Registrace v květnu – stále nadprůměrné, ale růst zpomaluje

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe.

Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz) – to je změna oproti předchozímu zpracování dubnových dat, přeci jen to dává objektivnější pohled

Nárůst registrací obytných vozidel pokračoval i v květnu, i když růst již nedosahuje hodnot předešlých měsíců. Celkem bylo v květnu zaregistrováno 256 obytných aut a 97 obytných přívěsů, což je meziroční nárůst o 63% a 90%. Takže nárůst již není tak vysoký jako v rekordním březnu, ale stále je impozantní. Při srovnání s předcovidovým rokem 2019 se během dubna a května, tedy za první dva měsíce druhého čtvrtletí zaregistrovalo tolik vozidel, jako předtím za celé čtvrtletí.

Na oblíbenosti provedení jednotlivých typů se nic nemění – polepšili si snad jen mírně alkovny, ale podíl jednotlivých typů zůstává prakticky totožný. Polointegrované provedení je s přehledem nejoblíbenější a jeho podíl se již blíží polovině všech registrovaných vozidel. O zbytek se téměř rovným dílem dělí integrované vozy, alkovny a vestavby. Kempovací dodávky, tedy vozy na podvozcích VW Transporter či MV Vito mají cca 4% podíl.

Kempovací dodávky

Asi není překvapením, že tuto kategorie vede značka VW s velkým náskokem před konkurencí. 32 registrovaných vozidel od začátku roku se konkurenci asi nemůže podařit dohnat.

Vestavby

V čele jsou pro tento rok tři značky – Adria, Clever a Knaus, každá s více než dvaceti registrovanými vozidly. Za nimi jsou pak výrobci s více jak 10 auty – Karmann, CI, Rollerteam a Weinsberg. Mnoho dalších výrobců se muselo spokojit s 5-8 registrovanými kusy, celkově tento rok bylo u nás již registrováno 23 různých značek vestaveb! A jen v květnu přibylo 37 vozidel této kategorie – celkově tento rok již 166, květen byl tedy mírně nadprůměrný (a doporučuji si přečíst poznámku níže pod koláčovým grafem o modelu Grand California – může to být i podstatně více vozidel)

Z dat registrací je ale vidět, že třeba značce Knaus se nepodařilo zaregistrovat v této kategorie květnu ani jeden kus, zato si čile vedly Adria s Cleverem (7 a 5 vozidel)

Integrovaná vozidla

V květnu se moc vozidel neregistrovalo, jedná se doslova o pár kusů. Dobře si vede tento rok značka Mobilvetta s celkově 24 ks, se zhruba polovičním počtem se musí spokojit značky McLouis, Euramobil, Elnagh, Carthago

Polointegrovaná vozidla

První místo Adrie za květen nepřekvapí asi nikoho, druhý Sunlight/Carado a třetí Etrusco. Celkové pořadí pro tento rok je pak Adrie, Sunlight/Carado a Weinsberg.

Alkovny

V květnu opět bodovala Adria , ale Etrusco a Sunlight/Carado jsou na tom prakticky stejně. Adrie si ale pro tento rok pořád udržuje první příčku, následována těsně značkou Sunlight/Carado. Ostatní značky prakticky jen sekundují…

Poznámka: není možné provést přesné zařazení všech registrovaných vozidel do typů, proto byla nezařazená vozidla roztříděna do kategorií alkovna a polointegrál v poměru 2/3 a 1/3 – výsledkem je pak tento koláčový graf po korekci:

Zde bych si dovolil malou odbočku k vestavbám, koncern VW nabízí provedení Grand California na podvozku vozu Crafter. Bohužel z registračních dat nelze tato vozidla identifikovat, tak snad jen na doplnění, v květnu bylo registrováné 19 Crafterů v kategorii M1, od začátku roku pak 44. Při jejich započtení by pak kategorie vestavba byla druhým nejpopulárnějším provedením nového obytného vozidla. A mimochodem, pokud by byla všechna tato vozidla Crafter vestavbami, byla by to nejúspěšnější vestavba v ČR. Ale to ví pouze zastoupení VW :-).

Těžkotonážnici

Dominuje Hymer a Carthago, ale 47 vozidel z 998 představuje jen 4.7% všech registrací. To je pořád podprůměrný výsledek a očekáváný efekt levného mýta se tak stále nedostavuje.

Závěr

Počet nových obytných aut registrovaných za prvních pět měsíců tohoto roku odpovídá prakticky registracím za celý rok 2018 a blíží se rekordům z let 2019 a 2020. Je možné, že dojde k poklesů registrací, ale zatím to vypadá, že v roce 2021 přibyde na našich silnicích dvojnásobek obytných vozidel v porovnání s lety předchozími – což znamená nárůst o 100%. Zajímavý bude červen, kdy se prodejci obvykle snaží dodat vozidla zákazníkům před dovolenou – registrace tak mohou být opět rekordní.

Snad ještě lépe to vystihují grafy celkově registrovaných vozidel od začátku roku – kumulativní, na nich neobvyklý zájem o obytná vozidla ještě lépe vynikne:

Nepřehlédnutelná je též dominance značky Adria – nejvíce vestaveb, polo integrovaných provedení a vozidel typu alkovna z ní dělá zatím nejúspěšnější značku roku. Dominuje i co do absolutního čísla registrovaných vozidel – 128 ks, tj. 13% podíl ze všech registrovaných nových vozidel je v celkové konkurenci úctyhodný výkon.

Shrnuto a sečteno: v květnu přibylo 256 nových obytných aut a 97 nových obytných přívěsů a celkově tento rok pak 998 obytných vozidel a 306 přívěsů.

Poznámka

Data, ze kterých byly generovány výše uvedené grafy, si lze stáhnout ve formě Excel souboru níže a volně použít k jakýkmkoliv potřebám a generování vlastních grafů. Není potřeba uvádět odkaz na zdroj dat, i když to samozřejmě potěší.

úvodní foto: David Becker on Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: