Od pečených kaštanů do Pekel za peníze Evropské unie

Nasavrky – jméno, které pohladí uši a vklouzne do hlavy. České a přitom – co vlastně znamená?Nevím, nepřišel jsem na to – a jiní také ne, viz boxík na konci. Ale když se rozhlédnu po okolí Nasavrk u Pardubic, uvidím všude vzpomínky na zmizelou minulost. Třeba Kelty tady připomíná kdeco, od naučné stezky až po kopii jejich hradiště. To okolí tady má něco do sebe.

Noc jsme strávili u rozhledny Boika. Už příjezd k rozhledně naznačil mnohé – vyhoupli jsem se od Hodonína – ne toho moravského – a po krátkém zaparkování na parkovišti pod rozhlednou se mohli pokochat rozhledem. Na obzoru jsou tušit Pardubice a za nimi je vidět hradba českých zemí. Krkonoše se Sněžkou, hřebeny Orlických hor, následující Jeseníky. Vše jak na dlani. A to nebyla žádná extra viditelnost.

Rozhledna Boika

Rozhledna je volně přístupná, leží u obce České Lhotice od roku 2006. Výška vyhlídkové plošiny 11 metrů asi není zrovna impozantní, ale výhledem překvapí. Pod rozhlednou je přístřešek, další je pak na kraji jednoho ze dvou parkovišťátek. Vejde se zde více aut, i těch delších. Přes noc zde stála ještě další obytka a další dvě osobní auta. V noci jsou pěkně vidět rozsvícené Pardubice, přes den zmíněné hory. Stání je poměrně rovné

Předpověď na další den nevypadala nijak moc nadějně, ale vyrazili jsme na okruh brzy a tak se vyhnuli polednímu dešti. Auto zůstalo stát u rozhledny. Asfaltová cesta směrem na Nasavrky skončila u lesa, následoval sestup do údolí potoka a pak opět výstup nahoru a kolem hřbitova jsme se dostali do centra Nasavrk. U hřbitova je možné také stát, terén je zde jen velmi mírně z kopečka.

Nasavrky a kaštany

Náměstí zaujme neobvyklými lampami a v spodní části pěkným špalíčkem kostela sv. Jiljí, zámku a městského úřadu s hospodou. Snad jen na hospodě bylo těch covidových varování a instrukcí trochu více, než je zdrávo.

Pod tímhle shlukem se pak skrývá místní zajímavost – sad kaštanovníku. Zvláštně a tajemně působí stromy jsem se snažil trochu neobratně zachytit ve snímku. Je tady prý přes 100 stromů a sad existuje už téměř 250 let. A protože kaštanů je doopravdy hodně, pořádají tady kaštanobraní . Během něj si lze koupit jedlé kaštany a pochoutky nich – obvykle se tahle akce koná na podzim, v říjnu. A asi nikoho nepřekvapí, že tento strom je i ve znaku Nasavrk.

Do pekla za finance Evropské unie

Ano, kousek za Nasavrky lze najít ceduli, kde se Evropská Unie hrdě hlásí k tomu, že spolufinancuje naší cestu Do pekel. Sestupuje se do údolí Chrudimky a keltová jsou na chvíli zastíněni trampy a jejich historii.

Trempink – to byl svého času stejný fenomén jako dneska karavaning. Rozepře během času utichli, osady se přetvořili do malebných chatek s často pečlivě udržovanými trávníky, takže při cestě údolím nemáte pocit pekla, ale spíše procházky v dobře vedené zahrádce. Dokonce tady čeká i malá výstava vyřezávaných soch. V druhé části procházky údolím lze vedle cesty najít i do pařezů vyřezané sochy zvířat, od divočáka po dvě sovy. Jen zub času už na nich občas zapracoval trochu více, takže lišce chybí čumák a po nějakém ptákovy tady zbyly jen pařáty.

Hradišťský vodopád zklamal – je zapadaný stromy a tak je spíše slyšet než vidět. A za ním už následuje výstup zpět, nahoru k Hradišti. Příjemné klima údolí je pryč, nahoře tak příjemně není. Nemělo by to být po výstupu z pekla naopak?

Z Hradiště je možné navštívit keltské oppidium, ale tyhle atrakce mne moc nelákají, navíc obloha začíná být nebezpečně tmavá. Takže cesta nahoru k autu, docházíme tak akorát. Za chvíli se spouští liják. A neustává. Prší celou cestu do Brna.

Procházka od rozhledny přes Nasavrky do Pekel a zpět měří cca 8 km, se zastávkami ji lze zvládnout za cca 3- 3.5h.

Nasavrky

Jak jsem se později dozvěděl, Nasavrk je u nás pět. A původ slova neznámý. Pěkně to zmapovali a popsali tady:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10168943030-divnopis/409235100181003-divnopis-nasavrky/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: