Clever – náhled změn pro rok 2022

Mám vestavbu Clever, model Vario Kids 2019, a tak vždy sleduji, jaké změny si výrobce připravil. Každý rok dochází k drobným změnám, někdy k lepšímu, někdy k horšímu. I když k horšímu málokdy. I pro rok 2022 si tento výrobce připravil pár vylepšení – a i když zatím není k dispozici oficiální katalog, lze se díky stránkám https://vanvergleich.de/ na některé změny podívat. Ceníky některých prodejců jsou také již aktualizovány a tak si jde udělat lepší představu o změnách a příplatcích.

Střešní stan a panoramatické střešní okno

Pro rok 2022 je možné objednat si vůz jak se střešním stanem tak s panoramatickým předním střešním oknem – tedy obě položky dohromady. To sice majitele připraví o docela praktický úložný prostor nad řidičem a spolujezdcem, na druhou stranu ovšem prosvětlí prostor vepředu, kde se lze navíc volněji pohybovat. Clever je prvním výrobcem, který tuto kombinaci umožňuje. Zájemce si ovšem musí připravit €4.800 pro stan a €1.600 za okno, dohromady tedy €6.400, tj. nezanedbatelných 160.000 Kč. Mimo ceny je nutné se smířit i s navýšením hmotnosti vozidla o 135 kg (5 kg okno, 130 kg stanová nádstavba)

Prošívané sedadla

Mimo běžné čalounění je možné si objednat i nevšední prošívané čalounění sedaček. Sedačky se tak výrazně odliší od těch sériových. Příplatek je €750, tedy o €250 více než za jiné příplatkové potahy.

Třímístné provedení

Nově si lze do druhé řady objednat jen jedno sedadlo v pilotním provedení. Zadní prostor tak bude o trochu větší. Příplatek oproti standardnímu provedení s jednoduchou dvoj lavicí vzadu je €1.200. Pro porovnání, příplatek za dvojitou pilotní sedačku je €1.600. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že tyhle sedačky komfort sezení vzadu výrazně zvyšují – ale jestli se vyplatí jen jedna sedačka si netroufám hodnotit

Zaoblené spodky skříní

Spodní okraje horních skříněk jsou nyní zaoblené a nemají žádné viditelné kování. Tohle provedení bude v roce 2022 standardní, připlatit si lze jen za tmavší barvu pruhů – €300

Ventilátor do zadního okna

Do zadního horního střešního okna 40x40cm lze nyní doplnit i ventilátor za příplatek €300.

Zábrana proti hmyzu do zadních dvěří

Clever nyní umožňuje instalovat proti hmyzí zábranu i do prostoru zadních dveří. Zábrana funguje podobně jako v případě předních dveří – jen se stahuje shora dolů. Lze tak ležet na posteli, mít otevřené zadní dveře a přesto se třeba komáři dovnitř nedostanou. Asi je to vhodné pro horké letní podvečery, kdy jde dobré auto před spaním pořádně vyvětrat. Příplatek za tuto vychytávku je €500 a 3kg navíc k hmotnosti vozu

Další změny

Do nabídky se vrací Flex Kid, vysoká a dlouhá vestavba s dostatkem místa pro 4 cestovatele a přibývá nový model Clever Toury 540 bez koupelny. Záchod je ve výsuvu ve skříni, sprcha jen venkovní.

Závěr

Ceny ani možnosti konfigurace ještě nejsou definitivní a mohou se změnit. Nelze si nepovšimnout zdražování – do konfigurátoru jsem zadal sestavu totožnou s tím, co jsem před necelými dvěma léty koupil. Jediný výrazný rozdíl je v motoru, já mám 2.0 120kW, nyní lze volit jen 2.2 121kW. Výsledná cena je vyšší o téměř 14%! – což je docela citelné zdražení.

Podobné navýšení reportují i jiní, například model Celebration, který v červnu šel nakonfigurovat na částku €54.660 je v novém konfigurátoru oceněn na €58.900, tj. +8%

Navýšení cen o €5.000 je téměř pravidlem a přitom nedošlo k žádným podstatným změnám v jednotlivých modelech, které by takový nárůst alespoň částečně ospravedlňovali. Spíše naopak, některé dříve výhodné balíčky z nabídek zmizely. Při porovnání ceníků si také lze všimnout nenápadného zdražení u některých položek, které ve výsledku navýší cenu, například:

  • motor – dnes cca €43.000, nově €45.000
  • barva – dnes příplatek €600 a €1.000, nově €1.000 a €1.500
  • střešní stany – dnes je nejlevnější za €3.800, nově už bude stát €4.400

Také jsem se rozšoupnul a nakonfiguroval model Vario Kids v maximální výbavě – tj. na podvozku Fiat s nejsilnějším motorem a automatickou převodovkou, střešním stanem, těžkým podvozkem, nejdražším provedením nábytku, 400Ah v Lifepo4 apod. – cena cca €85.000 a hmotnost 3.400 Kg. Z toho je vidět, že příplatky za mnohé věci nedávají moc smyslu.

Konfigurátor je dostupný zde.

úvodní obrázek: https://vanvergleich.de

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: