Pohoda u Křetínky, stání ve Svitavách, lanový park v Březové

Komentářů:

0

Nedaleko Brna leží kousek od smutně známé silnice 43 vodní nádrž Letovice. Ale lidově se jí říká Křetínka. Pro mnohé to může být ideální místo na strávení pár dnů.

Zaparkovat a strávit pár dnů je možné na velkém parkovišti na břehu nádrže. Přes den a do pozdního večera je tady rušno, noci a rána bývají klidné. Na parkovišti je i sociální zázemí v podobě WC budky, přes den jsou otevřeny i mobilní prodejny občerstvení s možností krytého posezení pod slunečníky. Nabídka ani ceny nijak nevybočují z průměru oblasti. Za parkování se tady neplatí.

Jak již bylo zmíněno, před den, a zejména odpoledne, je zde docela plno a místo na parkování se bude hledat obtížněji. Dobré je tedy přijet brzo dopoledne a nebo naopak až po osmé večer. To se už parkoviště vyprazdňuje, pár romantiků tady čeká na západ slunce a místa je habaděj. V noci úplně sami nebudete, podobný nápad tady spát má obvykle více lidí, ale místo je velké, silnice v noci klidná.

O kus dál je i jakýsi kemp Orlí hnízdo. Recenze na webu jsou rozpačité, asi záleží zrovna na náladě majitelů. areál leží na mírném kopci nad nádrží, odtud asi i ten název, kterým mnohým může připomenout jinou stavbu zasazenou v mnohem vyšších kopcích u jezera Konigssee v sousedním Německu. Díky poloze kempu se ale k vodě se tedy musí pěkně dolů. Ale pokud dáváte přednost kempům, moc jiných možností v okolí není. Tohle je zkrátka oblast, kterou obytným vozem můžete poznat jen na divoko.

Na fotkách si nelze nevšimnout, že v přehradě je méně vody než obvykle. Není to suchem – nádrž se má opravit a proto se postupně vypouští. Hladina má klesnout ještě níže tak, aby na podzim 2021 mohli začít opravné práce. Hladina má klesnout ještě níže – takže případný výlet moc neodkládejte. Zpátky k normálu by se nádrž měla vracet už od příštího léta, práce ale budou probíhat až do roku 2024.

Místo je ideální základnou pro případné cyklovýlety, my se vybrali na výlet do Svitav. Okruh od nádrže do Svitav a zpět měří 80 km, u nádrže je terén kopcovitý, ale brzy se změní na téměř rovinu. Cesta ubíhá rychle a je se na co koukat, vesničky jsou zde vcelku upravené a vkusné.

Svitavy

Ve Svitavách se nachází jediné veřejné a bezplatné stání pro karavany v Česku. V době naší návštěvy bylo prázdné. Což je překvapující, místo je to téměř ideální. Je tady vcelku klid, místa na parkování jsou velkoryse řešena, s možností se bezplaně připojit na elektřinu. Servisní místo je na boku, umožňuje vyprázdnit WC kazetu, vypustit šedou vodu i doplnit pitnou vodu.

Hned vedle je pak dětské lanové hřiště i veřejně přístupné WC. Součástí plochy je i místo na venkovní posezení, areál pak pokračuje dalšími hřišti a sportovišti – například i s inlinovou dráhou.

Do centra je sice kousek, ale žádná dramatické dálka to není. A centrum Svitav je malebné, náměstí Míru s podloubími překvapivě zachovalé a udržované. Výhodou Svitav je jejich kompaktnost, nákupní centra jsou pak za rohem a doslova na dohled od historického centra.

Pro mnohé jsou Svitavy jen tranzitním místem, ale město se chlubí na svém náměstí druhým nejdelším oboustranným podloubím u nás a domy jsou provedeny snad ve všech známých slozích – gotika vedle renesance, naproti baroko, kousek vedle secese. Je se na co dívat a návštěva stojí za to. Je dobré se předem podívat na stránky informačního centra, aby neutekla nějaké zajímavá akce ve městě či blízkém okolí. Vzpomenout si můžete i na zdejšího rodáka, Oskara Schindlera. A večer, při stání na zdejším super místě, se pak třeba podívat na film Schindlerův seznam.

Pokud uvážíte možnost bezplatného stání pro karavany, které je navíc perfektně vybaveno, tak tohle město si návštěvu zaslouží. Takhle by to mohlo vypadat ve více městech – dobrá klidná poloha, bohaté vybavení, příjemné prostředí.

Cesta zpět ke křetínské nádrži pak probíhá podél Svitavy, je tedy až na svoji závěrečnou část, kdy je nutné překonat kopce před nádrží, naprosto pohodová. V zhruba polovině vzdálenosti je pak Březová nad Svitavou.

Březová nad Svitavou

Zde lze zaparkovat s obytným vozem před sportovním areálem. V něm bývá otevřena malá hospůdka a jsou dostupná i veřejná WC v podobě mobilní buňky. Pro děti bude velkým lákadlem bezplatný lanový park a bike trial cesty na místním kopci. Pokud tedy máte horská kola a odvahu na divokou jízdu, tak si to tady lze obojí užít. Areálu nahoře dominuje rozhledna Járy Cimrmanova. Jen kopečky jsou tady strmé, ale cyklostezka údolím Svitavy s pěkným mostem přes řeku je na pohodu.

Tato oblast je pro mne jako pro Brňáka zajímavá tím, že odsud pochází většina vody pro Brno a vede odsud unikání vodovod. Ostatně pokud se jede od Svitav na kole, technické části této napájecí soustavy nelze neminout a nevšimnout si jich.

Návrat ke Křetínce na kole pak znamená výšlap do vesničky Vlkova a odsud přes kopec zpět k nádrži. Vlkov je malebná vesnička, kde stojí za to na chvíli se zastavit a vychutnat atmosféru místa.

Další možnosti v okolí

Samozřejmě v oblasti jsou další zajímavá místa. Cyklovýlet lze prodloužit o výlet na hrad Svojanov, v obci Hradec nad Svitavou je koupaliště Žabka, sice placené, ale na jeho okraji by se dalo určitě také stát. Tahle obec je dlouhá, na spodním konci pak mají také dětské hřiště hned za železničním podjezdem s malým klidným místem na zastavení s obytkou apod. Stačí se jen dívat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: