S obytným vozem od malé perly renesance k pevnostní linii

Slavonice jsou malé městečko se zachovalým historickým jádrem. Což je výhoda, vše zajímavé lze obejít během jedné či dvou hodin. Zároveň je to nejzápadnější moravské město.

Pro majitele obytných vozů a zejména vestaveb může být zajímavé, že se s autem jde dostat až na historické náměstí a zde třeba přespat na náměstí Míru. Placené parkování je jen od 8:00 do 20:00 a parkovací plocha je jen mírně skloněná. My zde sice nespali, ale jedna posádka obytné vestavby ano.

Na druhou stranu, sám moc nevím, jestli je to vůbec vhodné – kolem centra je hned několik parkovišť (viz mapka dole – navíc si lze najit i jiná místa) a obytné vozy na historickém náměstí nevypadají moc dobře.

Vyjet lze i městskými branami, jen pozor na rozměry. Já se vlezl. Větší obytka může vyjet příjezdovou cestou, ale opět pozor na rozměry, uličky nejsou moc velké. Zaparkovat se ale dá i mimo centrum a pořád v docházkové vzdálenosti, komunikace vedoucí po obvodu historického centra nabízí hned několik možností. Navíc v noci zde není žádný velký provoz, takže spaní je klidné kdekoliv se pro něj rozhodnete. Další tipy na spaní jsou pak na P4N.

A co ve Slavonicích mimo prohlídky dělat? Je zde možnost vystoupat na městskou věž, nahlédnout do podzemí (cena prohlídky 80-100 Kč dospělý a 50-80 Kč dítě) či navštívit muzeum opevnění. Další místa a památky jsou uvedeny na webu města.


Kousek od Slavonic začíná naučná stezka po československém pevnostním opevnění . Navíc je tady parkoviště, kde v dohledu jednoho řopíku lze strávit klidnou noc. Cesta je velmi málo frekventovaná a v noci zde není téměř žádný provoz. Není třeba se tak obávat hluku či jiného rušení. Místo je navíc rovné, lze tedy stát bez klínu či jiného způsobu vyrovnávaní vozu. Jen asi nebudete sami, místo je populární – ale zase prostoru je zde dost a každý si ten svůj plácek najde.

Celý okruh pevnostním systémem zahrnuje dvanáct zastávek a celou dobu se pohybujete v bezprostřední blízkosti opevnění. U každé zastávky je podrobná informační cedule vysvětlující jak historii, tak i technické detaily stavby a následného vojenského využití. Konají se tu i komentované prohlídky, je dobré si tedy zkontrolovat web Pevnostního areálu.

K vidění jsou i ukázky polních zátarasů z ostnatého drátu a další. Celý okruh měří cca 2.5km a lze jej zvládnout do hodiny a půl až dvou hodin – záleží jak dlouho se na jednotlivých stanovištích zdržíte.

Pro menší děti je zde ještě druhý okruh, naučná stezka Pohádkovým lesem. Ten je tedy podstatně delší, měří necelé 4 km. Jednotlivá zastavení připomínají pohádkové bytosti a obsahují úkoly pro děti.

Sečteno a podtrženo, v místě lze s obytným vozem přespat a ještě si zde udělat výlety minimálně na půlden.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: