Sölkpass: malá ochutnávka alpské cesty bez placení

Hodně alpských cest je placených a nabízí krásné scénické výhledy a většinou i možnost výletů na svých vrcholcích. Ale existují i ty neplacené, nabízející podobný zážitek, navíc s možností přespat v obytném voze u cesty. Takovou cestou je i cesta přes sedlo Solk, navíc se jedná o cestu relativně blízko ČR. Cesta spojuje údolí řeky Mur s údolím řeky Enns a v zimě se neudržuje. Podle sněhu bývá sjízdná od května či června. Přestože se vyšplhá téměř do 1800 metrů několika serpentýnami, není placená.

Směrem blíže k Česku začíná kousek pod Gröbmingem a po zhruba 40 km končí u hřbitova obce Schöder (a nebo naopak, cesta je obousměrná). Značky udávají klesání a stoupání někde kolem 11-12%, převýšení cca 900 metrů a nejprudší část bude mít kolem 15%. Během dne je cesta vyhledávána i motorkáři, těch tu jezdí skutečně hodně, potkat lze ale i obytné vozy. K večeru je ale už na silnici prázdno, není problém najít místo na parkování a provoz je minimální, ne-li nulový. Jen pozor na krávy, není neobvyklé, že i v noci klidně leží na silnici.

Mimochodem, u Gröbmingu se nachází i začátek placená cesty na Stoderzinken, cesta přes Solkpass je mu více než zdatnou konkurencí, navíc zdarma

Stání a přespání

Po cestě se nabízí hned několik možností stání s obytným vozem – v relativní rovině. Velmi atraktivní je parkoviště pro 2-3 vozy v jedné ze zatáček ve výšce 1700 metrů. Je relativně velmi rovné a vůz lze vyrovnat i bez klínu. Výhled údolím směrem na sever stojí za to, místo je vybaveno jak odpadkovým košem, tak i dřevěnou lavicí a stolem. I tady je jen zpevněný povrch. Tuto možnost jsem si vybrali i my.

Druhou možností je sedlo, kde je poměrně velké parkoviště se zpevněnou, ale nikoliv asfaltovou plochou. Zajímavostí je malý kostelíček nad parkovištěm a WC pod parkovištěm. To překvapilo – takou fajnůstku bych tady nečekal. Placení je dobrovolné.

Toto místo navíc leží v dosahu nástupu turistické cesty kolem tří jezer a na vrcholky Schafspitze a Deneck (2433). jen se musí sejít k nástupní červené cestě trochu dolů, do další zatáčky. Zde lze stát také, ale místo není zdaleka v rovině a ani s klíny to nepůjde vyrovnat. Na noc tedy nevhodné. Podél silnice jsou i další stání, ale je nutné počítat s tím, že nejsou v rovině.

Výlet na tři jezera

Je to výšlap nahoru, ale stojí za to (Wanderweg 10). Sestup je jako obvykle horší. Jezera se liší velikostí, vlastně jsou podle ní seskládána. To největší je dole, prostřední je …. prostření a to nahoře je takové komorní. A od něj už je to jen kousek nahoru, odkud se nabízí výhedy na hřebeny dalších hor a možnost pokračovat na již zmíněn Deneck. Náročnost cesty je proměnlivá, pohodové mírné pasáže se střídají s prudkými a kamenitými stoupáními. Ovšem výhledy stojí za to. Společnost vám budou zejména kolem spodního jezera dělat v Rakousku všudypřítomné krávy.

A další výlety v okolí

Na výšlap se jde vydat i ze samotného sedla, zde se nabízí výstup na Hornfieldspitz do výšky 2.277 metrů a cesta po hřebeni (Wanderweg 9). Popřípadě jde i ze sedla sestoupit k nástupu cesty na tři jezera. K těm je možné dostat se i zvechu po turisticky neznačené cestě!! ze sedla výstupem na vrchol Nageleck, ale tuhle cestu doporučuji jen skutečně fyzicky zdatným jedincům zvyklým pohybu v náročném skalnatém terénu!! a za dobrého počasí.

A ještě pár panoramatických pohledů:

Další tipy výlety nabízí i majitel chaty na začátku cesty do sedla, kde je parkoviště. Je ve výšce cca 1500 metrů, bez výhledů, u Erzherzog Johann Hütte. Trasy jdou na opačnou stranu sedla a i zde se jedná o výstup k vrcholkům.

A co ještě neminout

Pokud stihnete projet celý úsek za den a nechce se vám v místě nocovat, je další skvělé a ikonické místo při cestě z obce Schöder směrem na Klagenfurt. Je zda parkoviště u jezera, na mapě je tohle místo označeno jako Kostelní věž v jezeře.

 1. Krista Pospíšilová avatar
  Krista Pospíšilová

  Lze se na silnici na Solkpass bezpečně vyhnout autobusu? Děkuji za odpověď.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Je to po většinu trasy běžná silnice, takže by to mělo jít – jediný úsek, co si pamatuji, že mne napadlo, že bych se tam nechtěl potkat s někým větším, je hned za sedlem směrem na Schoder dolů (tedy ve směru od severu na jih) – tam je kratší úsek, kdy silnice byla užší a v horším stavu, je tam pak sjezd serpentýnkami dolů. Pak už je to zase jako běžná silnice. Ale asi by to neznamenalo couvání, jen větší opatrnost při míjení.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: