Mařenka, 900 let Nové Říše, kostka cukru a zničená Hluboká

Cesta z Brna do České Kanady je plná možností na zajímavé zastávky. My tentokrát bez zastavení projeli až za Třebíč a teprve tam se pustili do zastávek.

Rozhledna Mařenka

Přístup na rozhlednu je ztížen uzavřením silnice na Želetavu. Lze tak ale dojet do vesnice Lesná, která je takhle vlastně konečnou, zde nechat auto na velké ploše, která slouží i pro otáčení autobusů a vypravit se na cestu k rozhledně Mařenka a zpět. Délka trasy je necelých 5 km, zvládnout ji i výstupem na rozhlednu a pokocháním se rozhledem tak lze do 2 hodin. Není nutné se držet značené cesty a zpáteční cestu si jde zpestřit oklikou kolem zaniklé vsi Dašovice. Nic moc zde už ale nenajdete.

Název Mařenka pochází z pověstí, o dívce jménem Mařenka, kterou zde zabili na konci 17.století. Samotný kopec je pak nejvyšším bodem Třebíčska a kousek od rozhledny je umístněn i trigonometrický bod. U samotné rozhledny stojí za přečtení cedule, jsou zde vypsány i náklady na její stavbu a kdo ji financoval. Taková rozhledna je poměrně drahá věc v ceně několika milionů. Ale výhled do kraje je z ní pěkný, i když celkový dojem trochu kazí rozsáhlé vykácené plochy lesa kolem

Jak bylo zmíněno, zaparkovat lze bez problému na parkovišti u obchodu ve vsi Lesná, pak hned kousek vedle na jakési návsi s kapličkou a nebo před obecním úřadem, místa je zde dost.

900 let Nové Říše

Nové Říši dominuje premonstrátský klášter a kostel sv. Petra a Pavla. Shodou okolností se zde zrovna připomínalo výročí 900 let založení, takže parkoviště před kostelem bylo obsazeno přenosovými vozy České Televize. Ale už balili. Mimo tohle ikonické parkoviště jde bez problémů zaparkovat na náměstí. Jen to parkování u kostela je prakticky rovné, to na náměstí nikoliv.

My podnikli výšlap na Kalvárii, odkud je výhled na celé městečko. Cesta má cca 3.5km a zabere tam a zpět cca hodinu a půl. Po cestě jde navštívit i malé zoo, jehož část je viditelná zvenku. A než jsme se vrátili, tak přenosové vozy už byly pryč.

Dačice

Místo, kde vznikl kostkový cukr. Však si to tady také připomínají – i když připomínka této události mne trochu zklamala. Vypadá to tak nějak obyčejně a zasazeno do blízkosti silnice, zkrátka to nějak nevyniká. Stěna s historií města není moc výrazná, ale účel plní. Dojem zachraňuje kostel sv.Vavřince s vyhlídkovou věží a pak samozřejmě zámek a park. Ten je velmi příjemným místem na procházku. Zámek nabízí prohlídku, další zdejší atrakcí je letecké muzeum i již zmíněná vyhlídková věž.

Stát jde bez problému na Havlíčkově náměstí, a to i s větším obytným vozem, ale velká část parkoviště není ideálně rovná. V sezóně tady ale může být plno, ale pro takový případ jsou tady další parkoviště podél Hradecké ulice, na Palackého náměstí a dokonce byl jeden bydlík vmáčknut i na malé parkoviště podél Vlašské ulice.

A jen povzdech – dobíjecí stanice na elektromobily tady sice mají, ale servis pro obytky ne….

Bylo to také první místo na naší trase, kde lze začít utrácet. Na vyhlídkovou věž z let 1586 – 1592, která nezapře svoji inspiraci v tehdejší dobové Itálii, lze v hlavní sezóně (červen – září) vystoupit za 25Kč a 15 Kč dítě. Otevírací dobu lze nalézt zde.

Vstupné na státní zámek je pak je pak 140 Kč a 70 Kč pro dítě.

Letecké muzeum má pak vstupné dobrovolné.

Český Rudolec

Touto vesnicí začíná Česká Kanada a zároveň je to jedna z nejzápadnějších obcí Moravy. Vsi dominuje starý rozpadající se zámek. po pár pivech (je zde i pivovar) by se snad jeden mohl leknout, že Hluboká vyhořela. Tak silně ji svým vzhledem připomíná. Ale je to zřícenina, na vlastní nebezpečí si lze i domluvit i prohlídku. Možná je zřícenina příliš silné slovo, je to zchátralý objekt, který se od roku 2014, tedy již celých sedm let rekonstruuje a zatím z něj novotou září jen bílá věz uprostřed. A říká se jí Malá Hluboká.

Ani tady není problém s obytným vozem zastavit, rozlehlé parkoviště je hned u rozpadajícího se zámku.

A co říci k cestě? Silnice překvapivě dobré, cesta ubíhá rychle, s obytným vozem není problém zastavit prakticky kdekoliv po cestě.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: