Bezchemické WC – neseparujte, nespalujte, ale zavařujte!

Táborníci, kteří hledají alternativu k prakticky tradičnímu chemickému WC mají další volbu. Separační kompostovací toalety jsou známé, spalovací WC pod značkou Cinderella také. Alespoň v případě toalety Cinderella se pak jedná o dost drahou alternativu, jen pořizovací cena je několik tisíc eur, provozní náklady také nejsou malé. Blíže si o ní lze přečíst česky v článku Jde to i bez chemie. Spalovací WC po vás nechá jen popel na serveru Camperlife.

Výrobce Clesana teď představuje jiný typ toalety, model C1. Ten nesplachuje, ale jednoduše exkrementy zavaří do folie. Plastový baliček pak přístroj uloží pod toaletu, odkud může být spolu s dalšími vynesen a vyhozen do normálního odpadu do spalovny. Pro moč lze pro lepší fungování použít absorpční vložku, není to však nutné. Díky neprodyšnému uzavření neuniká z toalety žádná nepříjemná vůně ani bakterie.

Zlomyslné jazyky by mohly namítnout, že chemikálie byly nahrazeny jen jinou formou, plastovou. Výrobce se ale chlubí 10% nižší uhlíkovou stopu ve srovnání s chemickými toaletami a dalšími výhodami pro životní prostředí.

Nutná je i elektřina, tedy palubní napětí 12V. Špička proudového odběru dosáhne až 27A, celkově by se měla spotřebovat na jedno použití cca 1Wh.

Toaletu lze velmi snadno zamontovat místo stavájící tolatety Thetford řady C260, k tomu slouží L-adaptér.

Pro německý trh byly stanovený tyto ceny, včetně DPH :

  • Záchod C1 bude stát €1.249 – včetně L -adaptéru nebo kulaté základny
  • jedna vložka stačí na 26 velkých nebo 36 malých použití – bude stát €12.50, prodávána ale bude ve dvojbalení po €25
  • Absorpční vložky budou prodávány po 20 kusech, za cca €60 (nejsou nutné, jen doporučované

Ceny v CŘ budou asi podobné, pravděpodobně zvýšené o 2% rozdílu v sazbách DPH (Německo 19%, Česko 21%) a kurzový rozdíl.

Záchod C1 bude v sériové výrobě od prosince a poté bude k dispozici u specializovaných prodejců. Spotřební materiál bude zpočátku k dispozici online od výrobce Clesana , poté by měl být ke koupi i v obchodech a kempech.

Můj názor

Trochu mi to připomíná cimrmanovské řešení – chemie v tabletách byla nahrazena plastovými sáčky, spoléhá se na spalovny a přísun energie na zavařovaní. Ekologicky smýšlející karavanista asi sáhne po separační/kompostovací toaletě, popřípadě se bude snažit obejít bez chemie. bohatší pak po spalovacím řešení od značky Cinderella.

Špatně se mi odhaduje počet použití klasické chemické toalety, nikdy jsem to nepočítal na počet použití, spíše mám empirickou zkušenost podle počtu dnů a členů posádky. Ale pro porovnání nákladnosti bych třeba použil trojnásobek – tj. jedna vložka na 26/36 použití pro C1 odpovídá třem naplněným WC kazetám klasického chemického WC.

Dávka chemie stojí kolem 22 Kč, ale pro jednoduchost počítám €1. Vyprázdnění kazety bývá zadarmo, ale pokud se platí, je to také zhruba ze €1. Tři kazety lze tak zlikvidovat za €6. C1 je tak na provozních nákladech zhruba dvoj až čtyřnásobně dražší – vložka stojí €12,5, k tomu je nutné připočítat i vysokou pořizovací cenu a nutnost provést odpovídající elektroinstalaci. Zařízení je také komplikovanější a tedy s vyšším rizikem poruch a nákladných oprav (a opět porovnání, kompletní Thetford C260 stojí zhruba kolem €600, tedy polovinu ceny C1). A zhruba po 8 použitích bude nutné řešit podobný problém jak s chemickým WC – tedy kam s odpadem. Je ale pravda, že díky jeho zabalení je možné jej skladovat někde ve voze mimo vlastní toaletu.

A na závěr ještě video ohledně funkčnosti:

popřípadě trochu delší video z výstavy Caravan Salon 2021:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: