Stálkov: Po stopách grázla do „opičího“ města

Stálkov je malebná vesnička téměř v srdci České Kanady Náves má rybník i kapličku a cesty se odtud rozbíhají do dalších míst v okolí – do Slavonic, Starého Města pod Landštejnem i směrem do Rožnova.

Navíc tu mají ideální a rovné místo pro stání s obytným vozem, kde snad nikoho člověk neruší. Je to vhodné výchozí místo i pro výšlap do zdejších skal a skalního města. Obojí je samozřejmě mnohem menší a komornější a nedá se to srovnávat se známými skalními městy. Něco jako Adršpach tady rozhodně nečekejte, spíš jen roztroušené skalní bloky. Ale jedno překvapení tady přeci jen je.

Stálkov má ale pro mne i nostalgickou hodnotu – kdysi jsem sem jezdil na letní tábory. V okolí byli další dva, ten náš stával pod kopcem, na kterém stávala pohraniční hláska. Tenkrát samozřejmě obsazená pohraničníky, dnes je tam věž nová, sloužící už jen komunikacím a mobilním operátorům. Návštěva hlásky byla jedním z vrcholů tábora – spíše pro tu možnost být s vojáky, ideologie za tím v mých dětských letech nebyla. Druhým vrcholem tábora pak bývala návštěva dalšího tábora. A tím se dostávám k opičímu městu v titulku. Vlastně jsem si nebyl jist, jestli to nebyla jen nějaká fantazie a vsugerovaná vzpomínka. Tábor ve stromech kolem skály, na stromech natažená lana, na začátku osmdesátých let to byl vlastně malý lanový park. Vážně mohlo něco takového existovat? A je to ještě v provozu?

Skalní město

Do skal lze dojít ze Stálkova pěšky, ale kratší je tam dojet autem. V lese, za rybníkem Malý Troubný jde zaparkovat hned na dvou místech a z nich se vypravit na okruh po skalách. Tedy napojit se na část Graselovy stezky, která vede kolem místních kuriozit. Lze tak projít od Graselovy koupelny, kolem Schillerova kamene ke Grasolove sluji a ke Graselova trojmužné předovce a ze stezky pak opět odbočit U Velkého Rákosního rybníka. Záleží na směru výletu.

U zmíněného rybníka leží kousek vedle rybník Velký Troubný a žlutá značka vede po kraji velké přilehlé louky. Zde je další místo na tábor, teď v pozdním jaru zde hned u vody parkovali karavanisté. Nicméně žlutá stezka vede dále a po překonání další louky jde kolem skalního města. Zde je nutné odbočit a pak je to zde – zbytky tábora.

Konstrukce ještě stojí a lze po nich chodit. Zde ve skalách se od roku 1965 konaly tábory – poslední skončil snad před pár lety. Stany na kůlech, dřevěných plošínách často vysoko nad zemí, kladky po lanech – dětská vzpomínka nebyla fantazií, ale skutečností. Takový tábor byl snad sen každého kluka. A dnes, v téhle hyper bezpečné době, by se asi všem bezpečákům musely při představě podobného tábora zježit všechny vlasy na hlavě – stany ve vzduchu, dřevěné lávky….. Dokonce existují stránky s desítkami fotek, které si dovolují nostalgicky zavzpomínat. A nebo tyto stránky, které jeho existenci také připomínají.

Česká televize natočila i krátkou reportáž.


Greselova stezka

Pojmenována po Janu Jiřímu Graselovi. Narozen 1790, popraven 1818 – loupežník a vrah operující na rozhraní jižních Čech, Moravy a Rakouska. Zajímavé je, jak rozdílně byl vnímán, v Rakousku jej pověsti líčí jako hrdinu. Zato český slovní fond obohatil o slovo grázl a tohle pojmenování se rozhodně nepoužívá jako lichotka. Více si lze přečíst na wikipedii. Mapku celé trasy ve formátu pdf si lze zase stáhnout zde.

Na závěr snad ještě mapka, v modrých kroužcích jsou místa, kde se dá stát, to v obci je rovné a bez problému, v lese je to pak na kraji cest.

úvodní foto: archiv tábora

2 comments

  1. Jen podotýkám, že v téhle hyper bezpečné době se tábory ve Skalním městě každoročně konají, poslední zatím v létě 2021… Vždy zhruba měsíc na přelomu červnence a srpna je Skalní město veřejnosti nepřístupné (poslední léta kvůli covidu), ale z povzdálí se dá sledovat zajímavý táborový cvrkot.
    Na viděnou ve Stálkově :-)! D.

    Líbí se 1 osoba

    1. Prima, dekuji za upresneni a i ubezpeceni, ze doba je stale mnohde normalni. Mne se nejak nepodarilo dohledat nic o akcich v poslednich letech, tak jsem myslel, ze to uz nefunguje.

      To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s