Časopisy pro karavanisty – čtivá pětka

Upozornění: všechny časopisy zmíněné v tomto článku si kupuji za své a za běžné ceny. Pokud má někdo tipy na jakýkoliv jiný časopis použitelný jako inspirace pro majitele obytných vozů, rád jej přidám – stačí napsat, popřípadě vložit komentář

Tento článek nebude o těch běžných časopisech s fotkami obytných vozů na obálkách, veskrze ani nezastírajícím původ valné části článků v Německu či v zahraničí. I když částečně i s původním českým obsahem – zejména cestopisy. Tak se dneska časopisy dělají, ono psát o karavaningu není zrovna levné a snadné, o nákladech na testování vybavení či dokonce vozů ani nemluvě. Tyhle časopisy asi každý zná a nebo si je snadno najde. Jsou i cenově dostupné – šest vydání CC&C stojí 480 Kč, čtyři čísla Caravanu pak 349 Kč. Ani u jednoho bych netvrdil, že jsou to vyhozené peníze, už jen pro ty cestopisy.

Ovšem pro cestování jako takové lze najít inspiraci i v jiných časopisech. Možná nejsou přímo pro karavanisty, nejde v nich najít seznam míst pro servis obytných vozů nebo přehled kempů a jejich cen a ani fotky nejsou často kýčovitě líbivé. Zato ale mají spousty zajímavého povídání a informací. A minimálně jeden z nich začal vycházet již v době, kdy většina lidí o autě pouze četla a obytné auto na svůj debut ještě čekalo – možná si v něm listoval dědeček vašeho dědečka. A pokud vadí chybějící místa pro parkování obytných vozů, lze si často dopomoci s českými Mapami.

Turista

Ano, tím stařečkem je časopis Klubu českých turistů, který začal vycházet již v roce 1889, tedy přes 132 lety. Stařečkem je ale jen obrazně, pro mne je to skladný a čtivý měsíčník se spoustou tipů na cesty po České republice. V posledním květnovém čísle lze nalézt tipy na toulání po Jizerkách i dlouhé povídání o Dačicích. Samozřejmě to není jediný obsah tohoto 80ti stránkového časopisu. Příjemný je i přiměřený a ne moc rušící objem reklamních sdělení. Cena jednoho čísla je na stánku 60 Kč, předplatné je pak o trochu výhodnější – deset čísel za 575 Kč. Další sleva je v případě, že jste členy KČT nebo AlpenvereinCZ.

Zmínil jsem květnové číslo, ale v těchto dnech je už i nové červnové číslo – věnované tentokrát mému rodnému kraji – jižní Moravě. Ale na své si přijdou i stoupenci cyklistiky na Broumovsku i pěších výprav podél Labe. Poutavé články nejsou jen suchou sadou instrukcí kudy jít a kdy vytáhnout foťák, ale seznamují čtenáře i s historií i tipy na další místní specialitky. K tomu i dost skutečně povedených fotek, často od samotných čtenářů.

Zkrátka tohle je časopis, který každý karavanista cestující po zemích českých ocení – tady jsou stránky časopisu i možnost si jej objednat.

lidé&HORY

Rádi chodíme po horách a sem tam zdoláváme i nějaké ty feráty. Pro to je dobrou inspirací zase tento časopis – dvouměsíčník. Je spřízněn s Turistou a tak se mu svým pojetím blíží. Neomezuje se ovšem jen na Českou republiku – třeba v druhém letošním vydání lze nalézt pozvánku do Albánských Alp i na horské masy v Černé hoře. Zajímavé jsou i články o pravidlech pohybu v horách či rozbory různých neštěstí – zejména lavin.

Časopis má o poznání větší formát než Turista, stránek už ke stu, reklam o trochu více. Cena 82 Kč za číslo je podle mého přiměřená – s předplatným lze šest vydání získat za 475 Kč a i zde je možnost zvýhodněné ceny pro členy KČT nebo AlpenvereinCZ (305 Kč).

Opět, nenajdete zde místa pro karavany, ale tipy, kde zaparkovat občas ano. Takže pokud máte rádi hory, je tohle další z dobrých voleb. Více informací jsou na stránkách časopisu, kde jej lze i předplatit.

Lidé a Země

Tohle je časopis přeci jen s větším záběrem než ty předchozí. Je nutné se smířit s tím, že některé popisované lokality jsou obytným vozem jen obtížně dosažitelné – s karavanem se z Evropy třeba do Jižní Ameriky asi vypraví málokdo. Ale tipů na místa v ČR i v Evropě je zde více než dost – v aktuální čísle dominuje Rumunsko a z ČR pak Česká Kanada. Obrazový obsah je na vysoké úrovni, provedení také.

Cena jedno čísla je 59 Kč , předplatné pak 612 Kč – za dvanáct čísel.

Svět outdooru

Vychází čtyřikrát do roka a víceméně se opět orientuje na hory. Takže obsahem jsou rozhovory, reportáže z cest po horách i výstupy na feráty, recenze vybavení. Ale každé číslo má to své témě – mohou to být kola, lezení či treky. Většina obsahu se pak orientuje na naše blízké okolí – tedy alpské země.

Výhodou časopisu je i stejnojmenný web, kde lze najít další informace v digitální podobě. Aktuálně dominuje Slovinsko jako téma měsíce – dálkové trasy touto zemí, nejlepší feráty či pohodové túry v Julských Alpách. Troufám si tvrdit, že zde naleznete daleko větší inspiraci pro toulky Slovinskem než na kterémkoliv českém karavanistickém webu.

Redakci můžete podpořit předplatným či koupí časopisu. Na stáních stojí jedno číslo tohoto čtvrtletníku 49 Kč, předplatné pak přijde na 169 Kč.

Cykloturistika

Pro ty, co rádi jezdí na kole, vychází tento časopis už více jak čtvrtstoletí. V porovnání s prvním zmíněným časopisem, Turistou, je to ale mladík. Časopis se soustředí především na rekreační cyklistiku – tomu odpovídá i náplň jednotlivých čísel. Reportáže z per autorů, které trasy skutečně projeli a jak se říká, odmakali si je.

Poslednímu číslu dominují cyklotoulky Českým lesem i tip na cesty po chorvatských ostrovech – ano, i v Chorvatsku není nutné ležet jen u moře.

Cena čísla je 89 Kč, v elektronické verzi 80 Kč. Celoroční předplatné pak stojí 490 Kč – ale je to s ním trošku složitější, platí se vždy na nadcházející ročník. Časopis teď tak trochu bojuje o přežití, takže i koupí elektronické předplatného můžete trochu pomoci. A bohužel, ani to elektronické předplatné není zrovna komfortní – poslední číslo jsem si kupoval elektronicky a platba převodem působí trochu jako přežitek. Ale chápu to – tohle je zkrátka o nákladech.

Závěr

Tak tohle byla moje pětka. Celkové roční náklady na předplatné všech časopisů je cca 2.300 Kč. Ale samozřejmě ne každému zrovna tyto tituly sednou. Kombinace časopisů Turisty, Světa outdooru a Cykloturistiky, které pokryjí běžné populární aktivity od výletů po cyklotoulky, přijde na cca 1.200 Kč – a inspirace z ní načerpáte až až. Je to pořád více než za předplatné třeba CC&C časopisu, ale je nutné uvážit, že za těch dvanáct stovek dostane 18 čísel časopisu s citelně menším podílem reklamy a poctivým obsahem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: