obytným vozem moc nejde, parkoviště je velmi malé a tak lze uspět jen mimo víkendy a sezónu obecně. Ale není třeba se tím moc trápit, možnosti okolo jsou minimálně dvě, pokud tedy nevadí delší, ale o to zajímavější výlet. Vhodná místa pro zaparkování obytného vozu jsou na následující mapce označena modrou barvou a dále popsána níže.

Dopravní situace je v okolí nyní zkomplikovaná omezeními na hlavním tahu přes Železné hory. Silnice 337 od Třemošnic ke křižovatce pod Podhradím je uzavřena a mělo by to tak být až do 31.7.2021. Takže místo ke stání s obytným vozem je nutné vybrat podle toho, zda se přijíždí od západu (dálnice D1/Čáslav) a nebo od východu (přehrada Seč). Cesta z Podhradí do Třemošnice měří nyní díky uzavírce přes 22 km.

Parkování a výlety

Místo na zaparkování obytného vozu lze zvolit podle směru příjezdu – lze parkovat v blízkosti Podhradí a nebo naopak v Třemošnici.

Podhradí

Dobré místo na zaparkování obytného vozu lze nalézt za Podhradím, směrem na Lovětinský rybník. Zde je možné zaparkovat na rozcestí u autobusové zastávky. Místa je zde dost a ani obytný vůz by tak neměl nikomu překážet.

Od místa parkování se lze vydat po silnici směrem k Podhradí, po cestě neminout odbočku na Dívčí kámen. Po prohlídce Lichnice pak kolem Žižkova dubu dolu, po modré pak na rozcestí pod Lovětínskou roklí a poté zpět roklí k autu. Okruh má cca 5 km, s prohlídkou hradu a vyhlídkou jej lze zvládnout za cca 3 hodiny.

Třemošnice

Zaparkovat lze u Muzea vápenictví, ale spíše je to jen pro kratší vestavby. Další místa lze pak najít přímo v Třemošnici. Výlet lze pak podniknout směrem přes muzeu Vápenictví v Berlově vápence a Zemědělské muzeum (obě jsou vedle sebe) , poté kousek po NS Historie Vápenictví a z ní přejít do Lovětinské rokle. Ta ústí u Lovětinského rybníka, odtud po silnici do Podhradí – cestou opět neminout vyhlídku Dívčí kámen a poté pokračovat prohlídkou zříceniny. Zpět k auto pak kolem Žižkova dubu po naučné stezce Krajem Železných hor. Okruh měří cca 7.5km, celá cesta se zastávkami trvá cca 3-5 hodin – záleží jak se kde zdržíte.

Lichnice

kouzelná zřícenina stráží od roku 1250 vstup do Železných hor a otevírá se z ní výhled směrem do čáslavské nížiny. Je zde i rozhledna, vybudovaná v zřícenině jedné z hradních věží. Zříceninou se neprovádí, ale jednou za čas si lze od obsluhy vyslechnout povídání o historii hradu. Trosky si jde i obejít kolem bývalého valu. O kus dále je ale další výhled, Dívčí kámen.

Lovětinská rokle

Rokle kopíruje tok potoka, který nabízí poměrně zajímavou podívanou na svůj polodivoký tok. Je zde příjemně, občas se otevře i pohled na zříceninu. A mezi kameny lze občas zahlédnout i mloka.

Vstupy

Vstup do Berlovy vápenky i na zříceninu Lichnice je zpoplatněn, rodinné vstupné je v obou případech přijatelných 100 Kč. Zemědělské muzeum je zdarma.

Video upoutávky

Za shlédnutí stojí i epizoda z Výletníku.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: