S obytňákem na ferraty

S obytným vozem jde vyrazit i u nás na ferraty. Sice nedosahují délek ani obtížnosti těch alpských, ale zase jsou v dosahu. Protože jsem z Brna, je pro mne česká ferratová meka v Děčíně hůře dostupná než ty alpské, ale naštěstí máme poblíž hned tři menší ferraty propojené do jednoho okruhu. A to ve vesničce Vír. Navíc při troše fantazie si tady můžete připadat jako v rakouských Alpách. Mimo ferraty naleznete i vyhlídkovou plošinu, vyhlídkovou věž nad vodní nádrží i park miniatur – tedy téměř jako byste byli v korutanském Klagenfurtu na břehu Wörthersee s jeho Minimundusem a vyhlídkou Pyramidenkogel. Ale to by vážně vyžadovalo velkou fantazii :-).

Sem si jde vzít i kola a spojit tak lezení a šlapání dohromady. Zaparkovat jde hned naproti nástupu, na břehu Svratky. Místa je tady dost, s trochou štěstí se vejde i větší obytné vozidlo. O víkendech ale bývá trochu plno, lepší je přijet tedy navečer a přespat – popřípadě spíše brzy dopoledne.

Od parkoviště pak stačí přejít most a lze nastoupit hned na první ferratu s názvem Ledová stěna. Deklarovaná obtížnost B/C se mne osobně zdá trochu nadceněná, je to příjemné béčko. Největší atrakcí je pak lávka. A ačkoliv vypadá hrozivě, zvládne se hravě.

Po zdolání ferraty je dobré pokračovat nahoru a po krátkém výstupu odbočit na vyhlídku na Rossiho skálu. Vyhlídka je vlastně kovový chodník obkružující skálu s výhledem jak na údolí Svratky, tak i do údolí Bystřice. Trochu připomíná různé sky walky z Alp – ale vážně jen trochu, výšku nelze jen tak nahradit. Ale výhledy jsou pěkné.

Z vyhlídky pak návrat na původní cestu a vzhůru na ferrata Horní vyhlídka. Ta je kratší a i tady je most, čistě lanový. A výstup z něj je obtížnější, sem to označení B/C a C patří. A po zdolání tohoto úseku následuje dlouhá okružní cesta s výhledy na nádrž Vír. K přehradě se nakonec i sestoupí a po komunikaci vedoucí po vrcholu hráze se dostaneme na druhou stranu. Zde pak dolů k nástupu na poslední ferratu, Jezerní stěnu. Opět, je to spíše B a krátké, takže celý okruh, snad i s přestávkami na výhledy lze zvládnout do hodiny, hodiny a půl.

A pokud s sebou máte kole, lze se vypravit na cyklovýlet, například nahoru na hráz, pak po obvodové cestě kolem Víru, vystoupat nahoru na rozhlednu Karasín a zpět se vrátit přes údolí Bystřice. Je to příjemný, cca 20 km okruh, zvládnutelný i s přestávkou na rozhledně do dvou hodin.

Popřípadě si výlet trochu protáhnout přes Bystřici nad Pernštejnem – v tom příjemném městě lze například navštívit muzeum Tatra veteránů či se pokochat klidným upraveným náměstím, popřípadě se projít v parku miniatur a skanzenem horácké vesnice.

Muzeum/Depozit Tatra klubu – je zde velmi bohatá expozice nejen automobilů značky Tatra, ale i motocyklů a dalších vozítek. Navíc 7.8.2021 se zde bude konat setkání historických vozidel.

Park miniatur je volně přístupný a najdete v něm něco přes dvacet modelů hradů, navíc se postupně rozrůstá.

Skanzen pak volně přístupný není, je zde sedm stavení a pak expozice v Panském dvoře. Rodinné vstupné vyjde od 300 do 555 Kč dle počtu osob a probíhajících akcích.

Nicméně počítejte pak se zhruba 30 km na kole a cca 5 hodinami – ne že by okruh byl náročný, ale čas strávíte na uvedených zastávkách. U Víru na ferratách tak můžete strávit celý den.

Ferratové vybavení a obtížnost

Jako naprostý základ je potřeba přilba, sedák a tlumič pádu. Vhodné jsou i rukavice, nejlépe kožené prstová s otevřenými konci pro prsty. Přeci jen lano není na holé ruce příjemné a hrozí poranění. Přímo pod ferratami je i půjčovna, půjčovné setu vyjde na cca 200 Kč.

Ferraty se u ná s označují dle rakouské stupnice, A až E, A je nejlehčí. Popis jednotlivých stupňů lze nalézt například na těchto stránkách. U ferrat ve Víru se bát obtížnosti nemusíte, ale obecně radím nepodceňovat horské ferraty v Alpách. Ono něco jiného je zvládnout krátký B/C úsek u nás a totéž v dlouhém a exponovaném provedení v horách. Síly mohou dojít rychle. A i na okruh po ferratách ve Víru si vezměte dostatek pití, obzvláště pokud je slunečný den.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: