Kolik vody zbývá v nádrži?

Zjistit skutečné zbývající zásoby vody na palubě obytného vozu není úplně snadné. Vestavěné ukazatele nejsou příliš přesné a ze své zkušenosti mohou říci, že ukazují spíše stavy: voda je, voda ještě je a voda není. Přičemž poslední stav indikuje mnohem dříve prskající kohoutek a hrubý zvuk čerpadla. Možná je to i dáno tvarem nádrže na vodu, v mé vestavbě je nepravidelná. U aut s víceméně pravidelnou nádrží mi ty ukazatele, co si pamatuji, dávali trochu spolehlivější indikaci.

Při plnění vody používám počítadlo, spíše jen abych v průběhu plnění viděl, kolik vody je už naplněno. Ale spotřeba vody, pro to doposud moc řešení neexistovalo. Píši doposud, protože v poslední době se objevily nejméně dvě řešení. Společným jmenovatelem ale je, že nejsou úplně zadarmo a nejsou ani moc levná.

ComWorks – SuperSense

Na principu tlaku vody, měřák má vestavené Bluetooth rozhraní a tak není mimo přivedené 12V pro napájení nutné klást nějaké další vodiče a montovat další displeje. Stav vody lze sledovat na mobilním telefonu. Výrobce ale spolupracuje i s některými dalšími výrobci monitorovacích zařízení a je tak možné, že lze výstupu integrovat do stávajícího ovládacího systému obytného vozu. Nevýhodou je snad jen cena zmíněného zařízení , senzor stojí €259

Doporučuje se měřící zařízení umístit na víčko nádrže – v případě výměny vozu je tak možné si zařízení odmontovat a provrtané víčko nahradit bezvadným. Ale lze namontovat i kamkoliv jinam na horní část nádrže. Více informací i postup montáže lze najít na blogu schleeh.de:

Zatím drobnou nevýhodou jsou problémy s výpočtem stavu u tvarově nepravidelných nádrží. Výška hladiny pak neodpovídá skutečně zbývající zásobě vody. Ale výrobce to již řeší a aplikace má nově podporovat i nelineární průběh. Dle aktuálních ohlasů na fórech to ale ještě bude chtít trochu doladit.

Průtokové měření

Tento způsob sice neindikuje zbývající zásobu vody, ale měří spotřebu. A pokud víme, kolik do nádrže nateklo a kolik jsme odčerpali, tak vlastně přehled o zbývající zásobě máme.

Princip je stejný, jako počítadel používaných při plnění. Vrtulka je protáčena protékající vodou. Řešení je sice podstatně levnější, od pár desítek dolarů na čínských obchodech až po pár tisíc na českých, ale vyžaduje rozebrání vedení a umístnění displeje. Ten většinou esteticky do stávajícího vozu nezapadne.

Lze to realizovat i jednodušeji, počítač průtoku lze rozebrat a displej počítadla vyvést někam dále. Popsáno je to tady, sice s mírně jiným zařízením, než které je běžně dostupné na českém trhu, ale jde to. Realizace tohoto řešení lze stručně vidět na těchto obrázcích a nebo si přečíst podrobnosti na italském blogu autora: https://www.camperfaidate.it/fai-da-te-per-tipologia/idraulica/2789-contalitri-consumo-acqua.html

Takové průtokoměry nabízí na našem trhu:


O trochu lepším řešením je pak využít odděleného průtokoměru a displeje. I toto řešení popsal jeden italský blogger na svém videu:

Tohle zařízení jde koupit na čínských eshopech za pár stovek, něco podobného pak nabízí i české firmy za několik tisíc korun, například tato nabídka:


Profesionálnější řešení se nabízí pod značkou Amphiro B1 Connect , jen se bohužel orientuje na domácí použití. Zařízení umí měřit jak průtok vody, tak její teplotu a má bluetooth rozhraní. To vše za €80 – kdyby tohle zařízení bylo upraveno pro obytné vozy a přívěsy, nebyla by to úplně špatná a marná cena, odpadlo by tahání drátů i hledání místa pro další displej. A nakonec i problémy s nepravidelnou nádrží na vodu, které má v začátku zmíněný SuperSense.

iwFLOW Sensor + App

Německý výrobce dezinfekcí pro karavany nabízí i možnost měření spotřeby vody za necelých €300, viz https://www.impulswasser.de/iwFLOW-Sensor-App/IWAFLS-01

Závěr

Přesné měření zbývající vody je pořád ještě drahé a nebo plné kompromisů. Takže asi i do budoucna bude lepší mrknout se přímo do nádrže a nebo vycházet ze zkušenosti. Bohužel voda má stejně jako plyn v láhvích tendenci docházet v ten nejméně vhodný okamžik. Nějaký lepší indikátor buď zbývající a nebo odebrané vody by se hodil.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: