Dopady pandemie – slevy pro kempaře mimo sezónu mizí

Komentářů:

0

O rostoucích registracích obytných vozidel jsem již psal. Zájem o tento způsob cestování vzrostl zejména díky cestovním omezením. Nečekaný dopad má ale tento boom i někde jinde.

Nadšeným cestovatelům, kteří cestují zejména mimo klasickou letní sezónu, je asi dobře známa karta ACSI. Ta nabízí možnost strávit noc v kempu za paušální cenu, která je obvykle citelně nižší než by plynulo z ceníku toho kterého kempu. Paušální cena se pohybuje v intervalu od 12 do 20 a zahrnuje: dvě osoby, místo na obytné vozidlo nebo stan s autem, elektřina a alespoň jedna teplá sprcha na osobu a den. Nad to se platí ještě místní poplatky.

V minulost počet kempů, nabízejících tento typ ubytování, mírně rok od roku rostl. Jak si ale všimli němečtí blogeři Anja a Björn, tento rok došlo poprvé k poklesu. A to poměrně výraznému, neboť jak píší ve svém příspěvku Kemp Quo Vadis? – boom kempování a jeho důsledky pro nás táborníky, vypadá nabídka v katalogu kempu ACSI takto:

 • Svazek 1, region Skandinávie, Německo, BeNeLux, Polsko
  • 2020: 1.280 míst
  • 2021: 1.038 míst
   Rozdíl: 242 míst, 19%
 • Svazek 2, region Španělsko, Francie, Portugalsko, Itálie
  • 2020: 2.132 míst
  • 2021: 1.834 míst
   Rozdíl: 298 míst, 14%

Jinými slovy, celkově bylo v roce 2020 nabízena sleva v 3.412 zařízeních, pro rok 2021 je tato nabídka dostupná jen v 2.872 kempech. To je pokles o 540 míst, čili téměř o 16% – ztráta je navíc citelně vyšší v severních zemích. A často se týká jen určitých regionů, obvykle turisticky atraktivních.

Uvádí pak jako typický případ oblíbený ostrov Fehmarn ležící v Baltském moři. V roce 2020 zde kartu akceptovalo 8 kempů, v roce 2021 je to 0. Ano nula – žádný kemp slevu mimo sezonu nenabízí. Na ostrově je přitom cca 16 kempů. Příčiny jsou navzájem provázaný: kempy neměli nouzi o nocležníky během otevírací doby díky převažující tendenci německých zákazníků zůstat doma a nemají tedy zájme poskytovat slevy a připravit se tak o zisk. Na druhou stranu lze ale zase uvést, že ceny se slevou a nyní se až tak moc neliší – tam, kde šlo kdysi přenocovat s kartou za €18-20, jde dnes mimo sezónu sehnat místo za €21-25.

Poznámka: situace se zlepšila, od původního článku se počet míst nabízených online na stránkách zvýšil na 3.076. Jednotlivé paušály jsou €12/14/16/18/20 a počet míst je €12: 69 / €14: 362 / €16: 677 / €18: 1149/ €20: 888.

Blogeři samozřejmě nelenili a zeptali se na důvody tohoto poklesu slevových míst přímo u ASCII, zde je jejich odpověď (převzato a přeloženo):

Vysvětlení je poměrně jednoduché. Pandemie vyvolala v kempech po celé Evropě velkou nejistotu ohledně budoucnosti. Mezi kempy v Německu, Nizozemsku, Dánsku, Rakousku, Švýcarsku a většině ostatních evropských zemí existují velké rozdíly pokud jde o průběh sezóny. Většina kempů měla mírnou až velmi špatnou sezónu. Lze však říci, že kempy v Německu a Nizozemsku byly úspěšnější než například kempy v jižní Evropě. Zejména proto, že němečtí a nizozemští táborníci cestovatelé převážně zůstali doma a nevyrazili za hranice.

Pandemie dočasně změnila možnosti pro kempování, ale to neznamená, že tomu tak bude i v budoucnu. V letošním roce byl opět prodán rekordní počet obytných vozidel. A zákazníci si je nekupují proto, aby zůstali blízko svých domovů.  Výzkum ACSI ukazuje, že většina plánuje co nejdříve znovu cestovat po Evropě. V roce 2021 se tak očekává, že aktivita táborníku opět vzroste a to po celé Evropě.

V ACSI jsme proto přesvědčeni, že současná koronová situace s přeplněnými kempy v Německu a Nizozemsku a téměř prázdnými kempy v jižní Evropě je dočasná a že počet kempů ACSI se do roku 2022 vrátí na starou úroveň. Mohou existovat dva hlavní důvody, proč řada kempů tento rok mimo sezónu nenabízí slevy:

 1. Kempy v Německu a Nizozemsku měly po ztracené předsezóně často velmi dobré léto a relativně dobrou obsazenost i po celou posezónní dobu. Vzhledem k velkému zájmu tak mohli účtovat vyšší ceny za přenocování.
 2. Jsou ale i kempy, zejména v jižní Evropě, jejichž budoucnost byla a je nejistá. Ty se v době, kdy byl ASCI průvodce pro rok 2021 dokončován, nechtěly uvázat k pevné ceně/slevě či k tomu, jak dlouho budou mimo sezónu otevřeny.

Existuje více uživatelů CampingCard ACSI než kdykoli předtím. Program je velmi úspěšný a funguje k plné spokojenosti kempů a uživatelů. S počtem více než 700 000 prodaných kempingových průvodců je ACSI s náskokem vedoucím subjektem na trhu v Německu, ale i ve zbytku Evropy. V roce 2021 budou opět realizovány miliony přenocování díky ACSI. Díky ACSI lze i v roce 2021 dosáhnout na výrazné slevy v kempech jak v Německu, tak i ve zbytku Evropy, takže investice do CampingCard ACSI se vyplatí.

Zákazníci s CampingCard ACSI mají stále přístup k více než 3 000 kempům po celé Evropě. A neustále přibývají nové kempy. Proto doporučujeme uživatelům CampingCard ACSI sledovat nabídku na  CampingCard.com a aplikaci CampingCard ACSI . Zde je nabídka nových kempů neustále aktualizována.

Závěr

Provozovatelé kempů a vůbec celkové infrastruktury mají asi před sebou slibnou budoucnost – a to i přes minulé restrikce, kdy museli mít zavřeno. Roste počet majitelů obytných vozidel a to tempem výrazně vyšším než v minulosti a prakticky ve všech evropských zemích. Což s sebou nese i vyšší cestovatelskou aktivitu v obdobích, která dříve byla považována za mimosezonní. Může se tak ale stát, že nabídka výhodných slev se odsune ještě na pozdější období než v minulosti. Popřípadě že slevy budou buď nižší, tj. zvedne se paušální cena a nebo zmizí zcela. I když třeba jen lokálně, v turisticky atraktivních lokalitách. Stejně tak, jak roste cena obytných vozidel (dílem díky rostoucí poptávce, dílem díky eko restrikcím), tak se zdá, že poroste i cena kempování a služeb s tím souvisejících.

titulní obrázek: zdroj

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: