Lednice Dometic RC 10.4 – ztišení a odvětrání

Tato lednice, mimochodem jedna z nejdražších, kterou si jde v této kategorii koupit, je tak trochu krám. Už kdysi jsem vyjádřil podiv nad tvrzením výrobce, že výrobek byl testován v drsných podmínkách Austrálie. Přitom si ale nevšimli několika drobností, které užívání chladničky ve vestavbě znepříjemňují. Pro mne je to zejména poměrně vysoká spotřeba a občasná nespolehlivost v udržení teplot zejména v mrazím prostoru. V horkých dnech na slunci není výjimkou, že lednice spotřebuje přes 60Ah za 24h a v noci nechá teplotu v mrazící části klesnout na -5C. Mrazící schopnost také není kdovíjaká – na základě reklamy, ceny i spotřeby energie bych čekal lepší výkon. Podpora a servis Dometicu je spíše ve stylu neobtěžujte a při reklamaci si počkejte pár měsíců na naše vyjádření. Což je dáno i celkovou situací na trhu karavanů a příslušenství k nim.

Problém první – hlasitý ventilátor

V této lednice za cenu kolem €1200-1300 použil výrobce docela levný a hlavně hlučný ventilátor. Pokud vás bude něco rušit při provozu, bude to z velké části právě tato součástka. Použitý ventilátor je typu EFC/EFX-12E12M a má tyto parametry:

 • 0,25A proud
 • 3W příkon
 • 2000 otáček
 • 123 m3/h
 • 2.42 mm H2O statický tlak
 • 49db hlučnost

Není divu, že se najdou lidé nespokojení s hlučností a hledají náhradu. Vhodným kandidátem je pak větrák Noctua NF-P12 redux-1700 PWM:

 • 0.09A proud
 • 1W příkon
 • 1700 otáček
 • 120 m3/h
 • 2.83 mm H2O statický tlak
 • 25db hlučnost

Existují ještě výkonnější větráčky, například NF-F12 industrialPPC-3000 PWM. Ten není již tak tichý, i když hlučností při maximálních otáčkách nepřekoná ani zdaleka ten původní. Vyplatí si zakoupit k němu i řízení otáček a přizpůsobit je skutečným potřebám, neboť je již zbytečně velmi výkonný (cca 190 m3/h).

Na německých fórech lze občas narazit i na uživatele, kteří zvolili větráčky značky BeQuiet řady Silent Wings. Ty ale nejsou až tak moc vhodné, hlučnost je sice u nich pod 20db, ale množství přepraveného vzduchu je jen kolem 80-90 m3/h. Nejsou tedy plnohodnotnou náhradou původního větráku. Ovšem neumím posoudit, nakolik je toto kritické a důležité.

Výměna větráčku je jednoduchá. Lednici je nutné nejprve vyjmout, drží ji čtyři vruty na boku. Před demontáží z nábytku je vhodné si čárkami naznačit polohu lednice, při vrácení se pak trefíme vruty do původních děr.

Po vyjmutí je nutné odšroubovat horní kryt kompresoru a následně vyměnit větrák. K větráku vedou čtyři vodiče, zajímavý je pro účely zapojení jen žlutý a černý. Žlutý je pro +12V, černý pak země/záporný pól. Napojí se na původní vodiče k větráčku (červený a černý)

Při rozdělání jsem si také všiml, jak špatně jsou nádechová a výdechová cesta od sebe izolovány, Stačilo ale nalepit samolepící umělohmotné pásky, ty případné mezery pěkně vyplní – stlačí se zhruba na 1.5mm, expanduji na 12mm.

Efekt – proud vzduchu, jako toho vtahovaného levým otvorem, tak toho vystupujícího, je mnohem více patrný. Lednice je mnohem méně hlučná, samozřejmě se do popředí více dostane zvuk běžícího kompresoru, ale lednice jako celek působí méně akusticky rušivě. Subjektivně běží i rovnoměrněji a velké kolísání teplot se omezilo. Rozdíl je tak markantní a pokud máte problém s hlučností této lednice, je výše popsaná výměna velmi levným řešením problému. Větráček stojí kolem 350 Kč.

Občasnému vyjmutí lednice z nábytku se stejně nevyhnete. V závislosti na prašnosti prostředí se může na chladiči kumulovat nečistota, snižující efektivitu a vůbec dochází k usazovaní prachu. Jednou za rok či dva je tak vhodné lednici vyjmout, odstranit kryt a vysát. U mne to nebylo nijak extrémní, ale u jiných uživatelů zde byla již po roce nezanedbatelná vrstva.

Problém druhý – teplý vzduch

Tato úprava ovšem neřeší další problém, markantní zejména při zabudování lednice nahoře. Zde se přirozeně hromadí teplý vzduch, navíc v místě lednice ohřívaný ještě samotným výdechovým vzduchem. Nasávací otvor leží velmi blízko výdechu a tak si lednice převážně vtahuje o dost teplejší vzduch než by musela. U horní části lednice je také v letních dnech citelně teplejší vzduch a není to příjemné.

Není mi zcela jasné, proč toto řešení Dometic zvolil. Zástavba lednice je tak sice jednoduchá, ale provozně to pak není žádné terno. Konkurenční přístroj Thethford T2090 vede vzduch mezerou pod lednicí a poté podél zadní strany, dole tedy nasává, nahoře vyfukuje. To ale zase klade větší nároky na zástavbové místo, respektive hloubku. Jiný výrobce, Vitrifigo, se převážně drží koncepce kompresoru bokem, tedy mimo vlastní přístroj. Což je asi nejlepší řešení, i když montážně nejnáročnější. Rzměrově srovnatelnou lednici nenabízí, v jeho nabídce jsou k nalezení pouze menší modely do 50l objemu a poté vysoké SLIM provedení s obsahem kolem 140l.

Řešení, které zvolil Dometic, vede k tomu, že se v horní části vestavby drží neustále horký vzduch. Pomůže tomu sice otevření střešních oken do průvanu, ale jen částečně. Tento problém není tak palčivý u vestaveb se střechou H3 (vysokou) a u lednic zabudovaných dolů. V takovém případě se lednice nachází nejčastěji na čele kuchyňské linky tak, že je přístupná i z venku při otevřených posuvných dveří. V tomto místě je dostatek čerstvého vzduchu i dostatečný prostor pro únik toho teplého. Nicméně při montáži nahoru v modelech H2 si zejména v letních dnech nejde horkého vzduchu z lednice nevšimnout.

Přispěvatel na fóru Possl jménem RabbitRacer zvolil ráznější řešení tohoto problému, tak trochu po vzoru absorpčních chladniček. Teplý vzduch vyvedl ven. S jeho dovolením publikuji fotopostup, jak to udělal. Úprava je stará jen pár dnů, takže na celkové hodnocení je ještě brzo, nicméně již patrným výsledkem je vyvedení horkého vzduchu ven, subjektivně kratší doba chodu kompresoru a celkové ztišení přístroje díky dodatečné izolaci.

Opatřil si krytku Sortimo – cena cca €52, dostupná zatím jen v Německu. Poté do vestavby udělal otvor o průměru 102mm na boku vozidla, v místě za lednicí:

Osazená krytka do otvoru nijak nebrání dveřím v pohybu, esteticky ani nijak na vozidle neruší, snad jen mřížku vevnitř by bylo vhodné osadit nějakou síťovinou kvuli drobnému hmyzu:

Další úpravy jsou pak nutné na chladničce. Oddělal černý kryt zmíněný u výměny větráčku. Odstranil polystyrenový výlisek sloužící k oddělení přívodu a odvodu vzduchu a před kompresor osadil těsnící cestu, jinými slovy pro nasávání vzduchu jsou nyní použity oba otvory v přední části:

Pro odvod vzduchu udělal v plastovém černém díle vzadu díru, osadil obrubou, pružnou alu trubku pak nasadil na zadní část krytky. Při vyměřování otvorů je tedy potřeba trochu zaměřování, aby se oba díly po zasazení lednice zpět potkali. Ale jak je z poslední fotografie vidět, povedlo se a vzduch odchází od kompresoru přímo ven.

Výhody řešení

Díky osazení desky před kompresor došlo k znatelnému útlumu hluku od kompresoru. Interiér je tak ještě tišší a je prakticky slyšet už jen větrák a kdesi v pozadí i mírně hluk kompresoru.

Před lednicí již není horko, teplý vzduch je vyfukován mimo vozidlo. Odtah ven také podporuje větrání vozidla

Nevýhody

Asi zima – tady dojde ke ztrátám zejména při provozu ventilátoru, kdy teplý vzduch z interiéru bude aktivně vyfouknut ven. S tím se lze buď smířit a nebo před zimou vrátit zpět polystyren a zablokovat výstup směrem ven. Jen to tedy vyžaduje opětovné vymontování lednice z nábytku.

Další možností je nechat na místě dělící polystyrén a jen nějak ucpat vývod vzduchu do interiéru, v zimě pak naopak ucpat vývod ven a uvolnit tento vývod.

Alternativou je také použít odvětrání přes střechu, přes tzv. hříbek – například https://www.svetkaravanu.cz/stresni-vetrani–210-mm a provést odvětrání nahoru.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: