Udržba vybavení – pár drobných tipů

Na webu lze najít poměrně dost článku o údržbě obytného auta. Je to vlastně taková druhá domácnost s trochu specifickými nároky na údržbu. I zde je občas nutné třeba protáhnout komín, něco promazat, mít čistou kanalizaci – jen tak trochu jinak

Jak na údržbu obytného auta popsali už mnozí jiní, povedly se třeba tyto příspěvky za stránek Náš parťák obytňák:

Bohatou studnicí informací jsou pak i stránky Bydlíkem Evropou – zde lze nalézt také užitečné rady. Navíc většina údržby probíhá na cestách:

Jak je vidět, žijeme v báječné zemi – je zde pořád dost lidí, kteří se rádi dělí o své zkušenosti s ostatními. A tak přidám pár dalších rad, takových drobných tipů na údržbu zejména vnitřku obytného vozidla:

Koupelna – promazání drážky roletových dveří

Roletové dveře v koupelně jsou skvělé. Spolu s otočnou stěnou s umyvadlem tvoří pár, díky kterému se sanitární místnost ve vestavbě během chvilky promění ve sprchový kout. A ten jde použít bez otravného igelitového závěsu.

Jen je potřeba se o ně občas postarat a jednou za čas (tak jednou za dva měsíce, ale záleží na celkové frekvenci používání, popřípadě po delším výjezdu, kdy se sprcha pužívá) promazat vodící drážky.

Používám Ravak mazivo. Běžně je k dostání v hobby marketech typu Hornbach, Bauhaus či koupelnových studiích, cena kolem 130-190 Kč a vydrží mnoho a mnoho použití. Stačí jej trochu nanést do drážek, přejet dveřmi, aby se rozneslo, případné větší zbytky setřít. Výsledkem je hladší a méně hlasitý pohyb roletových dveří při otevírání a zavírání koupelny.

Jídelna – lehké posouvání stolku

Většina stolků v jídelně je na noze a druhá strana je přichycena do kolejničky ve stěně. Se stolem je díky tomu možná manipulace a úprava jeho polohy buď blíže k zadním a nebo předním sedadlům. Časem si lze všimnout, že posunování stolu již nejde tak snadno. Stačí ale stolek oddělat, na hadýrku stříknout známé mazadlo WD-40, a lištu hadříkem utřít. Případně, pokud je lišta špinavější, napřed očistit a pak doleštit tím nastříknutým hadříkem.

Poté stačí vrátit stůl (nezapomenout na kontrolu čistoty pacek a případně je také očistit) a opět se bude lehce pohybovat. Mazivo lze koupit v hobby marketech, v domácích potřebách a podobně – je to tak univerzální prostředek, že jej asi mnozí stejně mají doma.

Kuchyň – čištění vařiče

Jsem trochu nešikovný kuchař a tak se mi nerezová plocha pod vařičem ne vždy daří udržet čistá. Po delším pobytu ji je nutno trochu důkladněji vyčistit. Osvědčila se mi houbička s krémem značky Franke Twister. Nejprve se musí odstranit plotýnky, pak se plocha nejprve očistí vodou od běžných nečistot a poté se doleští pomocí houbičky „namočené“ do pasty.

Funguje to velmi dobře, i při rychlém čištění jsou výsledky více než patrné. Pastu prodávají například v Bauhausu a mnoha dalších obchodech. Cena kolem 170 – 190 Kč, výdrž nekonečná. Uplatní se i v kamenné domácnosti.

Kuchyň – aby odpady nesmrděli

Zápach z šedé nádrže není sice často výrazný, ale občas může potrápit. Snažím se ji tedy udržovat v rámci možností čistou, po každém třetím až pátém vyprázdnění dávám tento přípravek Thetford Grey Water Fresh . Zatím se to docela osvědčilo, i když budou asi levnější metody – četl jsem o pracích prášcích a podobně.

Lahev o objemu 780ml stojí cca 230 – 290 Kč, vydrží zhrua na 10 dávek. Prodává se v karavanových obchodech

A pod autem – rezerva

Vestavba má za zadní nápravou plnohodnotnou rezervu. Ta je upevněna pomocí spouštěcího mechanismu. Je vhodné alespoň jedenkrát ročně zkontrolovat jeho funkčnost, rezervu spustit a poté opět vytáhnout. V případě zvýšeného odporu se pokusit lanovod prostříknout mazivem či se obráti na servis o pomoc. Zaseklé spouštění kola může být v případě potřeby dost nepříjemné.

Podrobný obrazový průvodce zacházení s rezervou je pak k nalezení v článku na webu CamperLife: TECHNIKA: Kontrola a použití rezervního kola – Fiat Ducato a spol.

Malý tip

Nejsem nijak placen, ale věci ohledně WC mi poměrně levně vychází v obchodě Auto Moto Přikryl – občas zde nakupuji. Příklad cen:

  • Grey Water Fresh – 230 Kč
  • 15x sáček Aque Kem Modrý – 296 Kč
  • 4ks papír Aqua Soft: 99 Kč

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: