Rokling + camping = zážitkovník

Komentářů:

0

Dobrodružství a zážitky se mohou skýtat doslova za rohem. Rodiny s dětmi se nemusí trmácet do soutěsek do Alp – díky pár nadšencům je na světe projekt Rokling, který mapuje cesty roklinami v Česku.

Pravda, zatím je většina jejich tras soustředně do oblasti Beskyd / Valašska, ale jak se projekt, alespoň doufám, bude rozrůstat, přibydou lokality po celém našem území. A majitelům obytných vozů s rodinou, kteří řeší, kam vzít své blízké na krátkou vyjížďkou, tak přibývá další inspirace.


Většina tras je totiž nejen dostupná obytným vozem, ale v blízkosti nástupních bodů lze i snadno přespat, tedy kempovat na divoko. A z parkoviště pak třeba ještě po ránu, kdy je téměř pravidlem, že ani na jinak živých turistických stezkách potkáte málokoho, vyrazit za dobrodružstvím. Jistě, není to zábava na celý týden, cestovat od roklinky k roklince by asi děti dlouho nebavilo, ale jako víkendová cesta to bude zábavné a netradiční.

Většina zmapovaných roklí se nachází v okolí Vsetína. Pro ty, co si netroufají na divoko, je zde Autokemp Hovězí „U Splavu“ – cena za rodinu 2+2 je zde do 500 Kč za noc včetně přípojky na elektřinu. Ale najít místo na stání na divoko by neměl být problém. Navíc z jednoho místa jde zvládnout i více cest, například Babínek, Janovský vodopád a Záružný potok. V tomto případě je možné stát jak u startu cesty Záružným potokem, tak například u sportovní haly v Janové a najdou se další místa dle situace.

Meandry Jasenky na Dušnou zase pro menší obytná auta nabízí plochu točny autobusů. Někdy bude nutné delší procházka ke startu – například na start roklinky Vesník to s obytkou moc nepůjde a bude ji nutné nechat minimálně pár set metrů dále – je zde asfaltový plácek a nebo o kus dále u hlavní silnice parkoviště. Koneckonců, i to hledání místa a schopnost improvizovat patří k takovém výletu a u naprosté většiny roklin lze vhodné místečko najít. A nebo třeba v případě cesty z Vranče lze trasu obrátit a zaparkovat na Kohútce – zde je bonusem i kouzelné prostředí horského hřebene spojené se západy či východy slunce.

Na stránkách projektu lze nalézt i rady, co na sebe a sebou – pevné boty, teplejší oblečení, sladkůstky na cestu U každé rokle je pak uvedena její náročnost i odhad nutné doby na výstup a sestup. Přidány jsou údaje o převýšení i odkaz na mapy.cz s vyznačenou cestou.

Ke startu projektu přispěl i covid, kdy nebylo možné volně cestovat – a zakladatel projektu pan Hurta se tak pustil do průzkumu okolí. Tak se v projektu objevily první cesty – a následovaly další. Přispět nápady může kdokoliv – a projekt se tak může stát vskutku celostátním.

K cestám na kolo, na ferraty, na zámek či hrad, na rozhlednu či do skanzenu tak v Česku přibývá další možnost, do rokle….

Projektu si všimla i média, namátkou:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: