Jo Němci ti se maj – LEDky si tam daj

Komentářů:

1

aktualizace:

  • 14.6 – přidány realné zkušenosti z Česka
  • 2.11.2022 – legální i v ČR

Aktualizace: OSRAM NIGHT BREAKER LED jako první v ČR získaly osvědčení Ministerstva dopravy o technické způsobilosti. Více informací najdete na: https://bit.ly/3SVrgy0

Trochu mimo pozornost majitelů obytných vozidel došlo k posunu v legálnosti LED světel pro vozidla z rodinu Ducato.

Výrobce Osram dosáhl koncem dubna tohoto roku schválení svého výrobku u německého Federálního úřadu pro motorová vozidla (KBA). Takže LED žárovky Osram Night Breaker lze nyní legálně namontovat do jakéhokoliv novějšího vozu se světlometem s číslem schválení E24-6266. Bohužel pro nás je podmínkou, že vozidlo musí být registrováno v Německu. (od 2.11.2022 jsou již legální i u vozidel s registrací v ČR) Provozováno pak může být kdekoliv v EU. Což mi osobně přijde zvláštní, ale alespoň to ilustruje, že ta vyzdvihovaná jednota EU v mnoha věcech neexistuje.

Rozhodující je světlomet, ten je použit na vozech Citroen/Fiat/Peugeot stejný, kontroloval jsem si ten svůj a je to výše zmíněný E24-6266. Navíc jsou ve schválení uvedeny i některé obytné vozy značky Adria, Hymer a LMC:

Instalace je poměrně jednoduchá, ale mimo vlastních žárovek jsou nutné i nová kryty/víčka do světlometů – ty lze koupit i v ČR třeba zde:

https://shop.einparts.cz/Zaslepka-otvoru-zarovek-pro-predni-svetlomety-90mm-d7830.htm

Nová víčka Jsou nutná především proto, aby měl ventilátor LED svítidla dostatek prostoru pro odpadní teplo. Bude stačit jen jeden pár, nebo potkávací světlo je více nahoře, pro dálkové světlo je vše v pořádku a stačí stávající krytka.

Podrobný návod k výměně je na stránkách schleeh.de, pěkně krok za krokem s detailními obrázky, vše zakončené popisem kontroly správného namontování, aby světla neoslňovala.

Mimo zmíněné krytky jsou potřeba i dvě sady světel Osram, na každý ze dvou světlometů jsou potřebné dvě žárovky, vždy pro potkávací a dálkové světlo. U nás sada stojí kolem 3.500 Kč, Německý Amazon nabízí balené za €114.

Celkové náklady na výměnu jsou tak kolem 6.100 Kč.

Tak snad brzy legálně i u nás.

Reálné zkušenosti


Ledky si už vyzkoušeli u Campervans, tady je foto osvětlení potkávacích a dálkových světel:


Pan Hala mne také upozornil na problém s výše uvedenými záslepkami světlometů – je to universální krytka 90mm a není určena přímo pro Ducato. Takže je o trochu větší než by bylo vhodné a tedy po nasazení volná. Podobné problémy ale řešili i v Německu, nakonec tam dali pásku po obvodu pro bezpečnější fixaci. Detaily viz v německém článku

volná krytka


A nakonec, tady je ještě video z youtube srovnávající tyhle LEDky s klasickými H7 – snad to dá představu, o kolik se zlepší svítivost a barva světla. Autor videa hodnotí změnu pozitivně, líbí se mu zejména barva světla a o poznání, i když ne zásadně, lepší dosah světel – najel s nimi už 4.500 km:

Úvodní foto: Campervans

  1. Napsal jsem na Ministewrstvo Dopravy ČR, zda se neplanuje nějaká úprava legislativy, či předpisů… věřím, že kdyby se tím začala zabývat media, situace by se pohla, ale bohužel nic :-/ Uvidíme zda z ministerstva odpoví.

    Líbí se 1 osoba

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: