Ferlach – karavanové stání před průsmykem Loibl

Ferlach je nejjižnější město v Rakousku a žije zde něco málo přes 7.000 obyvatel. I přes to je ale poměrně turistiky zajímavé a jako takové i cílem výletníků, včetně těch v obytných vozech. Pro ně je zdě připraveno jednoduché, ale funkční karavanové stání, navíc cenově více než dostupné. Kapacitu má několik desítek míst a tak snad mimo nějaké lokální akce či špičky sezóny nehrozí, že by zde nebylo místo.

Karavanové stání

Cena za 24 hodin je €4. To je nejmenší částka, kterou je parkovací automat ochoten akceptovat. Další možností je zaplatit €8 za 48 hodin – ačkoliv parkovací řád říká, že akceptováno je stání jen po dobu 24 hodin. Stojí se na zpevněném povrchu, který je dostatečně rovný – i když si mnozí pomáhají klíny:

V přední části plochy se pod přístřeškem nachází parkovací automat, nástěnka a kombinovaný sloupek s vodou a elektřinou, umožňující likvidaci odpadních vod. V blízkosti přístřešku jsou i kontejnery na odpad:

Platba probíhá pomocí již zmíněného parkovacího automatu, ten akceptuje jen mince (obecně se docela vyplatí sbírat si mince .50, 1 a 2 eura). Obsluha je jednoduchá, vhodí se mince v příslušené hodnotě, stiskne se tlačítko, vytiskne se lístek a ten se dá za okénko:

Zdarma je možné provést vypuštění šedé odpadní vody a vyprázdnění WC kazety. Nikoliv však oplach WC kazety. Voda je placená a kohoutky jak na oplach, tak na pitnou vodu, se zprůchodní po vhození mince v hodnotě €1 na 10 minut. Stejnou částku stojí i elektřina na 10 hodin – z hlavního sloupku. Na vedlejším stejnou částku stojí elektřina na 8 hodin. Pitnou vodu můžete čerpat buď do vlastních nádob a nebo se připojit pomocí vlastní hadice. Což je vhodné řešení, neboť stav erárních hadic nebývá dobrý a nikdy nevíte, co se s hadicí dělalo.

Placení je jednoduché, na sloupku se vybere pomocí přepínače požadované funkce a příslušný obolus se vhodí do automatu:

Na celé ploše parkoviště se nachází jen dva sloupky na elektriku (jeden jako součást servisního místa s vodou a odpady, druhý o kus dále, taktéž pod stříškou) , takže v případě zájmu o připojení je dobré mít s sebou delší kabel, samozřejmě odolný, občas po něm přejede auto:

Vypuštění vody nebo vyprázdnění WC kazety probíhá jednoduše, zajede se autem ke stanici, odklopí se víko kanálu, pak je možné vyprázdnit WC kazetu a nebo použít trychtýř s chobotem, trychtýř se dá pod vývod na autě, hadice do kanálu a může se vypouštět. Na závěr se trychtýř vrátí na původní místo a kanál spláchne zmáčknutím tlačítka na sloupku.

Odpad je možné vyhodit do připravených kontejnerů, součástí servisního místa je i nástěnka s informacemi o okolních zajímavostech, kontaktech a podobně. Tak to má ostatně být, je to první kontakt karavanisty s městem:

Kontejnery umožňují vyhození i tříděného odpadu.

Hned vedle stání protéká potok Loiblbach, k němu se dá přímo z parkoviště dostat několika cestičkami:

Co se mi nelíbilo

  • informace jsou jen v němčině, hodila by se anglická verze a pomocí ikon popsat použití servisního místa
  • sloupků s elektřinou by mohlo být více, stání u řeky jsou zcela bez nich
  • placení jen mincemi, navíc v hodnotě €1 nebo €2 – nutno mít zásobu

Nejsou to žádné zásadní nedostatky a nic, s čím by se nedalo poradit.

Závěr

Když to sečtu, tak plný servis i se stáním zde pořídíte za cca 4 – 8 euro za 24 hodin v plném komfortu. Škoda, že taková místa nejsou i u nás – v docházkové vzdálenosti od výletních cílů i středu obce, s dostatkem místa a více než přijatelnou cenou. Navíc v celkově turisticky atraktivní oblasti. Nějaké tipy na to, co vidět a kam jít, jsou v příspěvku Na jihu Rakouska s korutanskou kartou – co dělat a vidět v okolí Ferlachu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: