Registrace V poločase – obytná vozidla v červnu

Komentářů:

0

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe.

Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz) – to je změna oproti předchozímu zpracování dubnových dat, přeci jen to dává objektivnější pohled

Počet registrovaných vozidel za červen je opět rekordní, i když ne nijak zásadně. Registrováno bylo 274 nových obytných aut a 135 přívěsů. Zejména počet registrovaných přívěsů je překvapením – je to téměř dvojnásobek normálně registrovaného objemu.

První pololetí tedy skončilo asi jak bylo očekáváno – v jeho průběhu bylo zaregistrováno více nových vozidel než v kterémkoliv předcházejícím roce.

Obytné automobily

Na oblíbenosti provedení jednotlivých typů obytných automobilů se nic nemění:

 • polointegrované provedení je pořád nejoblíbenější (43%),
 • poté alkovny (20%),
 • vestavby (17%),
 • integrované provedení (15%)
 • a nakonec kempovací dodávky typu VW California (5%).

Asi také nebude překvapením, že téměř 70% nových vozidel vyjelo na podvozku Fiat (Ducato), na druhé příčce je pak s 12% značka Citroen (Jumper), s podílem kolem 6% následují výrobci jako Ford, Mercedes-Benz a Volkswagen. Podíl dalších výrobců (Iveco, Renault, Peugeot) je zanedbatelný – pod 2%.

Nejoblíbenější značkou obytných automobilů zůstává Adria (153 ks), poté Sunlight/Carado (134 ks) a třetí Rimor udal 65 kusů. Celkově na našem trhu přibyly automobily 53 značek. Více jak 10 kusů udalo 26 z nich, více jak 50 kusů pak 8 z nich.

Pořadí výrobců dle kategorií je pak následující – dle počtu registrovaných vozidel, tři nejúspěšnější značky. Nejde si nevšimnout dominance Adrie:

 • kempovací dodávky: Volkswagen, Mercedes-Benz, Ford
 • vestavby: Adria, Knaus, Clever
 • integrované vozy: Mobilvetta, Carthago, Euramobil
 • alkovny: Adria, Sunlight/Carado, CI
 • polointegrované: Adria, Sunlight/Carado, Etrusco

V registracích se zatím nijak neprojevuje zatraktivnění těžších obytných vozidel nad 3500 kg díky radikálnímu snížení mýtných sazeb v závěru minulého roku. Jejich podíl je 5.4%, což je o procento horší než výsledek v minulém roce za první pololetí (6.5%). I tak se jich tento rok zatím zaregistrovalo 65 kousků. Nicméně se zdá, že snížení mýtných sazeb nemělo na rozhodování zákazníků vliv a asi převládli jiné faktory, například nutnost ŘP skupiny C.

Obytné přívěsy

Nejoblíbenějším výrobcem obytných přívěsů je pak Hobby (86 ks), poté Weinsberg (64ks) následovaný slovinskou Adrii na třetím místě (34ks). Celkově na našem trhu působilo 23 značek, více jak 10 kusů obytných přívěsů pak prodalo 14 z nich.

Co se týče hmotnosti, tak výsledky vypadají takto:

 • do 750 kg: 65 ks
 • 750 – 1300 kg: 64 ks
 • 1300-1700kg: 184 ks
 • více jak 1700kg: 128 ks

Závěr

Zatímco za celý rok 2020 přibylo do evidence 1260 obytných aut a 437 přívěsů, za prvních šest měsíců 2021 je to již 1276 obytných aut a 441 přívěsů. I přes klesající procentuální nárůst lze tedy očekávat, že tento rok skončí téměř dvojnásobným množstvím nových obytných vozidel než bylo obvyklé v předchozích letech. To naznačují i kumulativní grafy:

Poznámka

Data, ze kterých byly generovány výše uvedené grafy, si lze stáhnout ve formě Excel souboru níže a volně použít k jakýmkoliv potřebám a generování vlastních grafů. Není potřeba uvádět odkaz na zdroj dat, i když to samozřejmě potěší.

úvodní foto: David Becker on Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: